Plesová sezóna: tanec do umření nebo pití do němoty?

Plesová sezóna: tanec do umření nebo pití do němoty?

Ples… Jak skvostné to slovo! A kolik toho v sobě ukrývá. Třpyt, lesk a bídu – tu podle toho, kolik slavnostních drinků jste do sebe během večera naklopili.

Slovo ples lze totiž vnímat jako homonymum. Stejně jako slovo lístek (lístek do kina, lístek ze stromu nebo lístek nápojový), označuje slovo ples několik událostí, z nichž každá má zcela odlišný charakter (ples vesnický, ples maturitní nebo ples reprezentační).

Vrchol společenského života

Plesy jsou, nebo by alespoň měly být, tradičními vrcholy společenského života. Mladí lidé na nich mohou zužitkovat znalosti etikety, které snad stačili pochytit během svého pubertálního zmítání. Starší lidé si tyto znalosti mohou naopak náležitě vychutnat. Ideální institucí, která má asi tak patnácti až sedmnáctileté děti užitečně vybavit do života, jsou taneční. Naučí mladé lidi správným společenským manýrám i tanečním pohybům, které leckdy nemají daleko do tance prken. Já jsem byla během tanečních obohacena dokonce i o lekci stolování. Dušovaly jsme se s ostatními děvčaty, že se budeme chovat slušně a s opovržením hledět na ostatní, kteří budou neukázněně vyžírat připravené švédské stoly. Kde si myslíte, že skončila ta největší mísa se smaženými kuřecími křidélky?

Pokud jste taneční kurzy ve svém vývoji a přerodu k dospělosti vynechali, nezoufejte a zajděte si alespoň do pražského klubu Rock Café na zdramatizovanou Hrabalovu novelu Taneční hodiny pro starší a pokročilé. Možná se přiučíte i lecčemu ze života dospělých vůbec.

Není ples jako ples

Například podoba plesu, který má oslavovat maturitu, se liší v Česku od města k městu. Dokonce i od školy ke škole. Maturitní třídy v menších městech si totiž plesy organizují každá sama a většinou ho stylizují podle různých námětů. Já jsem například svůj maturitní ples strávila jako pirát z Karibiku, ale kamarádka z vedlejší třídy hopsala během večera na nafukovacím míči. Od plesu v hlavním městě se ty jihočeské liší už terminologií. Zatímco Jihočech jde večer na maturák, Pražák se vypravuje na maturiťák. Ten se odehrává většinou ve velkém sále Lucerny, maturitní třídy z každé školy ho mají společně, protože samostatně by si nemohly sál v Lucerně dovolit. Takhle ples financuje škola a středoškoláci jí ples „splácejí“ koupí lístků. Oproti tomu maturanti v menších městech se na maturitní ples skládají a šetří peníze celé čtyři roky středoškolského studia. Co pak získají zpět prodejem lístků, je jejich. Není to špatný byznys a soutěž o nejhezčí maturitní ples je příjemným zpestřením plesové sezony.

Foto: Studenta

Dokážete si ještě představit ten diametrální rozdíl mezi například hasičským plesem v Drnovicích a reprezentačním plesem České televize? Je patrný již při prvním nakouknutí do sálu. Zatím co na ČT plesu se dámy vznešeně pohybují po sále, jakoby se nedotýkaly země, na vesnickém plesu to často vypadá jako na zakouřeném metalovém koncertě. Když někdo trochu přebere a po cestě domu z takové tancovačky sem tam blinká, těžko neuvěříte jeho výmluvám na příšerný vzduch na plese.

Chování? Antiburan!

Virtuálně jsem se poradila se serverem Chovani.eu, abych sama sebe i vás mohla informovat o některých zcela jasně psaných pravidlech, která by návštěvníci plesů měli dodržovat. Dámy, věděly jste například, že byste se na ples neměly vydávat samy a bez chuti k tancování? A vy pánové, jste věděli, že pokud chcete požádat o tanec jednu dámu ze skupinky, měli byste zařídit, aby ani jedna z přítomných dam nezůstala na svých jehlách stát jako ocet?

Samozřejmostí by na plese měl být v mužském případě smoking doplněný bavlněnými bílými rukavičkami. Jejich potřeba je jasná a praktická – horko na plese se u patřičně oděného pána projeví nadměrným pocením rukou. Produkt pocení – pot – pak rukavičky jednoduše odsají. Zní to poněkud nechutně, ale věřte mi, že je lepší vyždímat občas rukavičky, než nechat trpět navoněnou dámu. Ženy by měly na ples zvolit velkou večerní. Takovou róbu rozhodně nepředstavuje „dvouprstová“ minisukně zaříznutá do ženiných boků, které pak přetékají přes horní okraj sukně. Mladé slečny v poslední době zvýrazňují své bůčky ještě krátkým tílkem končícím nad pupíkem. Za tohle by vás nepochválily ani babičky, ani maminky, ani vaše ledvinky.

Muži by měli dámám nabízet, pokud tak situace dovolí, pravé rámě. Nikdo by neměl permanentně přežvykovat taktéž novodobou vymoženost – žvýkačku. A dámy, pozor! Před upitím ze sklenky zvažte nános rtěnky na svých ústech. Obtisk vašich rtů, ať červených nebo hnědých, na skleničce vína není sexy. Naopak způsobuje pohasínání vašeho glancu. Pokud vás přepadne bolení břicha a potřebujete si ulevit tím nevybíravým způsobem, který ale tvrdí zdraví, vezměte si příklad z jedné monty pythonovské postavy. Dáma odběhla z parketu na taoletu, za účelem „přepudrovat si nos“. Bohužel, zvuková detonace ji prozradila.

V plesové sezóně není nouze o plesy.

Chcete nasát a užít si atmosféru alespoň jedné honosné společenské události? Pak pro vás Studenta.cz má několik plesových tipů. Během plesové sezóny, která se leckdy protáhne až do března, jistě některých z nich využijete. A doporučujeme pokaždé nakoupit co nejvíc lístků do tomboly. Může se na vás usmát štěstí v podobě divočáka nebo lyžařského zájezdu – podle tematického zaměření plesu.

22. ledna, Praha: Myslivecký ples OMS

22. ledna, Brno: II. Benefiční cyklistický ples

23. ledna, Kroměříž: Skautský ples

23. ledna, Věžnice: Hasičský ples

30. ledna, Bory: Maškarní ples

30. ledna, Plzeň: 2. česko – německý ples

20. února, Ostrava: XV. Reprezentační ples Ostravské univerzity

20. února, Broumovice: Krojový ples

19. března, Zlín: 10. reprezentační ples Univerzity Tomáše Bati

Navštívili jste již letos nějaký ples? Nebo se teprve plesat chystáte? Co si od této společenské akce slibujete – tradiční ožíračku nebo netradiční tancovačku?

Eva Samšuková

foto: Marie Bauerová, Tereza Hofbauerová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější