věda

Největší vědecký festival je tu! Na co zajít po celé České republice?

Týdenní svátek vědy je tady! Akademie věd ČR po celé republice opět organizuje exkurzi do mnoha světů vědy a techniky. Leitmotiv týdenního vědeckého výletu se letos (ne)překvapivě nese v duchu minulých (ale i budoucích) sta let českého vědátorství. Co neminout?

#praha - od divadla robotů po vědu v konťáku

V pražském programu čeká na vaši přítomnost plno vědeckých pokladů. Například Dejvické divadlo pořádá talkshow Martina Myšičky o překvapivém životě legendy české chemie Antonína Holého. K highlitům týdenní vědecké rallye patří i gastro-workshop s tématikou protektorátní kuchyně pod vedením kuchaře Romana Vaňka (Pražský kulinářský institut) a Martina France (expert na dějiny českého jídla - od řízku až po smažák).

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Pro milovníky robotů i robotických udělátek je připravena divadelní inscenace Čapkovy hry R.U.R. ztvárněna přímo roboty (ironie, co?) i boží exkurze do místností, ve kterých se "pečou" elektronické systémy ovládající robo-pomocníky (jo! takový ty systémy v továrnách, co nepotřebují lidi, jen ajťáky a techniky). Pokud ale fandíte třeba virům, bakteriím a nanočásticím, máte možnost je osobně poznat pod elektronovým mikroskopem (dobrá motivace pro dodržování hygieny). (Ne)ekologicky smýšlející zájemci se zase mohou dostavit na přednášku Věda v konťáku, kde se bude řešit smysl třídění odpadu, vznik plastu i co to (sakra) je polymer.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Studenti (nejen) mediálních studií v Praze jsou pak vítáni na přednášce věnující se politické korektnosti a o víkendu na ně čeká i celodenní akce věnovaná zpravodajským manipulacím a cenzuře. Pokud si budete potřebovat od vědy raději odpočinout nabízí se proslulá komentovaná procházka po Olšanských hřbotovech, nebo lego-robotický workshop. #enjoy_science

věda
life
#sciencenews: První exoměsíc, hmyz jako biologická zbraň nebo voda na Měsíci
24. 10. 2018
3 minuty vědeckých novinek

#brno: fakt oldies hudba i Velký bratr

I v Brně se dělá věda. Na programu Týdne vědy najdete exkurzi do restaurátorské dílny i fakt oldies hity - Etnologický ústav AV ČR totiž bude vystavovat své nejstarší zvukové nahrávky. Dále se nechte informovat o tom, kdy konečně budou hologramy, a jak dneska vypadá Velký bratr na internetu (nazdar, social media!). Zakončení týdenní seance s vědou se doporučuje na workshopu o lidském těle ve VIDA! science centru Brno.

#olomouc a #ostrava: DIY raketa i problémy pitné vody

Za jasného počasí se na Olomoucku nechte přemluvit k pozorování slunce pomoci dalekohledů s filtry a vůbec k experimentování se slunečním svitem. Kdyby vás Slunce zas až tak nebavilo a máte v plánu cestu do vesmíru, zastavte se v olomoucké Pevnosti poznání, kde vám vysvětlí, co všechno si na kosmickou cestu sebou přibalit (případně jak si postavit DIY raketu).

Foto: Unsplash.com

V ostravském Týdnu vědy pofičí výstava hlavolamů, hádanek a rébusů. Na přetřes přijdou dějiny počítání i 100 let tzv. buržoazní pavědy (informatiky) v Česku. Mluvit se ale bude i o ochraně pitné vody (aneb jsme na tom s vodou dobře, nebo je to velký špatný?) Závěr týdne v Ostravě pak patří gastro výletu do minulosti nabízející workshop zaměřený na kulinařské umění pravěku a středověku v Archeoparku v Chotěbuzi (kousek od Ostravy).

Poctíte Týden vědy a techniky svou návštěvou, nebo spíše dáte přednost něčemu jinému? V případě, že chcete vědu třeba jen sledovat na Instagramu, máme k dispozici seznam vědeckých Instaúčtu, které vám prostě vyrazí dech…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější