učení

Co můžeš udělat teď, neodkládej na zkouškové

Ať už jste čerství prváci, nebo zkušení vysokoškoláci, je vám jasné, že na zkouškové se zrovna těšit nemáte. Do tohoto stresu plného období sice zbývá ještě dostatek času, ale proč nezačít s přípravami už teď? Pár následujících rad vám usnadní život v období zkoušek a zároveň zajistí lepší výsledky. Pojďme se na ně podívat!

Kdo nezažil zkouškové, netuší, jak neskutečně náročné tyto dny mohou být. Pod pojmem "zkouškové" se neskrývají pouze hodiny učení, ale také nedostatek spánku, nadměrné dávky kofeinu, absence sociálního života, a především stres při pomyšlení na to, kolik zkoušek ještě zbývá. Strach z neúspěchu vás doprovází na každém kroku. Naopak uklidnění vám přináší spolužáci, kteří jsou na tom ještě hůře než vy. Ale zamysleme se nad tím, jestli každé zkouškové musí připomínat ne zrovna povedený horor. Věřte, že nemusí. Klíčem k úspěchu je pilná práce a prozíravost od samotného počátku semestru.

A s čím že můžete začít třeba hned?

IG - studygramy
work
5 studentských Instagramů, které tě nakopnou k lepšímu psaní poznámek
28. 9. 2018
2 minuty studygramů

1. Studijní materiály

Dostatek dobrých materiálů je naprostý základ, který vám pomůže předmět úspěšně absolvovat. Bez nich budete, jak se říká, leda tak vařit z vody. Na prvních hodinách výuky se dozvíte, jaké učebnice jsou nutné a jaké se řadí mezi doporučené. Dostanete tak dlouhý seznam plný odborné literatury, na kterou vám nebude zbývat čas a možná ani chuť.

Naštěstí jsou zde mnohem jednodušší, ale i důležitější materiály. O jakých je řeč? No přece výpisky od starších studentů! Ty bývají po mnoha letech dovedené do takové podoby, za kterou by se ani sám přednášející nemusel stydět. Obsahují nejpodstatnější informace a ke složení zkoušky jsou dostačující.

Foto: Unsplash.com

Kde je hledat? Studenti jednotlivých vysokých škol vedou stránky, na kterých se shromažďují materiály, reference na předměty a vyučující. Například VŠE má svého Všeborce.cz, bez kterého by vystudovalo jen malé procento absolventů ekonomky. Dále nejsou k zahození facebookové skupiny, v nichž se sdílí jak materiály, tak otázky z předešlých testů nebo třeba i užitečné rady.

Poslední krok si vyžaduje vaši aktivitu. Nejlepším řešením je nespoléhat pouze na jediný soubor, ale postahovat jich více a vytvořit si z nich svoji verzi, která bude obsahovat vše potřebné. Ušetří vám tak čas strávený "překlikáváním" mezi různými soubory a zároveň budete mít pocit, že látky není mnoho.

2. Průběžná příprava

Většina studentů jde na vysokou s představou, že je čeká půl roku volna, během kterého se se školou nemusí trápit. Opak je pravdou. I vysoké školy kladou na studenty požadavky v podobě průběžných testů, úkolů a prezentací. Ačkoliv se tento systém líbí málokomu, není na škodu. Udržuje vás totiž v obraze a díky tomu máte alespoň základní přehled o tom, co se v daném předmětu probírá. Během zkouškového máte následně na čem stavět a nemusíte se zbytečně zdržovat se základními informacemi.

Student mobil
work
Aplikace, co vás podrží při studiu nad vodou
21. 9. 2018
pár minut tipů

3. Plánování zkoušek - zn. s rozumem

Většina vysokých škol vypisuje termíny zkoušek v dostatečném předstihu. Není nic jednoduššího než vzít diář a začít plánovat. Jediným problémem je nereálný pohled na věc a přeceňování svých sil, čti machrování. Být optimistou a věřit si je sice fajn, ale v případě zkoušek se to nemusí vždy vyplatit.

Naplánujte si zkoušky tak, abyste měli na každou dostatek času a nebyli zbytečně ve stresu. Zároveň popřemýšlejte nad tím, kterou zkoušku je dobré zvládnout mezi prvními, kdy máte ještě dostatek sil, a která jednoduše řečeno počká.

Foto: Unsplash.com

Důležité je také poznamenat, že mnohdy se jednotlivé termíny zkoušek značně liší. Učitelé mají tendence sestavovat testy tak, že první verze (první termíny) bývají velmi jednoduché. Za to ke konci jim docházejí nápady a v testu se tak mohou objevit pojmy, o kterých jste v životě neslyšeli. Nespravedlivé? Vítejte v dnešním světě.

4. Buďte zvídaví

Zajímejte se jak o daný předmět, tak o probíranou tématiku. Nejlepší informace vám o předmětu poskytnout starší spolužáci. Poradí vám, jakého učitele si na zkoušku vybrat, v jakých termínech na ni jít a čím "zabodovat". Váš úkol je jediný - zjistit vše včas.

přednášky
work
Jít, nebo nejít na přednášku? Záleží na jakou
17. 4. 2018
3 minuty zkušeností studentů

U probírané tématiky to je trochu složitější. Vysokou školu většinou studujete na základě vlastního rozhodnutí. V nejlepším případě by vás měla škola bavit a měli byste být se svým výběrem spokojení. Hodiny strávené ve škole neprotrpíte? Můžete si sice gratulovat, ale k úspěchu je třeba více. Teorie je totiž jedna věc, znalosti nad rámec však druhá.

Zkuste si mimo školní výuku rozšířit obzory, sáhněte po knihách, časopisech nebo mimoškolních přednáškách. Výsledek se dostaví v té podobě, že se budete ve svém oboru pohybovat mnohem přirozeněji, což se projeví ve výsledcích zkoušek, ale zároveň budete schopni o daném tématu přemýšlet v širších souvislostech, a tak si budovat status odborníka.

Foto: Unsplash.com

5. Optimismus

Pozitivní myšlení vám pomůže nejen ve škole, ale i v dalších oblastech života. Pár zkoušek nepředstavuje žádný závažný problém, který by neměl řešení, není třeba věšet hlavu. Pokud vás navštíví špatná nálada, snažte si vždy uvědomit, že v životě se stávají i horší věci. Místo toho, abyste se začali utápět v depresích, přemýšlejte nad tím, jaké máte vlastně štěstí, že vůbec můžete vysokou studovat. A když bude nejhůř, naplánujte si, čím se za úspěšné zkouškové odměníte - ať se máte na co těšit!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější