Bek a Ráth

#volbydosenátu: Mikuláš Bek a David Rath

V minulém díle jsme zaměřili na vycházející hvězdu Marka Hilšera a Jiřího Paroubka, jehož hvězda už naopak několik let pohasíná, v posledních týdnech dokonce zrychleným tempem. I dnes se podíváme na dva kandidáty s rozdílnými vyhlídkami na zisk senátorského mandátu.

Mikuláš Bek                                                                    

Senát letos přilákal opravdu silné osobnosti. Mezi nimi i nejznámějšího českého rektora Mikuláše Beka z Masarykovy univerzity. Ten kandiduje v obvodu Brno-město jako nezávislý, ale má podporu hned několika parlamentních stran - ODS, TOP 09, STAN i Zelených.

Mikuláš Bek vstoupil do širšího podvědomí v roce 2013, kdy jako rektor Masarykovy univerzity zakázal na půdě univerzity vystoupit Miloši Zemanovi. Prezident pak "na oplátku" Beka nepozval na předávání státních vyznamenání. Spor se v následujících letech natolik vyostřil, že na Hrad nechodí žádný z rektorů.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Cestu do Senátu má Mikuláš Bek poměrně jednoduchou. Současná senátorka Eliška Wagnerová (Zelení) svůj mandát obhajovat nebude, navíc se sama vyjádřila, že by ráda viděla Beka jako svého nástupce. Největším soupeřem tak zřejmě bude Jaromír Ostrý (ANO), šéf Českého rozhlasu Brno.

Introfotka senát
work
#volbydosenátu: Hilšer a Paroubek - někdo končí, jiný teprve začíná
18. 9. 2018
3 minuty volebních kandidátů

Přitom všechno mohlo být jinak. Bek totiž dostal na podzim minulého roku nabídku stát se ministrem školství ve vládě Andreje Babiše. On to ale odmítl a jako vhodného kandidáta doporučil Roberta Plagu, který se nakonec šéfem rezortu vzdělávání doopravdy stal.

Pokud by Mikuláš Bek uspěl, stal by se už třetím rektorem Masarykovy univerzity ve vysoké politice. Těmi předchozími byli Jiří Zlatuška (ANO) s Petrem Fialou (ODS). Bek se netají tím, že by chtěl vykonávat funkci rektora i senátora současně do příštího roku, kdy bude volit nové vedení Masarykovy univerzity.

Plusy/mínusy

+ Pro vzdělávací témata dokáže získat pozornost médií
+ Silná osobnost, která by se v Senátu prosadila
+ Je mu 54 let, nejde do Senátu "dožít"
- Chce vykonávat funkci rektora i senátora současně
- V roce 1987 podal přihlášku do KSČ, členem se ale nikdy nestal

TIP STUDENTY: 5/5 Hvězd (na 99 % se stane senátorem)

David Rath

O Davidovi Rathovi by mohli jednou natočit film, ve svých 52 letech už stihl prakticky všechno. Byl členem ODS i ČSSD, poslancem i hejtmanem, lékařem i odborářem. Ve své době platil za populárního politika a obratného rétora. Pak však spadla klec, pro Ratha si přišla policie a vypadalo to, že je s ním konec.

Byl tehdy chycen přímo při činu, v krabici od vína měl sedm milionů korun v hotovosti. Jenže od té doby uplynulo už šest let a David Rath je stále na svobodě. Jeho případ je ukázkovým příkladem toho, jak komplikovaný a zdlouhavý může být soudní proces, když má obžalovaný prostředky na špičkovou obhajobu.

Proč bych utíkal? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plén? říká David Rath. | Video: Martin Veselovský |  32:11

Kdykoliv Rath vystupuje na kameru, nikdy nezapomene svůj bílý plášť a stetoskop. Očividně chce u diváků vyvolat lítost a ukázat, že on je jen obyčejný doktor.

Rath například neustále útočil na podjatost soudce, řečnil na svou obhajobu i několik dní v kuse a na soudní líčení například nedorazil proto, že prý spadl z kola. Pro mnoho lidí se jeho případ stal důkazem toho, že justice v České republice nefunguje. Poslední rozsudek zazněl letos v červnu a Ratha odsoudil na 8,5 let do vězení. Ten se proti němu odvolal.

V případě zvolení do Senátu (obvod Litoměřice) by Rath získal imunitu a policie by o jeho vydání musela žádat. Jeho šance jsou však mizivé. Současný senátor Hassan Mezian (ČSSD) už sice mandát neobhajuje, ale do boje vyrazil oblíbený starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, který město vede od roku 2002.

O tom, že Rathovi politika hodně chybí, svědčí i to, že zároveň kandiduje v komunálních volbách v Hostivicích. Tedy v úplně jiném volebním obvodě než do Senátu. Každý si tak může sám udělat obrázek, o co Rathovi skutečně jde.

Plusy/mínusy

+ Má stetoskop
- Jeho zvolením by Senát ztratil veškerou kredibilitu
- Rath by mohl získat vliv, kterým by vyvíjel tlak na soudce
- Nedávno byl navíc obžalován v jiném případě, opět za korupci

TIP Studenty: 0/5 (0,01% šance na zvolení)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější