STUDENTA TIP: Získej konečně už při škole placenou praxi v oboru. A k tomu kontakty do budoucna
poweredbyexperts

STUDENTA TIP: Získej konečně už při škole placenou praxi v oboru. A k tomu kontakty do budoucna

Škola, škola, podřadné brigády a zase škola. Ještě tě to baví? Určitě toužíš po pořádné stáží, kde nebudeš vařit šéfům kávičku a zalévat květiny, a ještě ke všemu zadarmo. Už potřebuješ trochu vydělávat a získávat pracovní kontakty. Naprosto tě chápeme a máme i tip, jak věci konečně rozhýbat. Zapoj se do projektu Stáže pro mladé 2 a začni získávat plnohodnotné pracovní zkušenosti.

Projekt Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 nabízí studentům předposledních a posledních ročníků středních, vyšších odborných a vysokých škol atraktivní příležitost získat stáž na období letních prázdnin. Minimální doba je měsíc, maximální tři měsíce. Kromě finanční odměny za každou „odstážovanou“ hodinu můžeš prostřednictvím stáže získat praktické zkušenosti a cenné kontakty do budoucna. Pokud se osvědčíš, tak s tebou firma může navázat další pracovní kontakt. Nikdy nevíš.

V projektu jsou firmy, které působí na trhu minimálně rok, ale zapojují se i mezinárodní korporace s dlouhou tradicí. Nabídka je široká po celé republice a napříč obory. Hledají se například administrativní, marketingoví a personální pracovníci, IT specialisté, restaurační provozní, veterinární technici a spousta dalších. Stačí si vybrat. Jedinou podmínkou pro stážistu je, aby byla pozice alespoň trochu příbuzná oboru, který studuje. Po celou dobu působení ve firmě budeš mít po boku zkušeného zaměstnance společnosti, který tě zaškolí a bude ti se vším pomáhat.

Míša Doležálková studuje mezinárodní obchod na VŠE v Praze, právě končí bakaláře a na tříměsíční stáž na pozici marketingové specialistky ve firmě Study Point nastoupila letos v březnu. O své čerstvé zážitky a zkušenosti se s námi ráda podělila:

Foto: Studenta

Měla jsi před touto stáží nějaké pracovní zkušenosti?

Před touto stáží jsem vlastně ještě v žádné firmě pořádně nepracovala, jen dva roky v jedné studentské organizaci. Pak jsem se rozhodla, že chci zkusit něco jiného a začala jsem hledat práci různě na internetu, posílala jsem životopisy a čekala. Pak jsem narazila na program Stáže pro mladé, přihlásila se a asi po čtrnácti dnech mi volal pan Šafránek ze Study Point a pozval mě na pohovor. A dopadlo to dobře. Hlavním očekáváním bylo, že konečně zjistím, jak to všechno ve firmách funguje.

Čím tě Study Point na seznamu společností zaujal?

Především tím, že se týká jazyků, což bylo podobné té studentské organizaci, která zprostředkovává zahraniční stáže.

Proč zrovna Stáže pro mladé 2?

Systém se osvědčil v prvním kole Stáže pro mladé 1, ve kterém se úspěšně uskutečnilo 940 stáží. Pro navazující projekt je proto naplánováno až 2 700 stáží.

PŘIHLAS SE HNED TEĎ. Najdeš tu v nabídce více než 130 pracovních pozic napříč obory – například stavebnictví, strojírenství, IT, dopravu a logistiku, pohostinství, gastronomii a cestovní ruch, ale také finance nebo administrativu.

Časové dotace jednotlivých stáží se pohybují v rozmezí 50 až 300 hodin a dobu realizace lze rozložit do jednoho až čtyř měsíců. Minimální garantovaná mzda je 60 Kč na hodinu.

Co je náplní tvé práce?

To, co tady děláme, jsou jazykové kurzy a studium na středních školách v zahraničí. Náplní mojí práce je v podstatě zpracování informačních materiálů, třeba teď jsme dělali úplně nové brožury pro 20 zemí, kam umožňujeme vyjet ještě mimo USA. Potom aktualizuji jednotlivé programy.

Měla jsi k odpracování stanovených 300 hodin, nebylo náročné to skloubit se studiem?

Já jsem letos už ve třeťáku. Měla jsem už jen tři předměty asi ve dvou dnech a do toho jsem psala bakalářku, takže jsem měla na práci poměrně dost času. Ale kdykoliv jsem potřebovala zařídit něco jiného, nebyl problém. Vůbec si nemůžu stěžovat, že by mi tu nevycházeli vstříc.

Bylo něco, co tě na stáži překvapilo? Ať už mile či nemile?

Na začátku mě překvapilo, že projekt dělá pan Šafránek sám. Takže teď jsme vlastně dvoučlenný tým. Ale vůbec to neberu jako něco, co by mě zklamalo. Každá zkušenost je podle mě dobrá, nejen jako bod v životopise. Myslím si, že Stáže pro mladé je dobrý projekt. Všichni pořád říkají, že jsme znevýhodněni na trhu práce, takže tohle studentům pomáhá.

Stáž už ti každou chvíli končí. Mluvili jste o nějakém pokračování?

Už mi dokonce bylo nabídnuto, že bych tu mohla zůstat. Ale v září, doufejme, nastoupím na magistra a budu mít zase hodně studijních povinností, takže zatím se kloním spíš k tomu, že se budu věnovat naplno škole. V lednu pojedu navíc na půl roku na Erasmus, takže budu muset spoustu věcí nahnat předtím.

Máš v okolí někoho, kdo se na stáž v rámci tohoto projektu také přihlásil?

Moje spolubydlící se díky mně o tom projektu dozvěděla a už má taky stáž. A pak jsem náhodou zjistila, že jedna kamarádka z mého města se tohoto projektu také účastní. Občas někdo něco přidá i na facebookovou skupinu. Překvapilo mě, kolik lidí z mého okolí ho zná.

Studuješ mezinárodní obchod, ale tady jsi vlastně dělala marketing. Zauvažovala jsi po této zkušenosti o tom, že se dáš naplno na jiný obor?

Pořád mě moc nebaví to, co studuju. Na magistra zůstávám na mezinárodním obchodu, ale uvažuju, že si zvolím vedlejší marketingovou specializaci. Spousta lidí se právě vedlejší specializací profiluje a odklání se od toho hlavního předmětu studia. Takže to asi taky zkusím.

Tom Šafránek, jednatel společnosti Study Point s.r.o.

„Se studenty spolupracujeme už dlouho a kolikrát jsou lepší než klasičtí zaměstnanci právě proto, že se chtějí učit a mají zájem. Mám dlouhodobě dobrou zkušenost s lidmi z ekonomky, protože je z jejich strany vidět zájem. A teď to možná bude znít trochu sexisticky, ale přijde mi, že jsou holky aktivnější. Když jsme hledali někoho na IT pozici, tak se neozval vůbec nikdo.

Tohoto programu jsem se ze začátku trochu bál, ale realita byla úplně jiná. A velkou zásluhu v tom má Míša, protože je vážně šikovná. Na to, že je, jak já říkám, nešťastná teoretička, tak se hrozně rychle chytla. S výsledkem jsem spokojený a řekl bych, že ve finále je ten program vlastně docela krátký.“

Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 realizuje Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí.Projekt spolufinancuje Evropský sociální fond prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Text: Jekatěrina Tkačenko

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější