S diplomem z fildy přímo na pracák? Rozhovor se studentem FF

S diplomem z fildy přímo na pracák? Rozhovor se studentem FF

Když jsem v první diskuzi o studentech filozofických fakult nadneseně pronesl, že oživují tradici hippies, přeháněl jsem. Házet všechny do jednoho pytle je přeci jen to nejjednodušší. Teď si ale vezměte, že z toho pytle začnou vylézat tisíce podobně vystudovaných lidí a budou si chtít najít práci s podobným zaměřením. To už totiž končí legrace a začíná skutečný život. Dá se vůbec s diplomem z filozofické fakulty najít v pohodě životní uplatnění?

Podle toho, co slýchávám ve svém okolí, filďáci jsou do praktického života nejméně vhodní lidé ze všech studentských skupin. I „nepochopení“ ajťáci už našli své uplatnění u velkých firem, které zkrátka jejich služby potřebují, jako lidé vzduch. Co ale s filďáky, kteří většinu svého studia sledovali hvězdy a střídali přehnaně šťastné nálady s hlubokými depresemi? A co teprve když k tomu přidám jejich neustálé opletačky se zákonem za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek? Jaká je jejich budoucnost?

"Jsem Tonda, mám rád lidi, piju jen čistou vodu a občas si zahulím."

Příběhy studentů, kteří vyšli nebo ještě dokončují studium na filozofické fakultě, jsou různé, stejně jako osudy všech lidí na téhle planetě. Přesto jsem strčil ruku do davu a vytáhl z něj jednoho (ne)typického filďáka Tondu, který je ve čtvrtém ročníku.

Když tě tak pozoruju, jsi přesným odrazem mého škatulkování studentů filozofické fakulty. Dlouhé vlasy, plátěná brašna, korálky na krku. Co tě v životě nejvíc baví?

Asi to, co všechny. Rád chodím s kamarády do čajovny nebo kavárny, zkrátka někam posedět a popovídat si. Nechybí u toho vodní dýmka, když se poštěstí, tak ani marihuana. Když je školní rok v plném proudu, bereme pak útokem knihovny.

V Praze bydlíš na kolejích, vyděláváš si na sebe sám?

Domu jezdím jednou za měsíc a od rodičů nějakou tu korunu dostanu. Jinak ale chodím jako většina studentů na brigádu.

Za sebou máš přes tři roky studia, takže už si těch brigád vyzkoušel asi hodně. Jaké například?

První rok jsem do toho byl hrozně natěšenej. Obcházel jsem nástěnky ve škole a vyhledával brigády. Odmítám však doplňovat zboží v těch hrozných obchoďácích, takže preferuju práci v kavárně nebo třeba knihovně.

Co bylo tvou první brigádou?

Pracoval jsem kousek od centra v kavárně. Bylo to pro mě ideální, žádný velký nával. Chodili tam spíš lidi od nás ze školy.

Tuhle brigádu sis našel na nástěnce ve škole a zavolal tam?

Na nástěnce sice jo, ale v knihovně, ne ve škole. Ono to je v podstatě stejné, visí tam podobné brigády.

Jaké další brigády sis vyzkoušel a proč si vůbec nezůstal v téhle?

Pořád to byla jen brigáda, ne zaměstnání. Jim se naskytlo zaměstnat někoho na stálý úvazek, což já nemohl kvůli škole. Potom jsem dělal v podobných dvou kavárnách a jedné čajovně. Byly to takové střídavé brigády v obdobích, kdy jsem potřeboval peníze. Na rozdíl od jiných mých spolužáků mám ale štěstí, že když je nejhůř, pomůžou rodiče.

Za rok ve škole skončíš. Budeš mít titul, bude z tebe vystudovaný člověk. Co bude dál?

Občas si se spolužáky děláme legraci, že kdybychom si vybrali nějaký technický obor, uživili bychom se v pohodě. Jenže nás to holt tahá k jinému životu. Hodně mých kamarádů pracuje v redakcích, jenže ti studovali aspoň literaturu, já psát neumím. Taky je možnost dělat v odborných knihkupectvích nebo si najít lepší práci v knihovně. V kavárně do smrti dělat nechci a ani nemůžu, neuživil bych se tím. Sním o vlastní knihovničce u nás na vesnici, ale to jsou ten ty naše sny. Co bude, to vážně nevím. Mám pocit, že nás z té školy vychází čím dál tím víc a práce je naopak míň.

Taky máte pocit, že filďáci hledají v životě jen těžko uplatnění? Jaká je podle vás pro ně ideální brigáda během studia a kde mohou zakotvit po jeho konci? Přidejte svůj názor do studentské diskuze.

Richard Valoušek

foto: wikipedia.org

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější