Temelín ČEZ
poweredbyexperts

Místo plavek kombinéza, místo opalování návštěva u reaktoru

Když jaro vchází do dveří, je nejvyšší čas začít plánovat letní prázdniny. Někdo je pojme jako jeden velký relax, někdo bude vydělávat na brigádách. A pár desítek lidí se přihlásí na Letní univerzitu do jaderné elektrárny. Dobrovolně vymění opalování u vody za studium záření v reaktoru. Patříš mezi podobné nadšence?

Letní univerzity v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany mají dlouhou tradici: energetici letos pořádají již třináctý ročník. Ačkoliv se tento způsob léta někomu může zdát neuvěřitelný, nouzí o účastníky tahle výjimečná čtrnáctidenní stáž netrpí. "Účastníci Letní univerzity se v rámci programu dostanou i do běžně nepřístupných částí elektráren, včetně kontrolovaného pásma s reaktorem. Kapacita je tedy logicky omezena. Každoročně vybíráme na každou elektrárnu z registrovaných zájemců 30 až 40 účastníků," říká Pavel Šimák, organizátor Letní univerzity. Originální léto prožily již stovky studentů technických škol, zhruba polovina z nich následně nalezla uplatnění ve skupině ČEZ. Mnozí absolventi akce rovněž získají stipendium.

Nic pro lenochy

Natěsnat do dvou týdnů co nejvíc jádra, strojařiny, elektra a dalších zajímavých disciplín a přitom si užít prázdninových radovánek rovná se slušně nabitý program. Obvykle se začíná v 8 ráno a končí kolem 7. večer. Kromě odborných přednášek a exkurzí do různých částí elektrárny program zahrnuje i oddychovou činnost. V Dukovanech například studenti využijí příležitost k návštěvě známého pivovaru v Dalešicích či k prohlídce dalešické vodní elektrárny a následné projížďce lodí po přehradě. Oblíbená je i návštěva rozvodny Slavětice. V Temelíně studenti v rámci odpoledního programu navštíví vodní dílo Kořensko, elektrárnu a přehradu Hněvkovice, retenční nádrž Býšov, rozvodnu Kočín a zbyde čas i na prohlídku pivovaru Protivín.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Během stáže se studenti potkají s desítkami odborníků. Obvykle se za nimi zastaví i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová na neformální diskuzi o energetice ve světě, v Evropě i České republice. Získané vědomosti odvážlivců prověří na konci vědomostní test. Program pak vrcholí závěrečným vyhlášením krále či královny Letní univerzity.

Dnes stážista, zítra zaměstnanec

Na Letní univerzitu míří účastníci z rozdílných důvodů. Někdo si jde občíhnout možné budoucí pracoviště. Zhruba polovina absolventů této akce totiž po skončení studia oblékne dres Skupiny ČEZ a zamíří do jedné z jaderných elektráren či některé další naší organizační jednotky. Další láká příležitost prolézt si elektrárnu skrz naskrz a poznat zblízka provozy, kam se obvykle veřejnost nedostane. Každý rok se přihlásí i několik středoškolských či vysokoškolských pedagogů, kteří si chtějí doplnit své odborné znalosti anebo získat užitečné kontakty či materiály.

Organizátoři vycházejí vstříc i zcela konkrétním odborným požadavkům: na přání zorganizují individuální konzultace s vybranými odborníky: v minulých ročnících se takto například budoucí strojaři setkali s experty na defektoskopii, nebo mladí chemici navštívili chemické laboratoře a obestavbu kontejnmentu prvního bloku JE Temelín.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Ať už zamíříte na Letní univerzitu z jakýchkoliv důvodů, rozhodně litovat nebudete. "Často se setkáváme s tím, že absolventi z Dukovan se další rok přihlásí i do Temelína a naopak. Pokud po studiích nezamíří rovnou k nám, setkáváme se s absolventy Letní univerzity v zajímavých pozicích například ve výzkumných či projekčních organizacích, nebo i u našich dodavatelů," uzavírá Pavel Šimák.

Pokud máte chuť Letní univerzitu vyzkoušet, mrkněte na web www.kdejinde.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější