dobrovolnictví

Na rok dobrovolníkem. Pro zahraniční zkušenosti nemusíte jen na univerzitu

Studijní výjezdy v rámci Erasmu zná každý. Už ale možná netušíte, že vyjet v rámci tohoto programu nemusíte jen na zahraniční univerzitu nebo pracovní stáž. Vyrazit můžete i v rámci Evropské dobrovolné služby nebo krátkodobé výměny mládeže. A na rozdíl od semestrálního studia nemusíte být ani studentem vysoké školy.

Skoro každého někdy lákalo vyzkoušet si život v cizí zemi. Nabrat pracovní zkušenosti v zahraničí, vypilovat jazyk a poznat podobně naladěné lidi se do života hodí. Abyste si to však mohli dovolit, potřebujete finanční základ, který se na běžném studentskému účtu většinou nenachází. Možností, jak se do světa přece jen podívat, a u toho ještě pomoct potřebným, tak můžou být právě dobrovolnické projekty. V nabídce najdete výjezdy zaměřené na sport, rozvoj venkova, Evropskou unii, náboženství nebo třeba humanitární pomoc.

Jak začít

Jedním z programů, kterých se můžete zúčastnit, je již zmíněná Evropská dobrovolná služba (EVS). Na tu se můžou přihlásit mladí lidé od 18 do 30 let. Studijní průkaz není potřeba - program je omezený jen věkem, což je fajn, protože zahraniční zkušenosti se dnes do životopisu hodí úplně každému. "Chtěla jsem nabrat další zkušenosti, titul sám o sobě už dneska nemá takovou váhu," popisuje své důvody Kristína Martišková, dobrovolnice, která vyjela s organizací Mladiinfo ČR na EVS do Černé Hory.

Mladiinfo ČR, organizace, kterou si ke své cestě vybrala, provozuje největší infoportál svého druhu pro mladé v České republice. Sdružuje všechno důležité o stážích, možnostech studia v zahraničí či dobrovolnictví. Funguje téměř výhradně na dobrovolné bázi a patří zároveň mezi vysílající i hostitelskou organizaci EVS. Není však jediná, mezi další vysílající organizace patří v Česku například YMCA, Evropské centrum mládeže Břeclav nebo třeba INEX. I tady vám můžou s výběrem projektu a destinace pomoci.

Všechny organizace nabízejí na svých webech spoustu programů a příležitostí, na vás je tedy to nejdůležitější - vybrat si, kam vyrazíte. "Volit je možné z aktuální nabídky organizací, které přímo shánějí dobrovolníky na konkrétní termín a činnost, nebo z on-line databáze hostitelských organizací EVS. Další kroky už nepodnikáte sami, ale pomocí vysílající organizace," dodává Štěpánka Pecháčková, členka PR týmu a bývalá předsedkyně Mladiinfo ČR.

Celý rok? To nemůžu!

Pokud nechcete nebo nemůžete věnovat rok svého života dobrovolničení, je tu i další možnost - výměny mládeže. Krátkodobé projekty, které se konají po celé Evropě i v dalších státech, které jsou součástí programu. Podívat se tak můžete například do Arménie, Turecka nebo Gruzie. Výměny mládeže většinou trvají jen jeden nebo dva týdny a sejde se na nich parta až šedesáti lidí z různých zemí.

Projekty jsou časově rozmanité, vybrat si můžete z dvouměsíčních, ale i celoročních výjezdů. V oblibě jsou hlavně ty dlouhodobé, kterých je v nabídce zároveň i nejvíc. Vyrazit na delší dobu doporučuje i Štěpánka Pecháčková - nejlépe v rámci takzvaného Gap Year (pozn. red.: rok volna). Další možností je zařídit si ve škole individuální plán.

Mám vybráno, co dál?

Abyste se mohli o místo v programu ucházet, je potřeba dodat anglicky psaný životopis a motivační dopis. V něm vysvětlíte, proč byste měli vybranou dobrovolnou službu dělat zrovna vy a čím můžete organizaci přispět. Na motivačním dopise si dejte obzvlášť záležet, pro vaše vybrání má tu nejvyšší hodnotu.

"Pokud o vás cílová destinace projeví zájem, nic nebrání tomu, abyste s pomocí své vysílající organizace napsali projekt, s pomocí kterého zažádáte o grant na svůj výjezd - ty schvaluje Česká národní agentura pro mládež -, a pokud vše proběhne úspěšně, můžete vyrazit už za tři měsíce od uzávěrky, k níž jste projekt podali," vysvětluje Štěpánka Pecháčková.

dobrovolnictví
life
#podporujeme: Odpočiň si dobrovolnictvím
4. 12. 2018
3 minuty k pomoci

Podmínek není málo a bez předchozích znalostí můžou na začátku působit docela složitě. Nic ale není tak, jak to na první pohled vypadá. Vysílající organizace se o vás postará jak před odjezdem, tak i po vycestování do destinace. Lidé, kteří v ní působí, mají s vysíláním dobrovolníků i se psaním projektů zkušenosti a neváhají se o ně podělit. Domluvení podmínek spolupráce, uzavření pojištění a další nezbytnosti tak nikdy nebudete muset řešit sami, stejně jako případné nečekané události.

Odměna

Kromě dobrého pocitu a zahraničních zkušeností dostanete za své dobrovolnické zahraniční působení i nějaký ten peníz, který vám pomůže pokrýt alespoň základní náklady. Výše odměny se ale výrazně liší podle destinace, do které cestujete. "Každá organizace, která hostí ‚évéesáka‘ dostává od Evropské unie sumu peněz na pokrytí nákladů spojených s jeho činností v organizaci. Z nich je organizace povinna platit bydlení, jazykové kurzy, dávat dobrovolníkovi peníze na jídlo a kapesné," vysvětluje Štěpánka Pecháčková.

Foto: Unsplash.com

Nečekejte však, že si z peněz našetříte na cestu kolem světa, s odměnami to nijak slavné není. "Velkou výhodou bylo zajištěné ubytování, pojištění a základní náklady. Je ale pravda, že z kapesného se žilo hodně těžko. Na EVS ale člověk nejezdí kvůli penězům, je to skvělá příležitost, jak žít v zahraničí a rozvíjet se, osobně a z části i profesně," dodává absolventka programu Kristína Martišková.

Jednou za život

Na dlouhodobou EVS můžete vyjet jen jednou za život, dobře si proto rozmyslete typ činnosti, kterému se při svém pobytu chcete věnovat. Mezi projekty, na nichž můžete v zahraničí pomáhat, převládají sociální, kulturní, lidsko-právní a environmentální témata. Zaměřit se však můžete i na humanitární pomoc nebo náboženství. Rozvážně vybírejte i hostitelskou organizaci - strávíte v ní dlouhou dobu, a je proto důležité, aby vám celé prostředí perfektně sedlo.

Workcamp v Barmě: Byla jsem tady a teď
Studenta
Workcamp v Barmě: Byla jsem tady a teď
7. 3. 2017

Můžete pracovat na farmě nebo pomáhat v neziskovém centru. Směr, který si stanovíte, je jen a jen na vás. "Pracovala jsem pro místní organizaci Mladiinfo v Podgorici, hlavním městě Černé Hory. Hledala jsem dobrovolnické příležitosti pro mladé lidi a přidávala je na web nebo sociální sítě," popisuje své působení Kristína Martišková. Kromě toho spolupracovala s ostatními členy organizace na dalších zajímavých projektech, třeba na psaní grantových žádostí.

Mám na to?

Myslíte si, že nejste tím nejlepším kandidátem? Nenechte se odradit. Každý člověk může dobrovolničit, ale jako u všeho je důležité zapojit sebereflexi. Přemýšlejte nad tím, proč chcete do EVS jít a co od ní očekáváte. Na základě svých představ si vyberte projekt, který k vám nejlépe sedí.

Přestože se u některých výjezdů očekávají určité zkušenosti, nikdo nepředpokládá, že budete v dané oblasti profesionálem. Organizace plánují délku projektu tak, aby vás stihly pořádně zaučit a zajistit vaše plnohodnotné zapojení. Ale pozor, EVS není řešením pro lidi, kteří se z náhlého popudu rozhodli co nejrychleji zmizet někam hodně daleko. K jednotlivým projektům je potřeba přistupovat zodpovědně, s motivací a na svou cestu se připravit.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější