První rok na vysoké? 8 tipů jak ho zvládnout!

První rok na vysoké? 8 tipů jak ho zvládnout!

Historie se opakuje. Je to zase tady – první školní den. Ovšem teď to musíte správně nazývat „zápis“. Stejné pocity jako tehdy 1. září, kdy jste nevěděli, ke komu si sednout, jak se bavit s „pančelkou“ a kde jsou obědy. Připravili jsme pro vás pár vysokoškolských tipů, abyste se neztratili aspoň na tom poli univerzitním.

Porozhlédněte se po internetu

Důležitá je příprava ještě před zápisem.  Nebudu vám radit, abyste si dali do batůžku penál a bloček. Využijte novou „velmoc“ – internet. Projeďte si spolužáky, jestli tam už nějaký dobrotivec nezaložil profil vaší budoucí třídy (vždycky se takový dobrotivec najde). Stejně tak se porozhlédněte po Facebooku. Alespoň virtuálně se seznámíte se svými spolužáky a v budoucnu se tady budou organizovat všemožné srazy a pitky. Taky se v takové skupině krásně řeší problémy typu „ten test je už zítra?!“

Zápis, první přednášky

Na samotný zápis skutečně jděte, a to nejlépe osobně.  Nikdy nevíte, vedle koho si sednete, kdo se s vámi dá jen tak do řeči, nebo s kým pak zajdete na oběd. Díky „mocnému“ Facebooku taky už budete vědět jména pár lidí a hned se budete mít o čem bavit. Kromě zápisu určitě dorazte i na první přednášky – nejen že se vám představí profesoři, ale dozvíte se i základní požadavky a nároky ke zkoušce/zápočtu.

ISIC karta

Během zápisu vám budou vykládat, ať si zařídíte kde co, ne všechno je ale skutečně nezbytně nutné. Taková ISIC karta (kterou jste možná měli už na střední) určitě počká pár dní, než zmizí fronty nedočkavců. Leda kdybyste nedokázali přežít bez jídel z menzy, pak se postavte mezi ně, jinak to ovšem nemá smysl. Ještě vás v tom shonu narychlo (a logicky špatně) vyfotí. :-)

Menza

Když už budete mít tu kouzelnou ISIC kartičku, vyzkoušejte si svoji první menzu. Liší se podle škol jak v kvalitě jídel, tak ve výběru nebo možnosti dát si k pití i něco jiného než horký čaj. Pro začátek si nabijte na kartičku jen kolem 200 korun, protože možná časem zjistíte, že menza není pro vás to pravé. Pokud si ale potvrdíte, že nechcete za obědy vyhazovat moc peněz, nabijte si pak klidně celou tisícovku. Ono samotné „nabíjení“ je totiž pěkně otravná záležitost - zvlášť, když před vámi stojí ve frontě dalších deset studentů.

Průkazky do knihoven

Také si prohlédněte peněženku. Hledejte kartičky do knihoven. Že žádné nemáte? Pak si je zařiďte radši ještě teď, dokud nemusíte řešit zkoušky apod. Hodí se vám průkazka městské knihovny, národní knihovny v Klementinu a nějaké „školní“, která se pravděpodobně nachází v nejnižším patře, kam jste ještě raději ani nechodili.

Studijní potvrzení

Máte brigádu? Studentský bankovní účet? Jdete si zařizovat tramvajenku?  Na to všechno a ještě další věci budete potřebovat potvrzení o studiu. Ano, budou se na vás dívat dost zvláštně, když přijdete na studijní oddělení a požádáte o deset formulářů. Jenže ono potvrzení platí po celý rok, tak proč chodit na studijní několikrát?

Učebnice a skripta

Už pomalu začíná semestr, máte nějakého toho parťáka vedle sebe a teď přichází na řadu otázky studia. Vyučující do vás chrlí miliony názvů učebnic, které budete určitě potřebovat. Omyl. Pokud nehodláte studovat medicínu, práva a podobné obory, kde jsou konkrétní učebnice a skripta vyloženě nutností, pak si nic hned ze začátku nekupujte. Počkejte, jak se vyvrbí přednášky – třeba zjistíte, že něco podobného jste brali už na střední. Tak proč nevyužít sešity, o kterých jste si už mysleli, že je nejvyšší čas je vyhodit?

Starší vědí víc

Nejlepší pomůckou je ta s názvem „kamarád z vyššího ročníku“. Vzpomínejte, kdo na střední říkal, že půjde na tuhle školu? Nepracujete s někým takovým? Neznají někoho vaši rodiče? Poslední záchranou může být ještě „infiltrace“ do nějaké starší skupiny na Facebooku či spolužácích. Ptejte se klidně na ty největší prkotiny. I oni si moc dobře pamatují, jak byli sami zmatení…

Pavlína Nouzová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější