Technické novinky: vyberte si nový foťák na léto

Technické novinky: vyberte si nový foťák na léto

Tak rozmanitou nabídku produktů jako v oblasti fotoaparátů najdeme jen v málokteré jiné kategorii. Vybrat ten pravý fotopřístroj tak není vůbec jednoduché. My vám přinášíme tipy na nejzajímavější kousky, se kterými můžete v létě zachytit ty nejlepší prázdninové okamžiky. Hodí se do rozličných podmínek a myslíme i na vaši peněženku.
Foto: Studenta

Zrcadlovka, která vás nezatíží

Tradiční výrobce fotoaparátů Canon připravil pro letošní sezonu výtečnou zrcadlovku pro ty, kdo chtějí pořizovat fotografie nejvyšší kvality, ovšem nechtějí s sebou nosit zbytečně těžký přístroj. Tradiční zrcadlovka Canon EOS 100D s ASP-C snímačem o rozlišení 18 megapixelů je přímým sourozencem slavné větve digitálních zrcadlovek výrobce, oproti nim je však podstatně menší. S rozměry 117 x 91 x 69 mm a hmotností pouze 407 gramů jde o nejmenší digitální zrcadlovku vůbec. Za to, že zákazníci nemusí dělat kompromisy v obrazové kvalitě, ale mohou s sebou nosit vcelku kompaktní přístroj, si ovšem nechá Canon zaplatit. EOS 100D je tak s cenou asi 16 000 korun za samotné tělo o něco dražší než základní modely zrcadlovek.

Foto: Studenta

Kompakt pro náročné

Nikon Coolpix P330 v našem přehledu zastupuje klasické kompaktní fotoaparáty. Není to ovšem obyčejná mýdlová krabička na vytváření fotek bez starostí. To samozřejmě svede také, Coolpix P330 je však ideální volbou pro náročnější fotografy, kteří chtějí mít i přes kapesní rozměry fotoaparátu možnost pořizovat snímky co možná nejvyšší kvality. Samozřejmostí u tohoto fotoaparátu se snímačem o rozlišení 12,2 megapixelu je tak možnost nastavení plně manuálního režimu fotografování a záznam do formátu RAW. Objektiv má pětinásobný zoom v rozsahu 24–120 mm a na širokoúhlé části ohniska překvapí světelností f/1,8. Ta umožní pořizovat kvalitní snímky i v horších podmínkách. K tomu je fotoaparát vybaven GPS k zaznamenání místa pořízení snímku a wi-fi. Cena je asi 9 000 korun.

Foto: Studenta

Snímání i z daleka

Nový Olympus VH-520 je fotoaparátem třídy takzvaných ultra-zoomů, tedy foťáků s vysokým rozsahem zoomu. Nepatří sice v této disciplíně k rekordmanům, ale desetinásobný zoom (26–260 mm) je v praxi ideální, v kombinaci s integrovanou stabilizací obrazu lze totiž i z ruky pořizovat ostré snímky. Čtrnáctimegapixelový snímač dokáže nahrávat video ve Full HD rozlišení a je tu i funkce rychlého snímání pro vytvoření zpomaleného efektu. Kromě mechanické stabilizace je fotoaparát vybaven ještě funkcí iHS a vysokou citlivostí čipu až ISO 6400, což umožňuje pořizovat kvalitní snímky i za špatných světelných podmínek. Naopak při fotografování scén s vysokým kontrastem světlých a tmavých míst pomůže funkce HDR. Za tuto solidní funkční sestavu přitom zaplatíte zhruba jen 4 000 korun.

Foto: Studenta

Obrázky i z drsných podmínek

Pro ty, kdo se rádi oddávají outdoorovým aktivitám, plánují výlet do džungle nebo se jenom obávají snadného zničení fotoaparátu, má nové řešení Pentax. Jsou jím fotoaparáty WG-10 a WG-3 s voděodolnou robustní konstrukcí. Levnější typ WG-10 se čtrnáctimegapixelovým snímačem (video nahrává v HD) odolá pádu z výšky 1,5 metru a lze s ním fotografovat až 10 metrů pod hladinou vody. Vybavenější typ WG-3 s šestnáctimegapixelovým čipem (a nahráváním Full-HD videa) odolá pádu z výšky až dvou metrů a fotit se s ním dá až 14 metrů pod vodou. Oba kousky navíc vydrží mrazy až -10 °C. Samozřejmostí je odolnost vůči prachu a písku. Model WG-3 je k dostání i v ještě propracovanější verzi s integrovaným GPS modulem a také bezdrátovým dobíjením. Odolné kousky lze pořídit za cenu od pěti do zhruba osmi tisíc.

Foto: Studenta

Zrcadlovka nezrcadlovka

Velmi oblíbenou kategorií fotoaparátů jsou v poslední době takzvané kompakty s výměnnými objektivy. Klasickým zástupcem této kategorie je nový fotoaparát Sony Alpha Nex-3N, který je zároveň nejmenším kouskem svého druhu. V těle velikosti klasického kompaktu tak přináší možnost vytvářet snímky srovnatelné s těmi pořízenými klasickými zrcadlovkami (má 16,1megapixelový ASP-C snímač). Alpha Nex-3N poslouží díky manuálním režimům i náročným fotografům, kreativní režimy snímání pomohou začátečníkům. S ovládáním fotoaparátu i pořizováním snímků pomůže i výklopný a otočný displej. Cena od 13 000 korun.

Foto: Studenta

TIP STUDENTY: Actioncam od Sony. Pro dobrodruhy jako stvořená!

Plánujete léto plné dobrodružství? Potom oceníte praktického pomocníka v podobě akční kamery od Sony, která vám umožní všechny zážitky pečlivě zdokumentovat. Jedná se o ultrakompaktní Full HD videokameru pro extrémní sporty, váží pouhých 90 g a díky dokonalé stabilizaci obrazu natočí do nejmenších detailů prokreslené Full HD video – při turistice, na kole, při potápění, surfování nebo skocích s padákem. Actioncam se dodává s odolným vodotěsným pouzdrem pro použití v dešti, sněhu nebo pod vodou až do hloubky 60 m. Sony HDR-AS15 pořídíte za 7 699 Kč včetně DPH.

Text: Luděk Vokáč

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější