Věda a apokalypsa - Čas k panice?!

Věda a apokalypsa - Čas k panice?!

Bibličtí jezdci apokalypsy, krvežízniví roboti, obří asteroid, epidemie eboly, střet civilizací, nebo série gigantických přírodních katastrof. Existuje zkrátka spoustu možných scénářů soudného dne lidstva. Filmoví tvůrci, režiséři, scénáristi a podobné individua točící se kolem filmového průmyslu v 21. století (i 20. století) nám stihli představit celou řadu vizí (post)apokalyptického světa. Nejpropíranější a možná i nejvíce chtěná verze postupné destrukce lidstva se zdá být tématika spjatá se Zombie apokalypsou. A to jak u filmových tvůrců, tak u diváků.

A tak ať už milujeme Walking dead, 28 dní a měsíců poté, Úsvity mrtvých, Z nation, Zombie landy, Resident evily, či World war Z, dle současných poznatků vědy je scénář apokalypsy založený na zombie viru vysoce nepravděpodobný. Vlastně úplně nepravděpodobný. A to i přesto, že v brazilských a thajských deštných pralesích se zombie nemoc šíří docela často.

Důkazem budiž parazitická houba zvaná těžko vyslovitelným jménem Ophiocordyceps unilateralis. Houba je schopna postupně ovládnout chování svého hostitele. Proces je jednoduchý, houba svého hostitele (v tomto případě mravence) totálně ovládne a následně v něm i vyroste. Zatímco tedy thajští a brazilští mravenci zažívají svých pár dní zombie slávy téměř každodenně, riziko ovládnutí člověka houbou v tomto případě nehrozí. Ba naopak. O dané houbě se uvažuje v lékařském měřítku jako o možném imunomodulačním léku.

Foto: Studenta

Strachy z mrtvých, nemrtvých, ale i živých ve světě plném zombíků lidstvo nečekají. V roce 2015, ale vědecký institut Global Challenge Foundations společně s vědci z Oxfordu představil seznam 12 nejpravděpodobnějších variant apokalypsy, kterými by se lidstvo mělo minimálně zabývat.

Některé z těchto hrozeb zůstávají pro lidstvo pouhou negativní shodou náhod. Jedná se například o dopad asteroidu do šíře 5 kilometrů čtverečních (pokud by byl asteroid širší zřejmě by došlo k zničení planety i života okamžitě). Další z hrozeb, se kterou prostě jako lidstvo zřejmě nic neuděláme, je výbuch supervulkánu. Prach z erupce, uchycený v atmosféře, by zabránil vstupu paprskům slunce na zemský povrch. Stali bychom se tak svědky globální a finální zimy způsobující zánik veškerého jídla a v podstatě i života. Jedinou šancí na přežití by se asi stal důmyslně sestavený atomový kryt.

A teď něco k hrozbám, které zcela jistě určitým způsobem řešit umíme a můžeme. S vynálezem atomové bomby jsme se prozaicky řečeno stali ničiteli světů. Právě tento aspekt vědy a techniky, stvoření atomové bomby, je jedním z nejpravděpodobnějších scénářů pro soudný den lidstva. V případě užití těchto zbraní by nastala tzv. nukleární zima způsobující ochlazení teploty na planetě docela hluboko pod bod nulou, zničení ozónové vrsty a  v neposlední řadě nástup období ohnivých bouří vyvolávajících masový hlad a následně i kolaps hospodářství států v globálním měřítku. Obdobné apokalyptické symptomy by nastaly i v případě globálních ekologických katastrov, či extrémní změny klimatu.

Foto: Studenta

Ke všem těmto scénářům a vizím se navíc ještě plete i biologie a robotika. Pokud by například někdo chtěl rozšířit supervirus a dal tak vzniknout globální pandemii, má celou škálu variant, jak takový virus stvořit. De facto by stačilo geneticky zamíchat a protřepat ebolu, vzteklinu a HIV (nemluvě o tom, že v lékařských kuloárech se hovoří o tom, že resistentní účinky antibiotik by dle odhadů měly přestat fungovat do dvou lidských pokolení). Takový supervirus by pak zcela jistě dokázal radikálně snížit lidskou populaci.

Foto: Studenta

Královským apokalyptickým scénářem a cenu pro nejnebezpečnější variantu soudného dne lidstva drží ve svých rukách robotika a vývoj umělé inteligence. Nejpravděpodobnější verze konce lidské existence je tedy v současné době vyvinutí umělé inteligence schopné vést válku proti lidem (pro více informací shlédněte filmy o Terminátorovi). Zda by se jen jednalo o další evoluční krok lidstva, a nebo by šlo spíše o kompletní vyhlazení lidské rasy se snad raději nechtějme dozvědět...

Text: Petr Cieslar

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější