Zápisky z Brazílie:  Draho, ale krásno. A rukavice s sebou

Zápisky z Brazílie: Draho, ale krásno. A rukavice s sebou

Brazílie je největší a nejlidnatější zemí Latinské Ameriky. Rozlohou 8,5 milionů km skoro válcuje i komplet celou Evropu (ta má dohromady jen o něco víc než 10 milionů km a pochutnat si tu můžete, trochu překvapivě, hlavně na japonské kuchyni. Autem zemi rozhodně neprojedete– ne kvůli nedostatku nadšení, ale spíš kvůli kvalitě místních cest – a pokud se tam chystáte, přibalte si i rukavice. Brazílie totiž není jen o sambě.

I když klasickým pohlednicovým obrázkem Brazílie je Rio de Janeiro, hlavním městem je Brasília, vystavěnana „objednávku“ prezidenta Juscelina Kubitscheka, jehož kořeny sahají překvapivě až k nám do jižních Čech. Právě Rio de Janeiro a São Paulo jsou ovšem těmi nejznámějšími brazilskými megalopolemi. Rio navštěvuje díky soše Krista Spasitele a proslulému karnevalu nejvíc turistů a v São Paulu zase rostou mrakodrapy jako houby po dešti.

Státní nebo soukromá škola?

V nabídce výměnných pobytů na českých univerzitách se Brazílie zase tak často neobjevuje, a přesto je rozhodně zajímavou studijní destinací – jen malý tip: dívejte se po městech, která mají prestižní univerzity, dobré zázemí a hlavně letiště se spojením na všechny světové strany, neboť zemi kontinentálních rozměrů s ne tak úplně dobře udržovanými dálnicemi jen tak autem neprojedete. Brazilské univerzity se objevují v různých žebříčcích těch nejlepších světových – nejlépe se tradičně umisťuje Universidade de São Paulo (USP) i místní nejlepší business škola Fundação Getúlio Vargas (FGV). Právě na těchto dvou školách jsme chvíli strávili i já s Irenou.

Za hodně peněz hodně muziky. I nebezpečí

Na průměrného českého studenta, který nemá moc peněz a do São Paula odjel se skromným stipendiem, může čekat menší kulturní šok. Sice totiž většinou nemusí platit školné, ale náklady na přežití v tomto velko městějsou stejně vysoké. Studium tu stojí za to. Klasické přednášky, kde mluví jen vyučující, tu nemají a čerpá se zejména z praxe, což je perfektní příprava na budoucí kariéru. Ale není to nic pro lenochy, hodně práce si totiž musíte odpracovat sami doma.
São Paulo
São Paulo Foto: Studenta

São Paulo nikdy nespí a nabízí opravdu všelicos – kulturní život i nespočet barů a tančeních klubů v ulici Rua Augusta. Jsou tak blízko u sebe, že jich můžete navštívit během jedné party hned několik po sobě, ale nenechte se nocí příliš unést! São Paulo je poměrně nebezpečné město, tak jako všechny velké latinskoamerické aglomerace. Je rozhodně potřeba dávat si velký pozor a večerní procházky bez doprovodu raději úplně vynechat.

Pravé brazilské sushi?

Co se týče kuchyně, ve městě naleznete početnou komunitu italských imigrantů stejně jako největší komunitu japonských obyvatel, jejichž vliv je patrný i v gastronomii. Na hlavním tržišti v centru města (Mercado Municipal) si pak můžete pochutnat třeba na největším mortadelovém sendviči světa a všem vřele doporučujeme zajít si ina procházku po vyhlášených restauracích servírujících nejlepší coxinhu ve městě. Coxinha je tradiční saopaulská specialita – smažený košíček obyčejně plněný mletým masem s cibulí ve tvaru kuřecího stehýnka, jehož tradice sahá do 19. století.

Nezapomeňte na rukavice

Přestože je Brazílie v našich očích tropická země, je třeba si do kufru přibalit i bundu a rukavice – zimní měsíce jsou v São Paulu krušné, a to právě proto, že teploty kolem deseti stupňů a v noci i kolem nuly musíte přečkat bez topení a hlavně s obrovskými mezerami mezi okenicemi. V létě naopak nevíte, co si ještě svléknout. Studium v hektickém São Paulu obě vřele doporučujeme všem dobrodružným duším. I když si totiž člověk v tom ohromném městě za neustálého troubení tisícovek aut a motorek občas přijde jako malý mraveneček ve velkém mraveništi, byla tato zkušenost jedním ztěch nejkrásnějších studijních zážitků našich životů.

Text: Johana Kozmiková, Irena Melounová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější