Šéf Hamé Martin Štrupl: O praxi by se měli studenti zajímat už ve škole
poweredbyexperts

Šéf Hamé Martin Štrupl: O praxi by se měli studenti zajímat už ve škole

Je tu léto, doba dovolených a cestování, k čemuž neodmyslitelně patří i paštiky a konzervy. Nejen o nich jsme si povídali s Martinem Štruplem, generálním ředitelem tradiční potravinářské firmy Hamé, kterou proslavila například paštika Májka.

Firmu Hamé asi drtivá většina studentů zná. Ne každý ale ví, že kromě paštik a masových konzerv vyrábíte nebo distribuujete také kečupy, hotovky, zeleninové směsi, džemy nebo bagety. Proč se ale nesoustředíte na to, co je vám historicky vlastní, tedy ty zmíněné paštiky?

Paštiky a masové produkty produkujeme ve velkých objemech i nadále a daří se nám v těchto oblastech držet dominantní postavení na trhu. Pořád jsou to pro nás velmi důležité výrobky. Faktem ale je, že se životní styl Čechů přibližuje západní Evropě, my se na tuto měnící se poptávku snažíme reagovat a přidáváme do našeho portfolia nové věci.  V současnosti tak zákazníkům nabízíme na 1.700 různých produktů a další nové připravujeme.

Letos bylo Hamé partnerem soutěže Kolej roku a chcete tedy jistě oslovit i studenty – není to ale obtížné, když ti často kladou důraz na zdravý životní styl?

Studenti nás bezesporu zajímají a snažíme se s nimi komunikovat stále více.  I proto jsme letos podpořili projekt Kolej roku a myslím, že to byl úspěch. Jsem přesvědčen o tom, že právě do dnešní uspěchané super hektické doby, kdy nikdo nemá na nic čas, se přímo ideálně hodí naše produkty, ať už jde o bagety z řady Simply Fresh, vyráběné z čerstvých surovin, nebo nová řada našich hotových jídlech v praktickém obalu, které stačí jen ohřát na pár minut v mikrovlnce, a máte hotovou třeba lehkou večeři. No, a pokud teď s nastupujícím létem někdo cestuje nebo sportuje, tak určitě doporučuji si vzít s sebou třeba naši kvalitní paštiku, která nezabere moc místa a důkladně vás zasytí. Vím to z vlastní zkušenosti, protože také rád sportuji.

A jaký sport děláte?

Dělám jich docela dost, spíše pro radost a relaxaci. Rád například hraji tenis, golf, jezdím na kole, dělám také další sporty a miluji i cestování.

Foto: Studenta

V dubnu jste se v roli porotce osobně zúčastnil volby Miss Academia. Bylo těžké vybrat tu nejkrásnější?

Nebylo snadné vybrat tu nejlepší, dívky byly nejen krásné, ale bez výjimky i inteligentní. A vím z vlastní zkušenosti, že není vůbec jednoduché stát před stovkami diváků, když na vás svítí ta světla, a zůstat uvolněný a svůj. Takže skláním pomyslný klobouk před jejich výkony – řekl bych fyzickými i intelektuálními.

Vaše firma pro mladé návrháře nově vyhlásila soutěž Hamé Sweet Fashion o nejlepší oděvní modely, které obsahují nebo připomínají ovoce. Není to plýtvání ovocem?

Určitě není, naopak tím vyjadřujeme úctu skvělým plodům, jako jsou višně, meruňky nebo jahody. Chceme dát šanci mladým kreativním Čechům a Slovákům a také ukázat, že se nebojíme jít do neobvyklých projektů a podpořit fantazii mladých návrhářů. Také já si stejně jako mnoho dalších mnohdy rád zamlsám a ovoce patří mezi důležité součásti sladkých produktů i naší společnosti, ať už jde o džemy nebo povidla. Když navíc navržené modely začátkem října předvedou krásné finalistky Miss Academia, bude to jistě dokonalý zážitek pro oko i další smysly. Ostatně, více informací k samotné soutěži lze nalézt na www.sladkanerest.cz, hlásit se můžete až do poloviny srpna.

Studenti dnes mají docela problém najít pracovní uplatnění. Hamé je velká firma, která působí v mnoha zemích a v Rusku a Rumunsku máte dokonce výrobní závody. Nabízíte nějaké pracovní příležitosti například pro absolventy?

I když v současnosti nechystáme hromadné nábory, nové zaměstnance samozřejmě hledáme průběžně, např. za kolegy, kteří odešli do důchodu. Máme více než 200 různých druhů pracovních funkcí, od samotné výroby až po vysoce specializované pozice např. v obchodě nebo marketingu. Schopní absolventi u nás určitě mají šanci. Rozhodně jim ale doporučuji, aby se zajímali již během studia a snažili se získat nějakou praxi. Pokud stojí o to pracovat v Hamé, není nic jednoduššího, než se podívat na naše webové stránky a zaevidovat se u našeho personálního oddělení.

Foto: Studenta

Stále více se také hovoří o společenské odpovědnosti firem, jak je na tom Hamé v tomto ohledu?

My jsme poměrně velkou firmou, jednou z největších potravinářských společností v Česku a jedním z největších zaměstnavatelů v  regionu. I kvůli tomu se nechceme zavřít za vraty našich závodů a být lhostejní k našemu okolí. Naopak se snažíme být aktivní a podporovat různé kulturní, společenské, sportovní a jiné veřejně prospěšné aktivity, zejména ve Zlínském kraji, kde máme jádro výrobních závodů. Kupujeme tak přístroje do nemocnic, poskytujeme dary dětem, podporujeme charitativní, kulturní i sportovní akce a chceme se nyní ještě více zaměřit také na ekologii a dobrovolnické aktivity.

Co vy a studium? Víme, že jste vystudoval pražskou VŠE. Jak zpětně hodnotíte tehdejší úroveň této vysoké školy a neuvažoval jste někdy o tom, že budete studovat něco jiného než ekonomický směr?

Mě studium opravdu bavilo, bylo například dobré, že jsme si mohli vybrat z většího množství různých kurzů. Volil jsem si je podle toho, co mě zajímalo a co by mohlo být užitečné. Už na škole jsem také pracoval a to samé doporučuji i ostatním studentům.

Do čela velké firmy jste se dostal jako relativně mladý. Ale jaký jste byl student? Typ, který školu zvládá jen tak mimochodem kromě mnoha jiných aktivit, nebo poctivý dříč, který vysedával ve studovně?

Musím se přiznat, že většinou to první. Nakonec se povedlo a vzdělávání na vysoké škole na mě snad zanechalo nějaké pozitivní stopy (směje se). Ale myslím, že o to v životě jde, umět rozlišit to podstatné od méně podstatného a dokázat v pravý čas zmobilizovat své síly, když přede mnou je skutečně velká výzva.

Ing. Martin Štrupl

- Generální ředitel skupiny Hamé Ing. Martin Štrupl (36 let) vystudoval podnikovou ekonomiku, management a logistiku na Vysoké škole ekonomické v Praze. - Pracoval například ve společnosti Norske Skog. V Hamé působí od roku 2004 - nejdříve jako ředitel logistiky a distribuce a v roce 2012 se stal generálním   ředitelem skupiny Hamé.

- Je ženatý, má jedno dítě.

- K jeho koníčkům patří cestování, tenis, cyklistika

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější