Tipy od protřelého návštěvníka festivalu ve Varech: nejlepší jídlo, pivo i filmy (díl 2)

Tipy od protřelého návštěvníka festivalu ve Varech: nejlepší jídlo, pivo i filmy (díl 2)

V minulém díle jsme se zaměřili na to, kdy je nejlepší do Varů jet, jak sehnat ubytování a jak to chodí s Festival Passem. Dnes tu máme další várku tipů od Vojty, který do Varů jezdí pravidelně. Poradí vám, kde se dobře najíst a na které filmy se vám vyplatí zajít.

Stravování:

Kdo jezdí na hudební festivaly, ten ve Varech rozhodně nezemře hlady, možná si i pochutná. Vzduch před hotelem Thermal každoročně naplňují vůně grilovaných klobás, halušek, pečených kukuřic a dalších tradičních stánkových pokrmů. Ti náročnější si jistě vyberou i v místních restauracích, které většinou nabízejí „festivalové“ (ale pozor, ne vždy výhodnější!) menu.

Do Varů s Jízdomatem!

Podívej se na Jízdomat.cz, jestli někdo nejede do Varů přes tvoje město. Můžeš tím ušetřit dost za cestu a zbude víc na filmy a pivo!

Slušnou pizzu dostanete na rohu ulic Moskevská a Krále Jiřího, o kousek dál v Moskevské zase vaří velmi dobrou a cenově přijatelnou mexickou kuchyni v Lobkowické krčmě. Naprostou povinností je ale alespoň jednou zajít na palačinky do stánku vZeyerově ulici číslo 2. Obzvláště při nočním návratu na ubytování přijde vážně vhod!

Foto: Studenta

Na jaké filmy zajít:

Moje osobní rada je „Vyhněte se řeckým filmům. A mongolským. A pákistánským. A…“. Tady je samozřejmě těžké dát nějakou smysluplnou radu. Snad jen neřiďte se vždy podle anotací ve festivalovém průvodci, může se vám to šeredně vymstít. A taky že se vám to aspoň jednou vymstí.  Sázkou na jistotu jsou pak většinou snímky ze sekce Deset evropských režisérů Variety.

Můj letošní tip je švédský film Jíst, spát, umřít. Skandinávské filmy v této sekci vždycky stojí za to, i když zdaleka na vždy jsou to lehce stravitelné komedie. Letos to pak vypadá na další povedenou sérii Půlnočních filmů. Karel Roden šťourající se v mozcích nebohých komunistických a nacistických vojáků (Frankensteinova armáda) nebo podnikaví bratři z australského vidlákova, kteří vyrábí organické hnojivo z trojice šťavnatých stopařů (Sto krvavých akrů), by mohli navázat na filmy dnes již legendární filmy jako Black Sheep nebo Dead Snow. Flašky s sebou!

Povinné vybavení:

1. Festival Pass: Pokud nejedete na celý festival, bude vám stačit třídenní za 350 Kč. Pass nevyhazujte, i s neplatným si můžete vystát frontu bez lístku!

2. Festivalový průvodce: Vaše Bible, která stojí jen pár desítek korun, ale jste bez ní ztraceni. A to doslova, jsou v ní zanesené i všechny velké bary. Seženete ve Festival shopu v hotelu Thermal (přímo naproti pokladnám).

3. Pláštěnka: Nebojte se, i letos zaprší. Ve Varech to ani jinak nejde.

4. Podprdelník a společenské hry: Fronty na filmy, když nemáte lístek, jsou dlouhé. Doporučujeme čekat ve dvou – budete mít s kým hrát prší a můžete se vystřídat na záchodě, aniž byste přišli o těžce vyčekané místo.

Největší lákadla:

Nová znělka s Helen Mirren: Když po páté za sebou vidíte Jiřího Menzela padat ze židle, nové znělce rozhodně zatleskáte.

Oliver Stone: Legendární režisér si přijede převzít cenu za celoživotní přínos světové kinematografii. Moje fotka plešky Johna Malkoviche na čtverečkovatém displeji staré Nokie byl velký úlovek – jak se bude Stone vyjímat na velkoplošných obrazovkách smartphonů?

Pěna dní: Do multikina byste na tenhle film možná nešli, ale evropská premiéra za účasti režiséra Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné duše) bude stát za to.

Pán s mikrofonem: A pokud nezemřel, pokládá tam mikrofony na zem dodnes… Ano, ve Varech se tleská i pánovi, který už bůhvíkolik let před každým promítáním ve velkém sále uklízí mikrofon, abyste viděli na titulky…

Text: Vojta Koval

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější