Studenti a peníze: Většina si na živobytí vydělá sama

Studenti a peníze: Většina si na živobytí vydělá sama

Kolik času trávíme na internetu? Čteme ještě noviny? Tolerujeme nevěru? Kdy chceme založit rodinu? Po loňském úspěchu jsme i letos zjišťovali názory a návyky studentů. Průzkum se zaměřil stejně jako minulý rok na oblast peněz, a navíc na oblast médií a vztahů. Na tyto otázky odpovídalo přes dva tisíce studentů z vysokých škol po celé ČR. Zde přinášíme první část - peníze.

Už si na sebe vyděláváme sami

Třiadvacetiletý David, který studuje informatiku na VŠE, si každý měsíc přivydělá okolo dvaceti tisíc. „Programuji webové stránky a různé aplikace, momentálně je o to na trhu velký zájem a těžím z toho, že jsem se to poměrně rychle naučil už na střední škole,“ říká. Je jedním z těch, kteří už na své živobytí nepotřebují plnou podporu rodičů, a většinu svých nákladů zvládne zaplatit sám. Ostatně jako téměř všichni jeho spolužáci. „Každý, kdo umí něco, co ostatní potřebují, na tom může poměrně hodně vydělat,“ dodává. Oproti tomu dvaadvacetiletá Eva, studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, takové možnosti přivýdělku nemá. „Sehnat brigádu, navíc slušně placenou v mém oboru, téměř není možné. Většinu času mimo vyučování navíc trávím v laborkách, kde připravuji svou bakalářku nebo seminární práce,“ vysvětluje. Podstatnou část jejích příjmů tak tvoří peníze rodičů, z brigád si platí spíše věci navíc, oblečení a dárky pro příbuzné a kamarády.

Foto: Studenta

Studenti vysokých škol už ale obecně nejsou při studiu tak závislí na svých rodičích. Hlavním zdrojem příjmů poloviny studentů jsou jejich vlastní vydělané peníze. Nejvíce finančně nezávislí jsou studenti informatiky, dvě třetiny z nich se při škole uživí samy. Nejhůře jsou na tom mladí přírodovědci, kteří jsou na svých rodičích nejvíce závislí. Roli může samozřejmě hrát náročnost studia a dostupnost přivýdělků při studiu. Programátorské práce jsou bezesporu mnohem lépe ohodnocené.

Náš loňský průzkum ukázal, že jsou vysokoškolští studenti na svých rodičích poměrně závislí – 65,4 procenta z nich totiž uvedlo, že hlavním zdrojem jejich příjmů je kapesné od rodičů. Letos jsme se rozhodli zeptat se jich ještě jednou a výsledky srovnat. A byli jsme překvapeni. Počet takových studentů klesl na 43,9 procenta! Znamená to, že se čeští studenti stále víc přizpůsobují modernímu trendu a osamostatňují se už během studia.

Jak si žije průměrný český student?

Foto: Studenta

Jak tedy vypadá rozpočet průměrného českého studenta vysoké školy? Přestože 74 procent studentů během studií už nebydlí s rodiči, většina z nich uvedla, že za ubytování neplatí nic. Kolej nebo podnájem jim tak stále platí přece jenom ještě rodiče, takže s tím osamostatňováním to berou pozvolna.

Rozpočet ale začíná nabývat u stravy. Za jídlo utratí více než polovina studentů od tisícovky do tří tisíc měsíčně. Vzhledem k nabitému vysokoškolskému či pracovnímu rozvrhu si moc nestíhají vařit doma, a stravování „venku“, ať už v menze, fastfoodech, nebo restauracích, se přece jen prodraží.

Takhle bydlíme

Kolej už přestává být klasickým univerzálním studentským obydlím. Jejich úroveň a kvalita mnohdy vysokoškolákům nestačí a častokrát je sdílený podnájem levnější, čistší a vybavenější alternativou.

36 % bydlí u rodičů

35,5 % bydlí v podnájmu

20 % bydlí na koleji

Starší generace si o nás určitě bude myslet, že nejvíc utrácíme za zábavu. Večírky, koncerty, kino a tak dále. Situace je ale paradoxně opačná. Přes 50 procent studentů se shodlo, že za studentskou zábavu neutratí měsíčně ani tisícovku.

Na partnerovi o Vánocích nešetříme

Celkový rozpočet se u 44,5 procenta studentů pohybuje mezi třemi a sedmi tisíci za měsíc. Pokud jim něco vůbec zbude, utrácí za oblečení, dárky a kosmetiku. Nebo na něco šetří. A když jsme u toho šetření a dárků, teď zrovna si pravděpodobně šetří na vánoční dárky. Zeptali jsme se studentů, kolik peněz by utratili za dárek pro kamaráda, partnera nebo příbuznou osobu.

Do vánočního dárku pro kamaráda by skoro polovina studentů investovala dvě stě, maximálně pět set korun. Štědřejší jsou u svých příbuzných. Pod stromeček nadělí třetina studentů svým rodičům dárky v hodnotě pět set až tisíc korun. Dalších 19 procent do toho vrazí od tisícovky do patnácti set. Nejraději ale čeští studenti obdarovávají drahými dárky své partnery – 21 procent utrácí za dárky k Vánocům pro partnera víc než tři tisíce korun! Za „známosti“ tedy utrácíme víc než za vlastní rodiče.

Text: Jekatěrina Tkačenko

Zdroje dat: © Studenta Media 2014. Průzkum provedla v říjnu a v listopadu 2014 společnost Studenta Media na vzorku 2125 studentů z vysokých škol po celé ČR. Více o aktivitách Studenta Media zde.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější