Nejlepší kolej v republice? Na Harcově si užijete saunu či grilovačku na střeše

Nejlepší kolej v republice? Na Harcově si užijete saunu či grilovačku na střeše

Hlasování o nejlepší kolej roku 2015 je v plném proudu a studenti po celé republice „zvedají palce“, aby v soutěži podpořili právě tu svou. Získá titul letošního ročníku nováček, nebo prvenství již počtvrté obhájí koleje Harcov? Vydali jsme se do Liberce, abychom zjistili, čím jsou koleje Technické univerzity tolik výjimečné a proč se s nimi vysokoškoláci tak těžce loučí.

S kolejemi je vždy spojeno velké množství historek a nejvíce se v prostředí univerzitního kuloáru samozřejmě šíří ty nelichotivé. Podivně vypadající obědy v menzách, problémy s tekoucí vodou nebo hmyzí nepřátelé, kteří si nájem ve vašem pokoji rozhodně nezaplatili. Nic z toho ale neuslyšíte z úst harcovských studentů a oprávněně. Důkazů, proč liberecký kampus již několikrát vyhrál, je hned několik.

Město ve městě

Jen málo vysokoškoláků, kteří sdílí buňku s jinými vrstevníky, by si mohlo stěžovat na vybavenost a pohodlí kolejí Technické univerzity v Liberci. Mluví se o nich jako o jedněch z nejluxusnějších. Může za to rekonstrukce, kterou koleje prošly kvůli mistrovství světa v klasickém lyžování, jež se zde před šesti lety konalo. Studenti oceňují, jak nízký nájem tu v poměru ke kvalitě ubytování platí. Kromě běžných položek je součástí každého pokoje televizní připojení s pestrou nabídkou kanálů. Nechybí zde ani společná kolejní síť, kam studenti nahrávají a následně odtud stahují soubory s rychlostí, kterou vám nezajistí ani prémiové účty na stahovacích portálech.

V areálu kolejí je vše, co student potřebuje. Od restaurací, obchůdků, barů až po tělocvičny. „Jsme taková jedna malá vesnička, město ve městě,“ shodují se Harcovští.

Foto: Studenta

Velkým plusem je také lokalita, ve které se koleje nacházejí. „Líbí se mi, že je to tady obklopené přírodou a zároveň to není pěšky daleko do školy,“ říká nadšená studentka. Na nejvzdálenější fakultní budovu to chůzí trvá přibližně 25 minut.

Za malý obnos dobrá muzika

Řeč je o menze. Věčný problém a věčné téma napříč univerzitami po celé republice. Jedni na nich jsou závislí, druzí se jim vyhýbají obloukem. V libereckém kampusu si nestěžují. Kvalita podávaných jídel a kulinářský um zdejších kuchařek se vyvyšují nad průměrné vývařovny. Hladoví strávníci si sem mohou zajít na oběd nebo večeři v cenové kategorii téměř srovnatelné s nula nula nic. A i když si tu objednáte ze široké nabídky až šesti jídel něco finančně nákladnějšího (třeba lososa), více než 45 Kč tu za jeden pokrm stejně nedáte. Co z toho vyplývá? Zbude v peněžence i na pár orosených půllitrů a dvojku bílého v některé z místních restaurací. Tenhle systém má něco do sebe. :)

Pivo, hospody, zpěv

„Mají tam hrozně hospod,“ byla první informace, která se ke mně v souvislosti s kolejemi Technické univerzity dostala. A soudě podle místních studentů, se kterými jsem měla možnost mluvit, to fámou nezavání. Společenský život je podstatnou složkou každé koleje a v Harcově to platí dvojnásob.

Podniků, kam se chodí jen tak posedět nebo zatančit, je zde skutečně mnoho a pro jejich návštěvu často stačí jen sjet výtahem o pár pater níž. Téměř každý blok má totiž svou hospůdku. Zavedené automaty na špunty do uší tak určitě nachází využití. Na začátku školního roku na seznam podniků přibyla i nově otevřená vinárna.

Bezvadně tu funguje hned několik pravidelných událostí, jako je například halloweenská party v kostýmech. Za vyhlášenou se pak považuje Tour de hospody. Pravidla hry jsou jednoduchá. Podle plánku jdou účastníci do hospody, kde mají vypít určité množství piv. Ve chvíli, kdy úkol splní, pokračují do další.

Zdejší společenský život ale nezaštiťují jen bary a honba za alkoholem. „Je tu kulturní vyžití, za kterým nemusí studenti až do centra města. Nedávno se tu konalo představení Na stojáka,“ ujišťovala mě dvojice místních.

Doba moderní

Studenti tráví činnostmi spojenými s univerzitním kampusem velké množství volného času, a to hlavně co do sportovních aktivit. Je zde prostor pro milovníky fotbalu, tenisu, volejbalu, horolezeckých stěn a na své si jistě přijdou i nadšenci zimních sportů. Díky přívětivosti vedení mají studenti možnost zkoušet neustále nové a nové typy cvičení, které trendy moderní doby přináší. Tělocvičny jsou tak zaplněné vysokoškoláky osvojujícími si základy populárního TRX posilování, jumpingu nebo tanečních kreací zvaných twerk. Není překvapením, že tu má spousta lidí zakoupené permanentky na celý semestr. Umožňují totiž navštěvovat neomezené množství sportovních aktivit.

Foto: Studenta

Opomenout nelze ani velkolepé turnaje. K nejpopulárnějším patří tzv. noční, o které je velký zájem. Volejbalové, basketbalové nebo florbalové klání začíná zpravidla kolem desáté večer a hraje se do poslední vteřiny – často tedy až do svítání. Přidá-li se k tomu i pár piv, stává se celý turnaj unikátní zábavou jak pro hráče, tak diváky.

I na odpočinek a odreagování se tu najde místo. Psychicky i fyzicky vypnout mohou po náročném dni na přednáškách, brigádě nebo po probdělé noci nad skripty harcovští studenti v sauně přímo pod kolejemi.

Spojené síly harcovské

Když je vám na otázku „Co je důvodem, že se tu všem tak krásně žije?“ odpovězeno pojmy, jako je přátelské prostředí, vzájemná pomoc a tolerantní lidé, začnete pociťovat, jak se nad vámi vznáší jedno velké sluníčkové klišé. Jenže harcovských domorodců, kteří mi takhle život na kolejích popisovali, bylo několik. Však se také do příprav předchozích ročníků Koleje roku zapojila velká část studentů a pomáhala s organizací, vylepováním plakátů a další propagací. Vyplatilo se.

Očividně lze v příjemné atmosféře dokázat velké věci. Třeba vyhrát další ročník Excelent Kolej roku 2015. Již po čtvrté. Necháte je?

Je vaše kolej stejně skvělá?

Dejte jí svůj hlas na www.kolejroku.cz a vyhrajte exkluzivní kolejní svačinku pro všechny své spolužáky.

Na Harcov jsme se vypravili i v rámci naší kolejní tour. S moderátorem Kazmou Kazmitchem jsme tu natočili první propagační „prankové“ video. Podívejte se na něj na www.kolejroku.cz.

Foto: Studenta

Text: Klára Ludvíková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější