sledování seriálu

Seriály ze života, které přičuchly k profesnímu prostředí

První seriály na světě vznikaly jako inspirace reálným životem - jako předobraz toho, jak se žije nejen americký sen, ale posléze i noční můra. Některé kousky dnešní doby si onen punc skutečnosti rády zachovají. A snad předají i kus poučení. 

Lékařina

Prostředí operačního sálu je jako dělané pro seriály. Nemocnice je totiž sama o sobě nekončící cyklus plný vlastních kolizí i rozuzlení. Nemoc je něco, s čím se do jisté míry může ztotožnit každý z nás, a profese lékaře dnes patří k nejvíce důvěryhodným (podle Centra pro výzkum veřejného mínění dokonce mají lékaři v prestiži dokonce prvenství). 

Nelze zde nezmínit americký seriál Dr. House. Za všechny série zemře pouze dvacet jedna pacientů slavného diagnostika, avšak drama je obsaženo v každém díle. Fikce se mísí s intelektuální arogancí a reálnými diagnózami. O čem nás seriál může poučit je zřejmé: lékaři jsou lidé, kteří mají své limity. Dokonce i smyšlená postava génia medicíny se občas splete. Herec Hugh Laurie navíc umí zvýšenou hladinu adrenalinu snížit svým hudebním talentem - v soukromém životě je to totiž ještě navíc šikovný jazzman. 

Trochu jinou atmosféru ze stejného prostředí nám předají Doktůrci - v angličtině Scrubs. Hlavní postava, medik J.D., je nám představen jako snílek plující na vlastním obláčku imaginace. Někdy ale díky tomu, že nestojíme nohama na zemi, umíme vidět za horizont. Nejen, že máme možnost si dokolečka dokola ověřovat, že profese lékaře není med, ale zodpovědnost, navíc nám seriál distribuuje celou řadu životních lekcí. 
 
Netřeba snad připomínat M.A.S.H. jako kultovní seriál sedmdesátých let, který přiblížil i průměrnému divákovi, že válka je jen eufemismus pro tragédii.   

Politika

sledování filmu
life
10 filmů, které změní váš pohled na svět
10. 2. 2018
4 minuty motivace

Koho by zajímaly historické kontury, nabízí se relativně nový seriál The Crown z prostředí britské monarchie, který sleduje rodinu královny již od konce vlády jejího otce Jiřího IV. Navazuje tak nepřímo na děj film Králova řeč. V seriálu se objeví jak období Churchillovy vlády, tak i peripetie týkající se osobního života princezny Margaret. Jaké to je být královnou britské monarchie v druhé polovině dvacátého století? Komu by nevyhovovala dramatičnost Koruny, ten může sáhnout po osvědčené komediální klasice Jistě, pane ministře z dílny BBC.

Trochu jiný pohled nabídne známý seriál House of Cards, který je přímým svědectvím toho, že intriky v seriálech tak zvaně frčí. 

IT a věda 

Asi všem se u této kategorie vybaví proslulá Teorie velkého třesku. Tento seriál má celou řadu chyb - snad nejvýraznější je stereotypizace vyhnaná do extrému. Přesto si však nejen pomocí Sheldona můžeme do hlavy vsunout pár fyzikálních pojmů. Ti zvídavější pak po chvilce googlování přijdou třeba na to, co znamená pojem Schrodingerova kočka.

Další v řadě v této kategorii nastupují Ajťáci. Komediální britský seriál založený na břitkém sarkasmu a minimu postav vám po svém vysvětlí, proč je důležitá otázka: "A zkoušel jste to vypnout a zapnout?". Stejně jako vysvětlí, jak vlastně vypadá internet. 

Je třeba při sledování (ať už zmíněných příkladů nebo i jiných seriálů) pamatovat, že i nejreálnější kontury jsou vlastně jen umělecká licence. I kdyby si autoři mysleli sebevíc, že interpretují skutečnost, nikdo z nás toho vlastně není schopen. Nejsme totiž roboti z Futuramy, ale pouze lidé. 

Napadají vás nějaké další seriály, o kterých nepadla řeč? Dejte nám vědět na našem Facebooku!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější