Souboj na kolejích se přiostřuje – LEO Express už vozí cestující

Souboj na kolejích se přiostřuje – LEO Express už vozí cestující

Od úterý 13. listopadu soupeří na trase mezi Prahou a Ostravou tři dopravci. Na koleje totiž s prvními cestujícími vyrazil dlouho očekávaný soukromý železniční dopravce LEO Express. Z dosavadního souboje mezi státním a jedním soukromým dopravcem se tak stal trojboj a konkurenční soupeření bude jistě ještě přituhovat.

Zlatočerné soupravy LEO Expressu brázdí do 8. prosince tuto trasu v pilotním provozu čtyř spojů denně a jejich počet se bude nadále zvyšovat.

Rozjezd nového dopravce zaujal nejen média, ale samozřejmě hlavně cestující: „Sedačky jsou pohodlné, obsluha příjemná. Dokonce jsme si ve vlakovém portálu zahráli hry a využili i internet. Líbil se mi také přehledný rezervační systém,“ pochvaloval si svou premiérovou jízdu student Petr Mieres z Karviné.

Cestující mohou během jízdy na svých noteboocích nebo tabletech sledovat filmy, poslouchat písničky, hrát téměř 2 000 her a dělat spoustu dalších věcí díky internímu vlakovému portálu. Dopravce navíc jako první začal sám půjčovat tablety na palubě, aby si mohli zábavy a informací užít všichni. Mezi nejoblíbenější součásti portálu se zařadily živé záběry pohledu strojvedoucího na trať z čelní vlakové kamery nebo možnost chatovat se spolucestujícími.

Catering na palubě

Startovací menu zatím nabízí na výběr mimo jiné kvalitní bagety, pochutiny, tradiční české pivo, několik druhů kávy, kvalitní české limonády, ručně vyráběné dezerty či švýcarské bonbony. Cestující se mohou těšit také na snídaňové menu  – výběr müsli a sušeného ovoce podle chuti. Nabídka teplého občerstvení se od prosince ještě výrazně rozšíří.

Foto: Studenta

Rezervační systém a zahrada cen

Dopravce zvolil zajímavý systém tzv. pohyblivých cen, kdy se cena za jízdenku liší dle týdnů, dnů a hodin jednotlivých jízd. Každý si tak může v rámci tzv. zahrady cen zvolit pro něj nejvýhodnější hodnotu jízdenky sám, dle svých potřeb a možností.

Inspirovali jsme se u předních světových leteckých a železničních dopravců. Naše ceny vlastně tvoří sami cestující svou poptávkou po službách LEO Expressu. V principu platí, že čím dříve objednáte, tím levněji pojedete. Unikátní systém nabízí cestujícím různé ceny v průběhu týdne i během každého dne, v závislosti na dopravní špičce. V poledne tak například můžete jet výrazně levněji než ráno,“ říká Leoš Novotný.

LEO Express začíná nabízet cestujícím jízdenky mezi Prahou a Ostravou již od 137 Kč v třídě Economy, průměrná cena jízdenky je srovnatelná s konkurencí a pohybuje  se kolem 290 Kč. Cestující mohou u každé jízdenky také oznámkovat danou jízdu vlakem, což LEO Express využije k dalšímu zkvalitňování služeb.

Petr Plachký

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější