Academia Film Olomouc

Věda se probouzí na Hané. Intergalaktický festival AFO se blíží

Genius loci města Olomouce, hřejivá atmosféra studentského ducha a věda. Už po 54x zažije Univerzita Palackého vědecký klimax při pořádání festivalu Academia Film Olomouc, na němž popularizátorky a popularizátoři vědy z celého světa představí plody své výzkumné práce skrze dokumentární filmy, přednášky i workshopy. A abychom nezapomněli - AFO je z velké části zdarma...

#hosté: Věhlasný biolog Dawkins i egyptský Indiana Jones

Nabízí se hlavně možnost už podruhé na AFO potkat ostrovtipného evolučního biologa Richarda Dawkinse. Jeho přednášku doporučujeme neminout už jen kvůli množství obdržených čestných doktorátů a cen uvedených na jeho Wikipedii.

Zároveň se festival AFO připojuje k oslavám 100. výročí české egyptologie, přičemž při této příležitosti se jako speciální host představí egyptský Indiana Jones Zahi Hawass, který se po celém světě proslavil zachraňováním archeologických památek v Egyptě.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

#programové_sekce: Dobývání Měsíce, příběhy bojovnic i boření mýtů

Kromě 100 let české egyptologie se v Olomouci bude slavit i 50. výročí prvního lidského přistání na Měsíci. Posádka Apolla 11 sice na měsíční povrch vstoupila až 20. července roku 1969, slavit ale můžeme celý rok, třeba formou panelové diskuze s kosmonauty Vladimírem Remkem a Ivanem Bellou.

V programu dojde i na sekci věnovanou ženám - bojovnicím. Organizátoři festivalu se tak pokusí redefinovat stereotypní představy o pečovatelské roli ženy v dějinách i v současnosti.

Bořit se ale budou i další mýty. "V programové sekci Mýtus se budeme zabývat fenoménem mýtu od prvopočátků naší kultury až po moderní a ryze současné mytologie, které často nedokážeme odlišit od pravdy. Začneme v Egyptě a přes starověké Řecko se zastávkou v raném křesťanství se díky severským ságám dostaneme až třeba k popkulturním reinkarnacím skandinávských bohů v úspěšných seriálech," říká Barbora Prágerová z realizačního týmu AFO.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

#doprovodný_program: Umění i virtuální realita

Velkou událostí letošního ročníku bude výstava "Young American" Marie Tomanové, české umělkyně tvořící převážně v USA. Její fotografie se zaměřují na mladé Američany, které spojuje jedno - krása a síla mladosti. První sólo výstava Tomanové se dostala mezi nejzásadnější fotografie roku 2018 podle magazínu Dazed. Takže neminout.

Kromě fotek americké "reality" dojde i na realitu virtuální. Z Los Angels přijede jeden z nejrespektovanějších tvůrců ve VR projektech Gabo Arora se snímkem The Day the World Changed umožňující divákům doslova nahlédnout do vzpomínek obětí i přeživších atomových bombových útoků.

Marie Tomanova: YOUNG AMERICAN | Video: Youtube.com

#doprovodný_program_II: Hudební orgie ze Severu budou taky

Složku hudebního programu odstartuje slovenský label experimentální elektronické hudby MAPPA s Jonášem Gruskou, který je znám pro tvorbu vlastních hudebních nástrojů.

Dechberoucí prostory kaple Božího těla rozezní ve čtvrtek severský folk. "Frontman norského hudebního projektu Wardruna Einar Selvik se svou tvorbou klene nad světy vědy a mýtu; teorií spočívá v etnomuzikologii, praxí v soundtracku k seriálu Vikingové," popisuje tvorbu Selvika Barbora Prágerová.

Netradiční hudební zážitek ale přinese i sobotní večer, kdy DJka Vutru a další interpretky a interpreti rozezní svými sety prostor olomouckého Krytu civilní obrany.

eer & Wolf Productions 4 tis. odběratelů Völuspá | Einar (Live @ Castlefest Winter Edition) | Video: Youtube.com

Potkáme se na #AFO54? Hoďte echo do komentářů na našem Facebooku…

P.S.: AFO je i soutěžní festival pro populárně naučné dokumentární snímky. "Celkově jsme letos do soutěžních sekcí vybrali 83 snímků. Jen hlavní mezinárodní soutěž divákům představí 40 unikátních filmů, což je více než dvojnásobek oproti loňsku," řekl ředitel festivalu Jakub Ráliš a dodává, že finální soutěžní výběr vznikl z více než 4 000 přihlášených filmů.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější