pohovor
Komerční článek

Zazáři na kariérním veletrhu a najdi svůj dream job

Slyšíme to ze všech stran: kariéru je třeba budovat už při studiu. Praxe je cennější než teoretické znalosti nasbírané v učebnách škol. Řada studentů si tak hledá zaměstnání už v době vysokoškolských studií. Ta správná cesta, jak pracovat na své budoucnosti, vede přes kariérní veletrhy.

Kariérní veletrhy jsou unikátní možností, kde se setkáš s potenciálními budoucími zaměstnavateli a uděláš dobrý první dojem, který pouhým zasláním CV není možný. Jak se tedy připravit a oslnit?

1) Vhodně se obleč

Vyplatí se pamatovat na detaily (a samozřejmost), jako je čisté oblečení. Chlapci, oblek být zrovna nemusí - zkuste alespoň košili a džíny nechte doma. Dívky by měly vynechat extravagantní modely. Mysli na upravený účes, a co se týče make-upu, tak jak praví klasik - méně je někdy více.

2) Předem zjisti, které společnosti se na veletrhu objeví

Podívej se na web události, které společnosti se na ni chystají. Ani nemusíš detailně zkoumat každou firmu, ale udělej si třeba list top 5 firem, u kterých bys chtěl pracovat, a na ty se připrav. Proč? Protože jedna z prvních otázek, kterou ti personalista položí, zní - "Co víte o naší společnosti a proč pro nás chcete pracovat?". Nic tím neztratíš, ba naopak - můžeš tak získat plusové body svojí připraveností a znalostí.

Kdy a kam bys měl dorazit?

Už se určitě těšíš, až všechny tyto rady využiješ? Super! Vyraz 1. a 2. března do Prahy na kariérní veletrh Career DAYS - dvoudenní festival pro studenty, kteří chtějí své kariérní představy porovnat s realitou.

Čeká tě neformální prostředí, desítky atraktivních firem hledajících šikovné studenty, pestrý program aktivit (panelové diskuze, workshopy…) a interaktivní pojetí stánků.

Veškeré informace najdeš na stránkách CAREER DAYS.

Tak s chutí do toho!

3) Zapůsob

Narozdíl od oslovování firem online máš na kariérních veletrzích skvělou příležitost udělat dobrý první dojem a zapůsobit. Zaměř se proto na svojí sebeprezentaci. K tvému budoucímu zaměstnavateli přijde denně stovka uchazečů a ty musíš být ten, který ho zaujme. Chovej se proto přirozeně a nasaď úsměv :). Měj ale stále na mysli, že se vždy jedná o personalistu, ne kamaráda. 

4) Připrav si něco o sobě

Pravdou je, že mnoho personalistů začíná rozhovor otázkou: "Povězte mi něco o sobě". Rozhodně ale nechtějí slyšet celý tvůj životopis s konkrétními údaji. Sám o sobě určitě víš, co z dosavadního (pracovního) života a zkušeností "vypíchnout".

TIP: Štěstí přeje připraveným. Nacvič si to se svým kamarádem. Stačí, když mu zkusíš běhěm půl minuty říct něco o sobě.

5) Ptej se správně

Snaž se pokládat ty správné otázky a neptat se na banální věci, které lze najít na webu firmy. Personalisty potěšíš třeba otázkou "Jak by měl vypadat ideální kandidát na tuto pozici?". Určitě se hned při prvním kontaktu neptej na výši nástupního platu a délku dovolené. 

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

6) Dej o sobě vědět

Často opomíjená, avšak důležitá součást procesu. Nestačí, že na veletrhu zanecháš svoje CV, vem si také kontakt na personalistu, se kterým na veletrhu budeš mluvit. Pokud o práci ve firmě opravdu stojíš, rozešli po veletrhu e-maily a zeptej se, zda není potřeba o sobě doplnit nějaké infromace.

Hlavně - ničeho se neboj a každou příležitost popovídat si s personalistou ber jako cennou zkušenost.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější