Povánoční slevy
poweredbyexperts

4 zaručené tipy, jak nenaletět při nákupech v povánočních slevách

Mladší brácha sice nenašel vysněnou figurku Iron Mana pod stromečkem, rodiče s jejím nákupem ale duchapřítomně počkali na povánoční slevy. I vy se určitě těšíte, že ulovíte pár kousků oblečení nebo elektroniky za extra nízkou cenu. Jenže pozor. Právě tato lákavá slevová období jsou často žněmi pro podvodníky. Jak jim nenaletět?

Levné ale divné

Bráchovu vysněnou postavičku nejspíš pogooglíte na internetu. A u hledání můžete narazit na e-shop, který ji prodává o hodně levněji než ty ostatní. Bingo? Ani ne. Popis zboží je napsaný lámanou češtinou, jakoby byl přeložený Google překladačem, v kontaktech chybí adresa nebo jakékoliv jiné údaje. Firma nemá profil na sociálních sítích, nikdy jste o ní neslyšeli a nákup vyžaduje platbu předem. Něco tady nehraje. 

Tak vypadá ukázkový podvodný e-shop, jehož cílem často bývá nasosat vaše informace - jméno, adresu, mail, telefon, údaje z karty - a namastit si kapsu za věc, kterou nikdy neuvidíte. Pokud web neznáte, nedoporučujeme z něj nakupovat. Internet je plný srovnávačů cen a recenzí, kterých můžete při hledání dárků využít. A pozor, podezřele moc pozitivních recenzí na jedné stránce taky nepůsobí úplně přesvědčivě.

Zakázané koulování
life
Páteční bizár: V tomhle městě je házení sněhovými koulemi zakázáno
3. 1. 2020
2 minuty koulované

Riskujte raději cizí

Zní to trochu vypočítavě, ale je to pravda - vždycky je lepší riskovat cizí peníze než ty svoje. Zvlášť když jde o peníze banky, která je i od těch nejzarputilejších podvodníků většinou dokáže dostat zpět, což jedinec sám rozhodně nezvládne. Pro všechny platby, u kterých chcete mít 100 % jistotu, tak použijte kreditní kartu spíš než tu debetní. Zatímco u debetní karty platíte vlastními, kreditka čerpá z peněz banky, které jí pak splácíte. 

Pořízení kreditky je navíc dnes už naprosto normální záležitostí a dokonce se vyplatí - můžete se díky ní dostat k celé řadě zajímavých slev, nebo získat pozáruční servis na zboží, které kreditkou zaplatíte, aniž byste za něj museli připlácet (zpravidla to bývá deset procent z pořizovací ceny). A pokud vše, co jste utratili, splatíte v řádném termínu, neplatíte ani žádné úroky.

Bezpečné utrácení

Před podvodníky chrání klienty Komerčky nástroj Trusteer rapport, který je v rámci internetového bankovnictví zdarma. Ohlídá, jestli se k vaším účtem neděje něco, co by nemělo, a na jakýkoliv útok okamžitě upozorní. PIN ke kartě si zase můžete zobrazit v aplikaci mobilního bankovnictví, chráněné heslem, otiskem prstu nebo Face ID. Takže pokud se chystáte zakládat účet, pořizovat kreditní kartu, nebo si třeba jen přečíst víc bezpečnostních tipů, mrkněte na web kb.cz.

Veřejné wi-fi nebrat

Jasně, free Wi-Fi sítě jsou super, jsou na každém rohu, šetří vám data a zachrání krk, když vám ty vaše zrovna dojdou. Jenomže jsou veřejné. Málokdo si to uvědomuje, ale když se přes ně (nebo přes veřejně umístěné počítače) přihlásíte do internetového bankovnictví, můžete si rovnou stoupnout na židli a začít svoje přístupové údaje křičet na celou kavárnu. Ke svým financím (i k jakýmkoliv jiným důvěrným systémům nebo appkám) proto vždycky přistupujte pouze z vlastního počítače, připojeného k soukromé domácí síti, nebo z telefonu běžícího na vašich klasických datech.

PIN se neříká

Heslo ke kartě nikdy nikomu neříkejte. Dokonce ani vaše banka nemá právo po vás chtít váš PIN. Nejen v e-shopech totiž číhá nebezpečí a většinu škod si člověk stejně způsobuje sám - PIN si napíšete na papírek, přidáte do peněženky ke kartě, abyste ho vždycky našli, peněženka vám jednoho krásného dne vypadne z batohu a je to.

Kinovýhled na leden
life
Kinovýhled na leden: nože, nacisti i gentlemani. A Zdeněk Troška
2. 1. 2020
3 kinematografické minuty

Nejlepší řešení je PIN nikam nepsat. Pokud se vaše čísla nejste schopní naučit, zkuste se číselnou kombinaci zapamatovat jako soubor směrů jejího zadávání na klávesnici. PIN si taky můžete kdykoliv změnit, určitě ale volte složitější kombinaci než 1234, která se sice krásně pamatuje, ale ještě krásněji hádá.

U bankomatu nebo terminálu zase používejte obě ruce - zatímco jedna vyťukává PIN, druhá klávesnici zakrývá. V bankomatech taky využívejte bezkontaktní možnosti výběru - nejen, že je to "future", ale zároveň bezpečnější. Karta vám nikdy nezůstane v bankomatu a předejdete i jejímů zkopírování. A kdybyste měli pocit, že vám někdo PIN přece jen vyfoukl, okamžitě kontaktujte banku.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější