Poslechněte si to nejlepší z Respect festivalu

Poslechněte si to nejlepší z Respect festivalu

Vzpomínáte si na song „Yeke yeke“? Spolu s dalšími hity z žánru world music jste ho mohli slyšet minulý víkend na pražské Ladronce. Uskutečnil se tu 16. ročník Respect festivalu. Nešlo o tuctový letní festival, většinu umělců na diskotéce asi neuslyšíte. Hlavní hvězdou byl guru africké hudby Mory Kanté.

Festival se sice musel po povodních přesunout ze Štvanice na Ladronku, ale pořadatelé celý manévr zvládli na jedničku. Zelená plocha, jinak využívaná spíše jako sportoviště, se o víkendu zaplnila hned několika festivaly a hudebními akcemi, takže člověk mohl vystřídat opravdu různorodou směsici žánrů.

Sobota začala koncertem MLM, při kterém se ještě většina lidí rozvalovala na trávě před pódiem. Po nich zazářil Mohammad Reza Mortazavi, který předvádí naprosto neskutečnou hru na perkuse. Další byla Hasna al Becharía z Alžíru, která jako jediná žena zvládla hudbu doprovázející čarodějné noční rituály bratrstva Gnawa. Ty vznikly podle stejného scénáře jako americké blues, a to mezi potomky černošských otroků, kteří v tomto případě necestovali na lodích přes Atlantik, ale v karavanách přes Saharu do Maroka. Hudbu bratrstva Gnawa představili světu členové Led Zeppelin, když roku 1994 natáčeli své živé album No Quarter v Marrakeši.

Po Afrických rytmech zaznělo flamenco v podání SALAO & JACO ABEL a především slečny si nadšeně zatancovaly. Večer překvapil holandský projekt ZEA – kapela s jediným muzikantem. Arnold de Boer vyprodukoval zvláštní směsici zvuků vytvořených mikrofonem, kytarou, samplery, synťáky a automatickými bicími. Závěrem večera konečně nastoupila kapela schopná rozhýbat i sedící diváky. King Ayisoba s dalšími dvěma muzikanty předvedl africký hiplife, což je směs tradiční africké hudby, rapu a reggae. Nezvyklé rytmy ve většině lidí viditelně probouzeli chuť tancovat.

King Ayisoba - Awudome

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Neděle byla především o skupině Terakaft a hlavní atrakci letošního ročníku - Mory Kantém. Styl Terakaftu je označován jako pouštní rock. Hudba ze Sahary mi zní spíše jako směs blues a rockových kytar. Závěr festivalu ovládla hlavní hvězda. Afrického hudebníka zná snad každý díky hitu Yeke yeke.

Mory Kanté – Yeke yeke

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Respect festival nabízí něco jiného než mainstreamové festivaly. Je to jeden z festivalů, kde si spíš odpočinete a lehce zatancujete, než abyste se ožrali a tancovali do rána. Můžete si ho užít, nebo znechuceně odejít domů. Určitě ale poznáte něco nového.

Text a foto: Petr Plachký

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější