Ty nejlepší krátké animáky uvidíte už ve čtvrtek!

Ty nejlepší krátké animáky uvidíte už ve čtvrtek!

Ve čtvrtek 25. února v Bio Oko a o týden později v dalších kinech po celé republice se můžete těšit na projekci těch nejlepších animovaných kraťasů loňského roku. Program iShorts přináší celou desítku snímků, které byly nominované na Oscara. Do užší nominace se dostalo jen šest z nich a vy tak můžete posoudit, jestli akademici nešlápli vedle. Chcete vědět, co vás čeká?

Sanjay’s Super Team

Náboženský autobiografický animák z produkce Pixaru - je to vůbec možné? Animátor Sanjay Patel, který se podílel na spoustě pixarovek z posledních dvaceti let, zrežíroval sedminutový příběh inspirovaný jeho vlastní cestou k víře. Skrze krásnou a barvami hýřící grafiku sledujeme příběh malého indického chlapce, který je fascinován televizními superhrdiny. To s nelibostí nese jeho hluboce věřící otec, jenž by rád syna vedl k hinduistickým tradicím. Zapojením dětské fantazie se ale ukáže, že tyhle dva světy nemusejí být zásadně v opozici.

Foto: Studenta

World of Tomorrow

Don Hertzfeldt je kalifornský animátor, který má za sebou už velkou spoustu oceněných filmů. Ty se obvykle vyznačují velmi jednoduchou, až dětinskou grafikou a kontroverzními tématy, obvykle okořeněnými černým humorem. Svět zítřka v tomhle ohledu není výjimkou. Představuje poměrně děsivou vizi budoucnosti, v níž se technologie dostaly tak daleko, že lidské pocity a individuality jsou silně potlačeny. Prostě další variace antiutopické společnosti, vyprávěná skrze životní příběh jedné ženy. Tohle klasické téma ale dokázal Hertzfeldt uchopit s humorem, atmosférou jak z Malého prince a tunami unikátních nápadů a vizí, které dotvářejí děsivou vyhlídku budoucnosti.

Foto: Studenta

Bear Story

Chcete najet na melancholickou vlnu? Bear Story ukazuje velmi smutný životní příběh jednoho medvěda, který přišel o své nejbližší. Chilan Gabriel Osorio Vargas používá jemnou grafiku a procítěný hudební motiv, který vám jistě uvízne v hlavě, k retrospektivnímu odvyprávění příběhu, ze kterého lidé nevycházejí zrovna nejlépe. Snímek ani nepotřebuje slova, aby pomocí silných obrazů ukázal jeden smutný osud. Možná až příliš tlačí na pilu, ale při sledování budete nad dojemnou příhodou určitě tajit dech.

Foto: Studenta

We Can´t Live Without Cosmos

Starý dobrý příběh o přátelství. Konstantin Bronzit, zastupující v letošním výčtu oscarových nominací ruskou poetiku, vyobrazil příběh dvou kosmonautů, kteří se poctivě věnují náročnému výcviku a navzájem si pomáhají. Kamarádí se už odmalička a jejich celoživotním snem je letět do vesmíru. To se nakonec i podaří, ale mise nedopadne úplně podle plánu a z nerozlučných kamarádů zbyde jen jeden. Jak se s takovou ztrátou vyrovná? A jde to vůbec? Minimalistický ruský kraťas o něčem tak vzdáleném, a přece hluboce lidském.

Foto: Studenta

Prologue

Poslední nominovaný snímek se od všech ostatních výrazně odlišuje. Před jeho začátkem si přečteme upozornění, že kvůli nahotě a násilí není vhodný pro děti, a brzy zjistíme proč. Odehrává se dávno před naším letopočtem, v době válek mezi řeckými městskými státy Spartou a Athénami. Svědkem brutálního zápasu mezi kvartetem bojovníků je malá holčička, vyděšená násilím a tragickými důsledky bitvy. Jak název napovídá, jedná se pouze o úvod do širšího příběhu, který v mnoha podobách známe. Traumata živých začínají tam, kde utrpení mrtvých končí.

Foto: Studenta

A to není vše

Soubor nominovaných filmů je doplněn i čtveřicí kousků, které se do užší nominace nedostaly. To se týká humoresky If I Was God…, v níž sotva pubertální chlapec přemýšlí, jak by vypadal svět, kdyby byl samotným Bohem. Do toho se samozřejmě promítají první lásky i úhlavní nepřátelé ve školním kolektivu, vztah s učitelkou a obligátní pitvání žab. Za své unikátní grafické a animátorské pojetí tohle dílko rozhodně stojí za pozornost.

Francouzský styl zastupuje The Short Story of a Fox and a Mouse. Myš je pro lišku původně kořistí, ale po odhalení společného nepřítele se zvířátka spřátelí. Nepravděpodobné? Rozhodně. Kouzelné? Naprosto.

Totéž platí i pro Loneliest Spotlight, který ukazuje těžký “život” semaforu na jedné téměř nepoužívané cestě. A Catch it! rozehrává dnes už klasickou scénu z Doby ledové, kde se pravěká veverka snaží polapit oříšek - tentokrát je však cílem hejna surikat šťavnaté ovoce, na které má zálusk taky proradný sup.

Hodinka a půl s tímto výběrem uteče jako voda a vám zůstane spousta podnětů k přemýšlení. Tak si nezapomeňte udělat ve čtvrtek večer volno a podívejte se na tyhle animované kousky sami!

Text: Mojmír Sedláček

Foto: iShorts

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější