Nestihl ses přihlásit na zahraniční stáž? Ještě není vše ztraceno!

Nestihl ses přihlásit na zahraniční stáž? Ještě není vše ztraceno!

Blíží se prázdniny a s nimi vytoužený odpočinek po zkouškovém období. Pro někoho však prázdniny znamenají cestu do zahraničí, poznávání nových lidí, nové zkušenosti, nové zážitky. To vše lze zažít na letní stáži. Pokud si myslíš, že termíny přihlášek jsou již uzavřené, neházej ještě flintu do žita! 

Stále volné stáže IAESTE

První organizací, která stále nabízí možnost odjet na stáž, je IAESTE. Nabízí totiž tzv. postpraxe, které umožňují vycestovat na pracovní stáž i po uzavření přihlášek na běžné stáže během roku. Výhodou pracovních stáží IAESTE je, že jsou placené a pobíráš od zaměstnavatele plat, který musí pokrýt alespoň životní náklady v dané zemi. Cestovní náklady včetně cestovního pojištění si hradíš sám.

Počet nabízených postpraxí je dán poptávkou ze zahraničí. Pokud napoprvé nenajdeš v databázi svou vysněnou stáž, nezoufej! Nabídka je aktualizována každý den - sledovat ji můžeš zde. Pro účast na postpraxi je vyžadována registrace a také poplatek za vyřízení stáže. Ten je 5000 Kč, přičemž 1500 Kč ti bude vráceno v okamžiku, kdy po návratu ze stáže odevzdáš závěrečnou zprávu z praxe včetně fotek.

Není  možné se hlásit na více postpraxí současně. Proto je nutno vybírat pečlivě a rozhodnout se pro tu, která tě opravdu zajímá.

Foto: Studenta

Otevřené dveře má i AIESEC

Další organizací, se kterou lze ještě na poslední chvíli vycestovat je mezinárodní studentská organizace AIESEC. Na AIESEC stáže se můžeš hlásit kdykoliv v průběhu celého roku. Je ovšem nutno počítat s tím, že samotné vyřízení stáže trvá až několik týdnů. Pokud chceš tedy vyjet na stáž, přihlas se alespoň měsíc před tím, než je tvůj plánovaný odjezd. A co vlastně AIESEC nabízí?

GLOBAL TALENT - pracovní stáže

Jedná se o pracovní stáže zaměřené na budování kariéry, za které opět pobíráš jako student plat. Realizovat se můžeš v programech marketing, teaching, business a IT. Pracovní stáže v zahraničních společnostech trvají od 3 do 12 měsíců a jejich konkrétní nabídku najdeš v AIESEC databázi po přihlášení a následné registraci.

GLOBAL CITIZEN - dobrovolnické stáže

Druhým typem stáží jsou GLOBAL CITIZEN, neboli dobrovolnické stáže. Ty pro tebe mohou být přijatelnější a také přirozenou volbou na letní prázdniny, protože jejich délka je od 6 do 12 týdnů. Dají se tedy klidně zvládnout během léta. Tyto stáže jsou zaměřené hlavně na osobní rozvoj studentů. Mezi programy GLOBAL CITIZEN patří cultural, languages a social business. Pracovat můžeš v cizích zemích v neziskových organizacích, školách nebo státních organizacích, ovšem bez nároku na plat. Na druhou stranu máš možnost poznávat Svět a překonávat osobní výzvy.

A teď jak si samotnou AIESEC stáž zařídit:

  • na webu nastaz.cz vyplníš přihlášku
  • AIESEC tě kontaktuje a pošle ti další pokyny
  • registruješ se do otevřené databáze zdarma
  • najdeš si stáž v databázi
  • jedeš na stáž

Z registrace členové AIESEC zjistí, zda víš, co chceš, kam chceš a co od nich očekáváš.

Zajímat by tě mohli i podmínky AIESEC. Ty jsou:

  • věk 18-29 let
  • absolvovat seminář AIESEC
  • umět cizí jazyk
  • uhradit základní platbu 1490 Kč za servis ze strany AIESEC
Foto: Studenta

A co Chorvatsko a jejich Summer School Croatia?

Když se řekne Chorvatsko, většina z vás si představí prosluněné pláže, nádherné moře a skútry všude, kam se podíváte. Pokud tak chceš spojit příjemné s užitečným, vyjeď na Summer School Croatia! Jedná se o první ročník tohoto programu organizace Czech-us, která v SSC nabízí širokou nabídku kurzů. Pokud tedy chceš procvičit anglický jazyk, ve kterém výuka probíhá a zároveň si tak osvojit dovednosti v oblastech například online marketingu, viral marketingu, video tvorby nebo programování, neváhej využít programu SSC. Kompletní nabídku kurzů nalezneš zde. Podmínkami pro účast jsou pouze věk 18 let a komunikativní znalost anglického jazyka na úrovni B1.

Kurzy trvají se vším všudy (doprava + vlastní výuka) buď 7 nebo 14 dní. O ubytování se nemusíš starat. K dispozici jsou apartmány ve Splitu, kde výuka probíhá.

Do kdy se můžeš přihlásit? To je na tom to nejlepší. Dokud se nenaplní kapacita kurzů! Klidně i dva dny před odjezdem. Ovšem kapacity jsou nastaveny tak, aby se kurzy naplnily včas a proto rozhodně neotálej.

A kolik to všechno stojí? Nejlevnější kurzy stojí už 220 EUR a nejdražší 470 EUR. Můžeš ovšem využít i akčního balíčku kurzu English for Work/Business English, kdy tě dvoutýdenní kurz, doprava a ubytování vyjde na 15500 Kč.

Foto: Studenta

Vyrazit můžeš i na letní workcamp od INEX

INEX-SDA neboli sdružení dobrovolných aktivit. Ti pořádají celoročně tzv. dobrovolnické workcampy. Odjet pomáhat můžeš do zemí po celém světě. Jak probíhá workcamp? Jako dobrovolník odjedeš do cizí země na projekt zaměřený buď na práci s dětmi nebo se znevýhodněnými. Pomáhat můžeš i při opravě památek či se zabývat environmentálními tématy. V průběhu workcampu se samozřejmě seznámíš s místní komunitou a kulturou.

Účastnický poplatek za vyřízení tohoto workcampu se pohybuje od 2200 od 2500 Kč. Podle země, kterou chceš navštívit se odvíjí i další náklady jako jsou doprava na workcamp, pojištění, očkování, vízum, kapesné a další poplatek hostitelské organizaci.

Stihneš si workcamp zařídit? Ano! Vyřizování trvá od 1 do 20 dní a začíná ve chvíli přijetí účastnického poplatku. No a kam můžeš vyrazit? Kompletní nabídku workcampů najdeš tady.

Foto: Studenta

Ještě pořád máš čas najít si svou vysněnou zemi a vycestovat za cizí kulturou. Na kterou stáž letos vyjedeš ty?

Text: Matěj Kotrba

Foto: Iaeste.cz, Aiesec.cz, SummerSchoolCroatia.com, Inexsda.cz (včetně úvodní fotky)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější