studium v zahraničí

#naErasmus: Co vás čeká před odjezdem? Kompletní průvodce krok za krokem

Rozhodli jste se chytnout příležitost za pačesy a ozdobit svůj životopis zkušeností se studiem v zahraničí? Super! A protože víme, že zařizování není brnkačka, připravili jsme pro vás sérii, která vás provede celým procesem od výběru univerzity až po návrat a uznávání předmětů. Dneska se mrkneme na všechno, co vás čeká před odjezdem a přihodíme i různé užitečné tipy. Těšte se – to pravé byrokratické peklo začíná…

1. Podání přihlášky

Vysněnou univerzitu už jsme vybrali v minulém díle, teď jenom zbývá si dát ji do přihlášky. A k tomu dvě další, náhradní.

Tip: Pokud opravdu chcete vyjet a nelpíte na určité zemi/univerzitě, není na škodu si na třetí místo dát školu, která není moc žádaná a vám nevadí. Šance rázem povyskočí.

Součástí přihlášky standardně bývá výpis známek, jazykový certifikát a hlavně - životopis a motivační dopis. Obojí do rukou dostane i vaše zahraniční univerzita, tak si dejte záležet.

Do motivačního dopisu zahrňte všechno, co z vás dělá ideálního kandidáta. Vaše motivace, zkušenosti, jazykové dovednosti, mimoškolní aktivity a dobrovolničení, to všechno vám může přihrát plusové body. Ale zase se nenechte moc unést a nedělejte ze sebe Supermana a Matku Terezu v jednom.

2. Výběrové řízení

Výběrové řízení se fakultu od fakulty liší, nepodceňujte proto sílu informací a včas si zjistěte, co všechno se počítá. Někde stačí mít jenom dobrý průměr, jinde je takový nával, že se počítá každý bod za práci navíc. Ať už je to výborný motivační dopis, jazykový certifikát, kredity za předměty v angličtině nebo účast v Buddy programu.

Erasmus - Jan Štěpánek
work
Příběhy z Erasmu: Zůstat doma kvůli jazykové bariéře je hloupost, říká Honza
7. 11. 2018
3 minuty ze zahraničního studia

Některé školy mají vícestupňové výběrové řízení, jehož součástí jsou jazykové testy a ústní pohovor. Není proto na škodu pár dní předem oprášit gramatiku a slovní zásobu (před testem z angličtiny Help for English pomůže vždycky) a před pohovorem si sepište pádné argumenty, proč mají vybrat zrovna vás. Inspirovat se můžete svým motivačním dopisem.

3. Čekání na výsledky

Tak a je to tu. Výběrové řízení za vámi, den vyhlášení výsledků tady a… gratulujeme, MÁTE TO! Byli jste vybráni a příští rok frčíte směr cizina! Vstupenka do dalšího kola byrokratické zábavy je vaše.

Co když to nevyšlo: Nevěšte hlavu! Ještě budete mít příležitost se na Erasmus dostat (pokud tedy nejste v předposledním ročníku magisterského studia). Teď už víte, do čeho jdete a můžete se na to líp připravit. Projděte si svoje bodové hodnocení, zjistěte slabá místa a zapracujte na nich. Příště už to dáte!

4. Schůzka s koordinátorem

Koordinátor zahraničních pobytů je teď něco jako vás strážný anděl, na kterého se můžete se vším obrátit, a který vám řekne, co a jak. Dojednejte si s ním proto schůzku, připravte si všetečné otázky a papír, kam si všechno zapíšete. Znáte to - co si nenapíšete, to nevíte.

Dohody, programy, stipendia. Jak vycestovat za studiem?
Studenta
Dohody, programy, stipendia. Jak vycestovat za studiem?
17. 4. 2016

Co je teď ze všeho nejdůležitější? HLÍDAT SI DEADLINY! Klidně si je připíchněte na nástěnku a dejte upomínky do mobilu. Tohle nesmíte prošvihnout, nikdo se s vámi v rukavičkách mazňat nebude.

 

5. Přihláška na zahraniční univerzitu

A začíná další kolo vyplňovaček. Vaše fakulta vám sice dala oficiální požehnání na studijní výjezd, ale ještě vám musí dát zelenou zahraniční univerzita. Od koordinátora dostanete přístup k přihlášce na zahraniční univerzitu, kterou vyplníte a dodáte všechny potřebné dokumenty, včetně studijního plánu (který bude chtít i vaše fakulta a musí vám ho podškrábnout proděkan).

Při sestavování studijního plánu mějte na paměti tři věci:

  1. kredity - během výjezdu musíte splnit určitý počet kreditů, jinak budete platit jako mourovatí;
  2. uznávání - vybírejte si předměty, které vám na domácí fakultě uznají, abyste nemuseli prodlužovat;
  3. užitečnost - projděte si osnovy předmětů a vybírejte takové, které vás zajímají a něco vám dají, abyste ze zahraničního studia vytěžili maximum.

Jakmile vám přijde potvrzení o přijetí, zašlete ho i na zahraniční oddělení vaší fakulty. Jinak nedostanete stipendium.

6. Buddy/mentor program

Život v cizí zemi, kde nikoho neznáte, není žádný med, proto je lepší mít i tam svého strážného anděla. Pokud univerzita nabízí Buddy program, tak se určitě přihlaste, většinou se na to ptají rovnou v přihlášce. Na svého Buddyho se můžete obrátit s jakýmkoliv problémem, někteří vás dokonce vyzvednou na letišti a udělají vám prohlídku města včetně kampusu a tipů na ty nejlepší kavárny a restaurace, případně vás rovnou začlení do své rodiny.
Přidejte se také do všech možných i nemožných Erasmus skupin na Facebooku.

Erasmus checklist - na tohle nezapomeňte:

  • podat přihlášku a dodat potřebné dokumenty
  • po přijetí podat přihlášku č. 2 na zahraniční univerzitu a sestavit studijní plán
  • nechat si potvrdit plán i přihlášku a případně zažádat o individuální studijní plán (pokud to škola vyžaduje)
  • potvrzený Learning agreement zaslat na zahraniční oddělení
  • vyplnit jazykový test
  • sehnat ubytování a letenku/jízdenku
  • zařídit si pojištění, eurový účet a plnou moc
  • podepsat účastnickou smlouvu
  • vyřídit všechny doktory a předpisy na dlouhodobou medikaci (např. antikoncepce)
  • hodit do kufru Learning agreement, Potvrzení o výjezdu a další důležité dokumenty (certifikát, kopie občanky aj.)
  • sbalit se, odjet a užít si to! 

7. Zařízení ubytování

Je fajn, že máte kde studovat, ale ještě je potřeba si zařídit spaní. Někdy je to jednoduchá záležitost - levné koleje nabízí přímo zahraniční univerzita, a když si zažádáte včas, tak máte ubytování v kapse. Jindy to znamená spoustu hledání na Google i Facebooku (zkuste skupiny pro výměnné studenty i expaty) a domlouvání přes e-maily. Poradit vám může i váš Buddy.

Titul ze zahraničí: Co s ním?
work
Titul ze zahraničí: Co s ním?
4. 4. 2016
4 minuty mimo ČR

Pokud jdete na byt, tak postupujte obezřetně. Proklepněte si pronajímatele a nechte si poslat co nejvíce fotek a seznam vybavení, abyste si nepronajmuli zajíce v pytli. Také okoukněte pomocí Google map okolí a zjistěte dojezdovou vzdálenost do školy. Smlouvu vyžadujte vždy předem!

8. Doprava na místo

Dopravu začněte řešit včas, ať ušetříte. Porovnejte finančně i časově různé možnosti (a taky berte ohled na své starší tělo) a naplánujte si odjezd. Nejlepší je dorazit ještě před začátkem semestru, většina univerzit totiž pořádá opening week, kde se seznámíte s chodem školy i spoustou nových lidí. A o to přijít nechcete ;).

U letenek se nenechte zlákat nízkou cenou a pořádně prozkoumejte, jaká zavazadla jsou v ceně. Poctivě přeměřte rozměry! Odjet na půlroku jenom s příručákem asi není úplně to pravé ořechové.

9. Pojištění, účet a další fajnovky

Součástí kolotoče před odjezdem je taky vyběhání pojištění a eurového bankovního účtu.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

I když jedete do zemí EU, je lepší si udělat cestovní pojištění a nespoléhat na modrou kartičku pojištěnce. Na tu vám totiž poskytnou jenom ošetření akutních stavů. A neakutní stavy se bez pojištění můžou pěkně prodražit… Na internetu najdete různé nabídky i srovnávače, takže nezbývá než číst a číst. Přímo na Erasmus je pojištění od ISICu, ale nemusí sedět každému. Chybu neuděláte, když se zeptáte někoho, kdo už vyjel.

Tip: Když už jsme u ISIC karty - ujistěte se, že jí máte platnou. Studentské slevy v zahraničí frčí.

Nový bankovní účet si zakládat nemusíte, ale věřte, že ho oceníte, protože jinak přijdete o dost peněz na různých poplatcích. Navíc stipendium chodí přímo v eurech. Vybrat si můžete z několika účtů, hledejte hlavně takový, kde je minimum poplatků a výběry z bankomatu v zahraničí zdarma. Pokud si s sebou hodláte vzít i kartu od vašeho účtu, povolte si výběry v zahraničí.

Velká Británie
work
Studium ve Spojeném království – co nás čeká po brexitu?
21. 11. 2018
3 minuty o studiu ve UK

Hodně užitečnou věcí je zařízení plné moci, nikdy totiž nevíte, co se doma může stát. Opravňuje to vámi zplnomocněnou osobu (např. rodiče, partner) řešit důležité věci vaším jménem. Nemusíte tak kvůli každému problému a podpisu létat sem a tam.

Před odjezdem si také oběhejte všechny doktory a preventivní prohlídky. Pokud berete pravidelně léky, nechte si předepsat dostatek balení, abyste pokryli celou dobu v zahraničí.

10. Balení

Poslední krok před odjezdem (kromě srdceryvného loučení s rodinou a rozlučkové párty) je jednoznačně balení. A protože sbalit se dobře na tak dlouhou dobu je majstrštyk, věnujeme mu samotný článek.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější