studium finance

Studium v Česku – zaslouží si nálepku zdarma?

Jen stěží si jako běžnou součást studování dovedeme představit nesplatitelné půjčky. A to ke všemu takové, které by nás doprovázely i mnoho let po obdržení titulu. Naštěstí ani nemusíme. V porovnání s americkým či britským vzděláváním jsou naše české veřejné školy zcela bezplatné. Jenže lze "bezplatné" považovat za synonymum slova "zdarma"? A neměli bychom náhodou brát v úvahu i nepřímé náklady studování?

Ruku na srdce. Kdo z vás si alespoň jednou během svých studentských let nestěžoval, jak náročný život vede? Na jedné straně není divu. Stíhat veškeré seminárky, průběžné testy a k tomu všemu sedět desítky hodin v práci není snadné. Ale na straně druhé bychom neměli opomínat fakt, že pokud se my, studenti vysokých škol, rozhodneme pracovat, tak spíše z důvodu, abychom si vylepšili životní úroveň. Zatímco mnoho našich vrstevníků ve světě nemá na výběr.

Američtí studenti? V dluzích až po uši

Ať už z filmů, nebo z doslechu, podobu amerického školství známe. Klasická "High School" a posléze pro ty nejúspěšnější i vysoká. Spojené státy se právem pyšní světově vyhlášenými univerzitami, o kterých se nám v Česku může jenom zdát. Ačkoliv nám nikdo nebrání zažít si americký studijní sen na vlastní kůži. Jen je otázka, zda by se sen neproměnil spíše v noční můru při setkání s realitou.

peníze, prasátko
life
Nic není zdarma. Kolik stojí život vysokoškolského studenta?
23. 4. 2018
3 minuty o studentských financích

Zatímco my na své "alma mater" (jak se přezdívá vysoké škole, na níž získáváme vzdělání) neplatíme ani korunu, v Americe se školné může blížit i k částce půl milionu ročně. Dle informací z předešlého roku, které přinesl server CNBC, vyšlo průměrného studenta roční vzdělávání na veřejné škole konkrétně na 20 090 dolarů (cca 455 tisíc korun).

Pokud sledujete zahraniční blogy, víte, že dennodenně se objevují desítky článků, jejichž autoři se zabývají právě tématem studentských půjček. Zaslouženě - v loňském roce se totiž objem půjček vyšplhal nad 1,5 bilionu dolarů (32,4 bilionu korun). Cílem pisatelů je někdy pouze informovat, ale často si chtějí spíše postěžovat.

Na co? Přece na to, jak těžké životy mají, když jsou stále ve svých čtyřiceti letech zadlužení. "Student Loans" bývají vedle státních a federálních grantů či rodičovských půjček nejběžnější cestou, jak roky strávené na škole utáhnout. Možná jako zajímavost bychom mohli zmínit, že existují i zaměstnavatelé, kteří vám jsou schopni s finanční situací pomoci. Jenže za tu cenu, že po dokončení školy nemáte na výběr a automaticky zamíříte do jejich firem.

Foto: Unsplash.com

Jak jsme na tom v Česku?

V České republice máme dle přehledu Ministerstva školství dvě školy státní, 26 veřejných a 40 soukromých vysokých škol. Nelze pochybovat, že navštěvování těch soukromých stojí nezanedbatelné peníze, ale my, kteří věrně trávíme hodiny ve veřejných školách, si můžeme užívat studia bez poplatků. Pokud pomineme financování prodlužovaného studia nad rámec. Explicitní náklady, tedy ty přímé a viditelné, jsou tak pro nás nulové. Ale zamýšleli jste se někdy nad tím, že existují i jiné druhy nákladů?

Studentka pracující u počítače
Studenta
Vysokoškoláci, jaké peníze můžete v průběhu studia získat?
3. 10. 2017
3 min čtení

V první řadě to jsou náklady obětované příležitosti. Ekonomický termín, pod kterým se neskrývá nic jiného než to, že pokud trávíte dny studováním, necháváte si ujít případnou mzdu. Tu byste dostávali, pokud byste si našli práci hned po střední. Z tohoto důvodu je dle ekonomické teorie studování neskutečně drahou činností. Nevěříte? Tak si zkuste spočítat, kolik byste si za ta odseděná léta ve škole vydělali.

A v řadě druhé tu jsou, již lépe představitelné, náklady implicitní. Neboli ty, které nejsou přímo vynaloženy na studování, ale vynechat je stejně nemůžeme. Protože bychom například umřeli hlady nebo bychom neměli kde bydlet. Sehnat důstojné bydlení se poslední dobou stává čím dál tím složitější. A to především, pokud hovoříme o Praze. Na výběr máte totiž z kolejí, které mnohdy vypadají, jako by pamatovaly okupaci, nebo z předražených nájmů. Jenže ani ty zmíněné koleje nejsou zrovna nejlevnější. Na měsíc si připravte od tří, ale klidně až do devíti tisíc korun. Mimo to, že potřebujeme střechu nad hlavou, jsou nutnou součástí i finance na stravování či na učebnice nebo doučování. A v neposlední řadě bychom neměli zapomínat na položku s názvem "zábava", která si bohužel mnohdy žádá peněz více, než by bylo vůbec zapotřebí.

Foto: Unsplash.com

Ať už studujete kdekoliv a cokoliv, ať vás čekají sebenáročnější zkoušky studijní či životní, nikdy se svých studií nevzdávejte. Na vzdělání bychom měli nahlížet jako na celoživotní investici, která se nám jednoho dne vrátí. A pokud se vám zdá, že stojíte před překážkami, které nelze překonat, věřte, že mnoho vysokoškoláků ve světě zažívá daleko horší studijní podmínky. Nebo se jim dokonce ani nedostává šance do školy jít. A co více, pokud si vyberete obor, který vás bude bavit, máte nejen možnost získat titul snadnější cestou, ale především objevíte koníček, který s vámi zůstane až do konce života.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější