ČEZ - letní univerzita
poweredbyexperts

Letní prázdniny pro dobrodruhy: Slunce, pivo a jaderná elektrárna

Léto se nebezpečně blíží (díky bohu!). Pokud přemýšlíte, co s ním, a neradi byste ho jen tak proflákali na pláži, vězte, že existuje celá řada možností, jak z těch dvou extra horkých měsíců vytřískat maximum. Díky prázdninovým kurzům se můžete zlepšit v jazyce nebo v jiných znalostech a dovednostech, vyrazit na stáž do kanceláře, anebo pokud jste extra dobrodruh, můžete místo plavek obléknout kombinézu a prolézt si skrz naskrz jadernou elektrárnu.

V Česku máme dvě - Dukovany a Temelín - a na zoubek každé z nich se v rámci Letní univerzity, kterou pořádá Skupina ČEZ, letos podívá zhruba třicet vyvolených. "Natěsnat do dvou týdnů co nejvíc jádra, strojařiny, elektra a dalších zajímavých disciplín a přitom si užít prázdninových radovánek, to je slušně nabitý program," podotýká organizátor Letní univerzity Pavel Šimák.

"Obvykle se začíná v osm ráno a končí se kolem sedmé večer, takže nic pro lenochy. Stojí to ale za to. Studenti se podívají do běžně nepřístupných částí elektrárny, potkají se s desítkami odborníků a obvykle se za nimi na neformální diskuzi o energetice zastaví i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, takže nuda je rozhodně nečeká."

Simpsonovi
poweredbyexperts
Jak získat skutečný „řidičák“ na jadernou elektrárnu? Zapomeňte na Homera Simpsona
26. 3. 2019
2 minuty kariérních tipů

I když jsou studenti v programu z různých technických škol a odlišného zaměření, organizátoři jim rádi vycházejí vstříc, mají-li nějaké dotazy nebo přání v rámci svých oborů. "V minulých ročnících se tak budoucí strojaři setkali s experty na defektoskopii, mladí chemici se detailně zabývali radiochemickými a radiometrickými laboratořemi, fyzici se dozvěděli víc o práci jaderných fyziků atd.," doplňuje Pavel.

Po práci legraci

Letní univerzita ale není jen o dřině. "Studenti mají prázdniny, takže samozřejmě myslíme i na aktivní odpočinek," souhlasí Pavel. "V Dukovanech je bereme na prohlídku dalešické vodní elektrárny, na projížďku lodí po přehradě nebo na procházku po historické Třebíči. Oblíbená je i návštěva rozvodny Slavětice a známého pivovaru v Dalešicích, kde se točily Postřižiny. V Temelíně je pak odpolední program často spojen s cyklovýlety, v rámci nichž studenti navštíví vodní dílo Kořensko, elektrárnu a přehradu Hněvkovice, retenční nádrž Býšov, rozvodnu Kočín a také pivovar Protivín."

Letní univerzita Skupiny ČEZ

Pokud studujete ve 2.-4. ročníku technické vysoké školy, je dvoutýdenní Letní univerzita přesně pro vás. Poznáte vnitřnosti jaderné elektrárny, celou řadu odborníků z oboru a vyzkoušíte si věci, o kterých by se vám dřív ani nesnilo. A chybět nebude ani pivo.

Vyberte si, která elektrárna je vašemu srdci bližší nebo jaký termín vám lépe vyhovuje - v Temelíně se bude stážovat na konci července a v Dukovanech koncem srpna a začátkem září. Registrujte se na kdejinde.cz v sekci Studenti a absolventi. Uzávěrka přihlášek je 4. května.

Vypadá to tedy, že ani o sluníčko a jedno pořádně vychlazené při svém prázdninovém vzdělávání nepřijdete. A s vědomím, kolik toho děláte pro svoji budoucnost, bude chutnat extra dobře. Budoucí "jaderníci" jsou navíc podle Pavla velcí srdcaři, a jakmile je elektrárna jednou okouzlí, už se jí nepustí. Zhruba polovina absolventů Letní univerzity tak prý nakonec oblékne dres Skupiny ČEZ.

Temelín ČEZ
poweredbyexperts
Místo plavek kombinéza, místo opalování návštěva u reaktoru
17. 4. 2018
2 minuty inspirace na stáž

Dámy mezi námi

Jestli máte pocit, že práce v jaderné elektrárně je spíš chlapská záležitost, hluboce se mýlíte. Na letní univerzitu se hlásí stále více dívek - což je dobře! Předloni tvořily zhruba pětinu účastníků, v loňských turnusech už třetinu a v Temelíně se minulý rok dokonce jedna ze slečen stala Královnou Letní univerzity, což je titul pro nejúspěšnějšího studenta programu.

"K technice mě přivedl taťka, který je hrázným na přehradě Hněvkovice. Letní univerzita mi umožnila podívat se dovnitř Temelína a zjistit, jestli by tu pro mě bylo budoucí uplatnění. Navíc jsem měla možnost poznat řadu nových lidí z různých oborů a pochytit nové znalosti a zkušenosti, které se budou v budoucnu hodit," říká o programu jeho absolventka Petra Zídková z VŠCHT a vás všechny navádí k tomu, abyste ho taky vyzkoušeli. Takové zkušenosti totiž nikde jinde nezískáte a vzdát se kvůli nim dvou týdnů prázdnin je tak naprosto minimální cena za maximální užitek. A na to, abyste si to spočítali, nemusíte být nakonec ani matematik.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější