open office

Je pro práci vhodnější open space, či samota? Výzkumy dávají jasnou odpověď

Pracovat o samotě, v malém kolektivu či obklopen spolupracovníky? Možná máte v období koronaviru jasno. Ale co je pro pracovníky skutečně optimální v normální situaci? Odpověď je překvapivě jednoznačná.

Open space byl svého času hitem. Leckteré velké podniky v 80. letech zjistily, že vybudování pracoviště pro velký počet lidí je snazší, když se je všechny podaří uskladnit na jednom místě. O dekádu později se americký výdobytek dostal i k nám a zaměstnavatelé měli samozřejmě radost - náklady jsou o poznání nižší než v případě rozdělení pracovníků po menších kancelářích. Navíc se v korporátním newspeaku objevila i slova jako efektivita, dynamičnost, komunikace, spojovaná právě s tímto typem uspořádání pracovního prostoru. Jenže tak jednoznačné to není.

Výzkum z roku 2013 sledoval spokojenost zaměstnanců s různými formami pracovních prostředí a jeho hlavní devizou byl skutečně masivní vzorek; vědci sesbírali data od 40 000 lidí! Z nich vyšla až nečekaně jasná odpověď: zaměstnanci jsou v open-space pracovištích nespokojenější a stěžují si především na nadměrný hluk a nedostatek soukromí. Výhody takového uzpůsobení (především kontakt s ostatními zaměstnanci) tudíž určitě nepřeváží jeho nedostatky.

muž v práci, pohoda
work
V práci happy (jak dva grepy)
4. 10. 2017

Ani komunikace neprospívá

Jako pomyslný hřebíček do rakve může sloužit loňský výzkum, který je zajímavý především svou metodologií. Na rozdíl od většiny podobných studií se totiž nespoléhal na výpovědi a dotazníky zaměstnanců, nýbrž přímo sledoval jejich stěhování z obyčejných kanceláří do open space. Zhruba 150 lidí během tří týdnů nosilo speciální náramek, který sledoval pohyb, konverzaci, držení těla a další data. Vědci navíc měřili i množství textové komunikace mezi zaměstnanci.

"Komunikace tváří v tvář klesla mezi spolupracovníky v průměru o 70 procent, zatímco množství e-mailů vzrostlo o 22 až 50 procent," konstatovalo se ve výsledcích. Tím zřejmě padl i poslední argument pro využívání open space, jelikož s rozšířením pracovních prostor a absencí soukromí lidé přestali komunikovat osobně a raději psali maily.

Budoucnost v soukromí?

Obecně lze říci, že nadšení panující v 90. letech z technologické novinky už do značné míry opadlo a v posledních letech se od open space ustupuje. Souvisí to i s rozmachem nového trendu, totiž flexibilních pracovních dob, home officů a tedy jakési proměnlivosti pracovního režimu, jež je pro mileniály obvykle zásadní. Mladí lidé si váží svého času a osobního prostoru, chtějí si přizpůsobit podmínky práce a ne neustále řešit všelijaké trable s dotěrnými lidmi.

A jaké podmínky práce více vyhovují vám?

Video: Youtube.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější