Škoda Transportation
poweredbyexperts

Škodovka na veletrhu InnoTrans 2018: Protože se máme čím chlubit!

Jestli vás zajímá kolejová doprava a nebyli jste koncem září v Berlíně, jako byste neexistovali. V 41 halách a rozsáhlém outdoor prostoru tam totiž probíhal jeden z nejprestižnějších mezinárodních technologických veletrhů – InnoTrans. Mezi téměř třemi tisíci vystavovateli ze šedesáti zemí světa Česko reprezentovala plzeňská Škoda Transportation, která s sebou přivezla spoustu novinek a zajímavostí. Třeba tramvaj budoucnosti, kterou si u jejího stánku mohli návštěvníci prohlédnout pomocí virtuální reality.

Přes čtyřicet výstavních hal a venku 3500 metrů kolejí s exempláři toho nejzajímavějšího, co může moderní kolejová doprava nabídnout. A mezi tím vším třeba škodovácká tramvaj ForCity Classic vyrobená pro saský Chemnitz a jednotka NIM Express pro DB Regio Bayern, která bude brzy nasazena do provozu na trati Norimberk-Ingolstadt-Mnichov. Zkrátka všechno, co řádný vlakový fanoušek od pořádně nadupaného veletrhu očekává!

Foto: Škoda Transportation

Virtuální tramvaj

Škodovka ale nezůstala jen u reálných vozů, na stánku se prezentovala i prostřednictvím propracovaných modelů, velkoformátových fotografií a videí a taky pomocí virtuální reality. Díky programu, který vznikal ve spolupráci se studenty průmyslového designu z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, si návštěvníci z řad odborné i laické veřejnosti mohli do sebemenšího detailu prohlédnout koncept tramvaje budoucnosti, na kterém Škodovka momentálně pracuje a který je mimochodem boží, takže jestli vás zajímá, jaké vozy uvidíte ve městech vlastně už za pár let, zjistěte si o něm víc. Stojí to za to!

Kromě vize budoucnosti jste si na veletrhu pomocí virtuální reality mohli prohlédnout také reálný podvozek tramvaje 15T, kterou dobře známe (nejen) z pražských ulic a která má unikátní převodovkový systém, s nímž jako první přišla právě plzeňská Škodovka.

Tramvaje budoucnosti

Pokud jste fanoušky kolejových vozidel a chcete se podílet na tom, jak budou za pár let vypadat, není nic jednoduššího než se přidat do týmu produktového manažera Jirky Vokouna, který ve Škodě Transportation na projektech futuristických tramvají už pár let pracuje. Hledají opravdové nadšence a zlaté české hlavičky, takže jestli máte pocit, že je to job přesně pro vás, mrkněte na web skoda.cz/kariera a naskočte do tramvaje budoucnosti.

Radost i byznys

Veletrh samozřejmě nesloužil jen pro potěchu laického oka, na vozidla se přišla podívat i celá řada zástupců státních i soukromých firem, železničních nebo městských dopravců a také odborníků. A to pro Škodu Transportation znamenalo další úspěch, přímo na veletrhu InnoTrans totiž podepsala kontrakt na výrobu a dodávku čtyřiceti nízkopodlažních velkokapacitních ForCity Smart tramvají. Možná byste čekali, že i ony poputují do Německa, zásilka ale poputuje do Ostravy.

Foto: Škoda Transportation

"Po úspěších na německém, finském nebo tureckém trhu je pro naši firmu dobrá zpráva, že nejmodernější škodovácké tramvaje budou sloužit cestujícím na domácí půdě - v moravskoslezské metropoli Ostravě," řekl k tomu předseda představenstva a generální ředitel Škoda Transportation Petr Brzezina. "Tyto tramvaje vycházejí z osvědčené typové rodiny tramvají ForCity Smart, které už jezdí v Helsinkách. Vozy stejného typu budeme dodávat také do tří německých měst: Mannheim, Ludwigshafen a Darmstadt nebo do finského města Tampere. Do Ostravy tedy zamíří osvědčený a technicky propracovaný produkt."

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější