Pardubice mají svého dědka

Pardubice mají svého dědka

Kampus pardubické univerzity je dalším z těch, na který studenti jen tak nezapomínají. Každý místní potvrdí, že život na UPCE má tu pravou vysokoškolskou atmosféru. Aby taky ne, lidé brázdící cestičky kampusu na in-linech, velká dávka sportovních aktivit a noční život, který si ve velkém užívají i Erasmáci. To jsou koleje Univerzity Pardubice, které o vítězství v soutěži Excelent Kolej roku 2015 rozhodně stojí.

Všechny tu spojuje jeden člověk. Na první pohled nenápadný a ničím zajímavý, avšak každý pardubický student o něm vypráví. Muž, který je s kampusem spojený víc než leckterý dlouholetý profesor. Říkají mu dědek. Jinak tu ani staršího pána, který má vedle kolejí zřízený malý, ale účelný obchůdek, nikdo nepojmenuje. Pro svou povahu věčně upovídaného srandisty si získal oblibu snad všech místních a s kolejemi už je tak nadobro spjat. Dýško si nevezme od nikoho a slečnám vždy věnuje lízátko jako pozornost podniku. Potraviny „U dědka“ jsou záchranným místem, ve chvílích, kdy zrovna dojdou brambory, olej či vajíčka, ale i po těžké noci, kdy přijde k chuti zapečená bageta.

Foto: Studenta

Studujeme, paříme

„Žijeme kolejemi,“ ozývá se unisono z úst studentů. V pardubickém kampusu je slovo zábava na denním i nočním pořádku. Po škole se většina schází v klubu Áčko, kde jsou ceny tak nízko, že je lze oprávněně považovat za studentské. Ti vytrvalejší dále pokračují do Klece, dalšího z blízkých podniků. „Z Áčka do Klece funguje teleport, najednou tam člověk prostě je,“ vypráví pobaveně kluci z koleje. Kolejní party jsou samozřejmostí. Ať už soukromé či veřejné, i Erasmáci v nich našli velkou zálibu. Unikátních věcí se v prostorách Univerzity Pardubice ale děje víc. Vedoucí analytické katedry vede přes den přednášky a jednou měsíčně odkládá roli vyučujícího a stává se DJem v nedalekém klubu Dýdy Baba, kde pořádá pravidelné rockotéky. Není lepší ukázky toho, jak společenský život provázat s tím studijním.

Foto: Studenta

Pardubičtí sportovci

Ani o sportovní vyžití zde není nouze. Nová tělocvična nabízí spoustu možností, jak se odreagovat a udržet své tělo ve formě. Florbal, badminton, tenis, posilovna nebo plážový volejbal běžně patří do rozvrhů jednotlivých studentů. V letním semestru se venkovní areál zaplňuje vysokoškoláky, kteří hrají frisbee, projíždějí cyklostezky na kolečkových bruslích a skateboardech, pořádají pikniky, grilují a užívají si pohodových dní v kampusu. V místě, které má díky zápalu a angažovanosti pardubických studentů velkou šanci na získání titulu Excelent Kolej roku 2015.

VUŤÁCI z Palačáku

Mezi favority letošního ročníku Excelent Kolej roku 2015 patří nepochybně i brněnský Palačák. Kolej Pod Palackého vrchem skončila loni po tvrdém souboji na třetím místě. Před třemi lety však zvítězila a stala se tak jedinou, která v uplynulých kolech soutěže pokořila jinak suverénní liberecký Harcov. Budou letos Palačtí slavit velký comeback na nejvyšší post?

Největší kolejní areál VUT se nachází v blízkosti přírodní památky Medlánecké kopce. Takové prostředí je pro studium, piknik nebo jiné činnosti vysokoškoláků jako dělané. Ani pro nový sestřih nemusí dámy a páni z Vysokého učení technického příliš daleko. Jedno kadeřnictví totiž mají přímo v areálu kolejí. Dále zde nechybí menza, nové hřiště, pizzerie, kavárna a sportovní zařízení CESA, které zajišťuje rozsáhlý výběr aktivit. Na Palačáku tak mohou všichni zavítat třeba gymnastiku, masáže, indoor cycling nebo bojová umění. Uvidíme, jak zkušeně se poperou s ostatními soupeři o první místo.

Text: Klára Ludvíková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější