Reportáž: Chodíme do ulic často a zbytečně Prohlédni si galerii

#reportáž: Chodíme do ulic často a zbytečně

Další demonstraci zorganizovali aktivisté ze skupiny AUVA ve středu v podvečer na Malostranském náměstí. „Nechceme, aby tu vládla vláda vedená StBákem s komunisty v zádech!“ napsali organizátoři na facebookovou stránku události. Myšlenka hezká, i gesta se počítají, nicméně mělo zrovna toto shromáždění cenu?

S všemožnými protestními akcemi se poslední dobou přetrhl pytel. Pravda, současný kabinet s jeho často kontroverzními kroky typu nejnovější pozdvižení s přijetím 50 uprchlických sirotků, vyloženě provokuje k veřejnému vyslovení nesouhlasu. Nemluvě o proruském a často nereprezentativním chování prezidenta Zemana. Nějak přeci musíme dát najevo, že se způsobem, jakým nás zastupují ve světě, se spousta z nás neztotožňuje. Nevidím ale smysl, zrovna v tento moment volat po hlasování o nedůvěře vládě. Vždyť šance, aby i po případném přesvědčení 50 poslanců pro iniciování tohoto bodu byla nedůvěra opravdu vyslovena, není ani malá, nýbrž je nulová.

Foto: Nikol Mudrová

Na jednu stranu ano, stydíme se za svou vládu, je důležité být slyšet a vyjadřovat nespokojenost. Mlčením samozřejmě nic nezměníme. Jenže vyhánění pouhých několika desítek lidí, kteří tak nebudou tolik slyšet, jednou za týden dva do ulic je značně neefektivní. Dotyční sice odejdou s dobrým pocitem domů a říkají si, jak dali najevo svůj názor. Pravdou ale je, že hybatelem žádné změny se nestali. Prostě jen zapadli mezi x dalších malých shromáždění po celé republice. Co raději energii vložit do organizace něčeho více koordinovaného, s větším zásahem a masovou účastí? Něčeho atraktivního třeba i pro zahraničního média? A hlavně něčeho, co dokáže způsobit okamžitou změnu.

volby - ilustrační foto
life
Senát. A co je to? Další volby klepou na dveře
11. 9. 2018
2 minuty o volbách

Což rozhodně není snaha o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě v momentě, kdy má vládní koalice notnou převahu ve Sněmovně a navíc rezervu 22 hlasů poslanců SPD. "Věřím ale, že uteče několik dnů nebo měsíců a ta šance se naskytne," řekl na včerejší akci předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Má pravdu. Už senátní volby letos na podzim mohou politickou scénou alespoň nepatrně zatřást.

Foto: Nikol Mudrová

Teď tedy nejsou až tak důležitá nějaká provolávání na ulici. Naše úsilí by v první řadě mělo směřovat k co největší účasti ve volbách a zajištění, aby Senát i nadále fungoval jako pojistka naší demokracie.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější