pracovní pohovor

Divné otázky na výběrku a jak na ně odpovědět

Co byste si vzali s sebou na pustý ostrov? Jakým ovocem byste chtěli být? Kdybyste byli malí jako tužka a strčili by vás do mixéru, jak byste se z něj dostali ven? Ano, i tyto otázky na vás mohou číhat na výběrovém řízení. Jsou nečekané, absurdní, ale přesto důležité. Někteří personalisté si připravují vlastní originální dotazy, které uchazečům pokládají. Proč to dělají a jak na ně správně odpovědět?

Příprava na výběrové řízení je nezbytná - důležité je znát informace o firmě, připravit si argumenty, proč jste ten nejlepší kandidát, a umět popsat své předešlé místo. Většina otázek se týká předchozích zkušeností a ověřuje předpoklady pro současnou pozici.

kreslení
work
Co o vás na výběrku prozradí kresba stromu?
12. 11. 2018
2 minuty tipů na pohovor

Co odpovědi prozradí?

Existují i dotazy, které vás mají zaskočit a přistihnout nepřipravené. Zkoumají vaši pohotovost, kreativitu, krizové myšlení a schopnost argumentace v situaci, kterou neočekáváte. "V takové chvíli je nejlepší být přirozený. Zvažovat odpověď, nebát se požádat o čas na rozmyšlenou, odpovědět, popř. vysvětlit své úvahy. Rozhodně se na to nijak neučit," radí personalistka a psycholožka Pavla Horáková. Z odpovědí recruiteři vyčtou, zda umíte situaci zanalyzovat, uhrát do outu, nebo se spíše zaseknete. Díky tomu lépe poznají způsob myšlení a emoce.

Jak se na ně připravit?

Jak je už uvedeno výše - tyto dotazy vás mají přistihnout nepřipravené. Pokud nesnášíte překvapení a nejistotu, můžete požádat kamarády, aby vám kladli absurdní otázky. Odůvodněte svá rozhodnutí a přemýšlejte nad jejich výhodami a nevýhodami. Anebo si to vyzkoušejte rovnou teď:

  • Co uděláte, když potkáte na ulici mimozemšťana?
  • Pokud byste mohli změnit jednu událost v historii, jaká by to byla?
  • Jakým zvířetem chcete být v příštím životě?
  • Představte si, že je válka a váš nadřízený vydá rozkaz vybombardovat jedno město na světě. Které si vyberete?
  • Pokud byste mohli získat jednu superschopnost podle vašeho přání, jakou byste zvolili?

Odpovědi se budou lišit u různých typů lidí - snílkové budou s mimozemšťanem cestovat po galaxii, realisté spíše hledat skrytou kameru, protože pravý mimozemšťan nemůže pochodovat jen tak po ulici. Ani jedna odpověď není špatná a rozhodně nemá vliv na vyřazení z výběrového řízení.

Foto: Shutterstock.com

Testování poslušnosti a vlastního úsudku

Zákeřné otázky se mohou lišit i ve vztahu k pracovní pozici, na kterou se hlásíte. Mohou ověřovat vaši poslušnost ve vztahu k vedoucímu a schopnost vlastního úsudku. Takhle to vypadá v praxi:

  • Ucházíte se o místo správce sociálních sítí. Představte si, že vám vedoucí řekne, že všechny příspěvky na sociální sítě si musíte nechat schválit. V den, kdy slavíte výročí firmy, máte vydat dlouho diskutovaný a důležitý příspěvek. Bohužel je vedoucí celý den na meetingu a nemůže vám ho schválit. Vydáte ho, nebo ne?

Zde je velmi těžké odpovědět. Pokud ho vydáte, neuposlechnete svého vedoucího. Když to neuděláte, připravíte se o jedinečnou příležitost, protože vydávat příspěvek den po výročí firmy není šťastné. Opět nelze říci, která odpověď je správnější, protože každý personalista a také každá firma se na tuto situaci dívá jinak. Jsou společnosti, ve kterých se striktně vyžaduje dodržování pravidel. Ty uvítají odpověď, že příspěvek nevydáte. Jiné firmy se na to dívají liberálněji a spíše preferují vydání příspěvku a převzetí odpovědnosti za jeho správnost. Pokud nechcete šlápnout vedle, vymyslete si odpověď, která jde zlatou střední cestou. Nebo se z ní úplně vyvlíkněte - přece byste důležitý příspěvek připravili minimálně týden dopředu a zajistili si tak jeho schválení v dostatečném časovém předstihu.

platy
work
České platové tabu. Proč se o něm u nás stále nemluví?
3. 5. 2018
2 minuty o platech

Kreativci jsou jako na koni, analytici se hroutí

Předcházející ukázky jsou záležitostí spíše pro kreativnější pozice a krizové manažery. "Personalista by si měl uvědomit, jestli na tu pozici potřebuje pohotového člověka s bohatou představivostí či smyslem pro humor. Pokud hledá analytika nebo spíše formálního člověka, může pro ně být tato část pohovoru nepříjemná. Proto je důležité zvažovat vhodnost otázky, její risk a v neposlední řadě přínos," tvrdí Pavla Horáková. Z tohoto důvodu se podobné testy představivosti většinou nepokládají statistikům, matematikům či analytikům.

Pamatujte, že nejlepší je se před pohovorem připravit na klasické otázky - jakou výši platu si představujete, co všechno víte o firmě a proč se do ní hlásíte. Ověřování pohotovosti a představivosti je jen doplňkem pohovoru. A má malý vliv na celkový (ne)úspěch. Pro personalisty jsou stále nejdůležitější zkušenosti, vystupování a předpoklady pro danou pozici.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější