Studentská krev zachraňuje životy

Studentská krev zachraňuje životy

Studentská krev je projekt primárně zaměřený na vysokoškoláky, kteří jsou ochotni bezpříspěvkově darovat krev. Cílem je motivace získávat nové dárce a sdružovat stávající pravidelné dárce. Více o projektu prozradila jeho zakladatelka Lenka Zuská.

Můžeš nám na úvod představit Studentskou krev?

Studentská krev funguje pod novým názvem už třetím rokem, založili jsme ji s mým kolegou Michalem Sivákem. Toho času jsme byli oba studenty ČVUT, já jsem jím doteď. Jsem také členkou Českého červeného kříže, Michal je pravidelný dárce a oba jsme aktivními členy Studentské unie ČVUT. Takže jsme nějakým způsobem chtěli propojit tyto aktivity a zrealizovali jsme projekt „Podolská krev“ na koleji Podolí ČVUT. Vymysleli jsme koncept projektu, podali grant do FSP ČVUT,  a dárce jsme posléze po úspěšném odběru odměnili trikem s logem akce. Dále jsme uspořádali na koleji Podolí první seminář, nebo-li besedu, kam přišli odborníci z transfuzní stanice, vysvětlit jak dárcovství probíhá.

Jak probíhá samotné darování, když chci jako student darovat krev?

Dárce si dojde na transfuzní stanici sám, případně v doprovodu někoho z nás. Studentům dáváme informace prostřednictvím našich webových stránek.  V případě, že jsi „prvodárce“, tak je tam trochu jiný proces než, když daruješ po několikáté.

Takže zajišťujete spíše motivaci, než samotný odběr?

Snažíme se dovést studenty k tomu, aby pravidelně darovali na transfuzních stanicích. To znamená bezpříspěvkově. Aby nechodili např. do komerčních Plasma center a podobných zařízení.

Co studenti dostanou v rámci projektu za to, že jdou darovat krev?

Odměnou od projektu Studentská krev je tričko s logem akce. Před třemi roky jsme rozdávali vouchery na zmrzlinu. Další rok jsme na to navázali, v podobě spolupráce s firmou Starbucks, která zprostředkovala vouchery na kávu. Další ročník vypadá znovu na spolupráci se Starbucks, ale ještě nechci předbíhat. Letos máme hlavního sponzora – firmu Ferona. Ta nám zasponzorovala trika pro úspěšné dárce. Dále se na projektu podílí Musical production, která věnovala vouchery na lístky na muzikály do divadla Hybernia. Všechny tyto informace jsou na stránkách Studentské krve.

Do akce se můžete zapojit, pokud darujete, nebo jste darovali v období 15. 10. 2012 - 31. 5. 2013 na kterékoliv transfuzní stanici v ČR.

Do projektu jsou zapojeny studentské organizace z univerzit ČVUT, ČZU, UK, VŠB TU Ostrava.  Některé plní i úlohu výdejních míst, včetně OS ČČK Praha 1 a ČČK Ostrava. Možnost získat triko a voucher mají i studenti z jiných vysokých škol.

Více informací na www.studentskakrev.cz a na Facebooku.

Text: Petr Plachký

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější