Skryté filmové klenoty roku 2015

Skryté filmové klenoty roku 2015

Právě skončený přímo vybízí k bilancování, a to i v oblasti kultury. Největší filmovou událostí roku byla bezesporu nová epizoda Hvězdných válek, která aktuálně trhá jeden rekord za druhým. Kromě ní vznikla taky spousta snímků, které budou oceněny už za pár týdnů na předávání Oscarů. Jenže to není vše! Co jsou nejlepší filmy loňského roku, které jste určitě neviděli?

Bone Tomahawk

A začínáme pěkně zostra. Naturalistický western s mizivým rozpočtem dva miliony dolarů se v našich kinech vůbec neobjevil. A není divu, jelikož se jedná o skutečně neobvyklý zážitek. Navzdory pravidlům žánru totiž sledujeme velmi pomalé vyprávění, jež kombinuje košaté dialogy s místy brutální akcí. A o čem že to je? Stárnoucí šerif Kurt Russell, kterého můžeme aktuálně vidět i v hitovce Osm hrozných, se se skupinkou pistolníků vydává do nehostinných hor na záchrannou misi. Jenže v horách sídlí indiáni, kteří nejen že bledé tváře zrovna nemilují, ale dokonce jim ani kanibalismus není cizí. Z toho jasně vyplývá, že můžeme čekat nevšední a hodně atmosférický zážitek!

Bone Tomahawk
Bone Tomahawk Foto: Studenta

Love

Francouzský režisér Gaspar Noé už v minulosti dokázal nejednou šokovat. Možná jste viděli syrové sociální drama Sám proti všem nebo ultranásilný thriller Zvrácený. Loni se v kinech objevil jeho další další experiment, nejednou popisovaný jako umělecká pornografie ve 3D. Jak dává název najevo, jeho novinka je o lásce, a to ve všech jejích podobách. Naturalistické a detailní sexuální scény jsou sice výrazné, stále ale jde především o milostné drama se skoro až filozofickým přesahem. Není to podívaná pro každého, ale především ve 3D se jedná o jeden z nejneobvyklejších zážitků poslední doby.

Love
Love Foto: Studenta

Druhá šance

Dánské drama, které se do našich kin dostává až nyní, je typickým zástupcem severské kinematografie. Ta je poslední roky poměrně oprávněně populární, protože chrlí dramatické příběhy jako na běžícím pásu. Druhá šance vypráví o jedné spokojené rodince, jejíž plány se v jednu chvíli zhroutí, a otec, do té doby slušný policista, se uchýlí k něčemu těžko uvěřitelnému. Nebudeme víc prozrazovat, protože je to opravdu síla, která navíc jednotlivé zvraty pečlivě dávkuje. A totéž platí i pro emoce, protože po skončení se budete cítit pořádně vyčerpaní. Prostě ta pravá severská deprese pro zimní večery.

Druhá šance
Druhá šance Foto: Studenta

Saulův syn

A nakonec jedna perlička z Maďarska. Saulův syn se odehrává v Osvětimi za druhé světové války a sleduje jednoho Žida, který v táboře pracuje. Nyní má před sebou těžký úkol - pokusit se pohřbít malého chlapce. Ale o příběh tady ani tak nejde, protože kamera hodinu a půl stopuje Saula zpoza jeho ramen, takže sledujeme dění v nacistické továrně na smrt doslova z první řady. Snaha o věrné vystižení atmosféry koncentračního tábora ve vás zanechá víc než spousta hodin historie. Stejně jako v případě Druhé šance se filmu dočkáme až letos, konkrétně od 18. února. Vyplatí se zajít!

Saulův syn
Saulův syn Foto: Studenta

Které neznámé filmy se loni líbily vám? Napište nám pod článek, rádi se necháme inspirovat!

Autor: Mojmír Sedláček

Foto: IMDb.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější