Dobrovolná práce v zahraničí - cestování (téměř) zadarmo

Dobrovolná práce v zahraničí - cestování (téměř) zadarmo

Pokud si pod dobrovolnictvím v zahraničí představíte pomoc v Africe v nelidských podmínkách, nemusíte být daleko od pravdy. Ale není to tak vždy. V tomto článku se zaměříme hlavně na  workcampy, což znamená přibližně 7 – 21 dní v zahraničí s trochou užitečné práce, seznámení s lidmi z celého světa, procvičení jazyka a poznání nových kultur.

Proč vůbec pracovat zadarmo? Především pomůžete tam, kde budete sami chtít, a za svou práci dostanete jídlo a ubytování. Jediné co platíte je poplatek za vyřízení a doprava. Za to získáte nezapomenutelné zážitky, spoustu přátel z celého světa a třeba i partnera. V cizím jazyce si budete jistější než po roce jazykového kurzu v ČR. Každý kemp je životní zkušenost a málokterý účastník se chce vracet domů! Můžete si vybrat konkrétní místo workcampu, věk účastníků, náplň práce, datum i délku. Ve volném čase i při práci poznáte kultury a zvyky lidí různých zemí víc, než při jakékoliv organizované dovolené.

PrácePracovní zaměření si vybíráte už při vyhledávání workcampu. Rozdělení bývá na sociální, stavební, umělecké a ekologické. V případě sociálního zaměření můžete například učit děti anglicky, pomáhat lidem s postižením, nebo třeba hrát s dětmi fotbal. Stavební zaměření může být rekonstrukce hradu, ale i malování domků v táboře. Umělecké jsou pro všechny kreativce. Můžete pomáhat s přípravou festivalů, fotit pro výstavy. Eko jsou zaměřené na přírodu. Zde můžete dělat cokoliv od hrabání sena v Holandsku po záchranu želv v Mexiku. Nabídka je různorodá, každý si přijde na své. Pracuje se většinou 6 hodin, 5 dní v týdnu.

Campleader – vedení kempu v ČRPokud nechcete utrácet v zahraničí, ale máte chuť se seznámit a vyzkoušet si vedení mezinárodního týmu, můžete se stát campleadery. Vaší prací bude organizovat skupinu dobrovolníků v ČR a stejně jako v zahraničí dostanete jídlo a ubytování. Campleader není boss, ale prostředník mezi organizátory a účastníky. Vysvětluje náplň práce a nabízí možnosti vyžití ve volném čase. Rozdělení na leadery a účastníky skoro neplatí, všichni jsou jeden tým. Můžete tak ukázat lidem z celého světa svou zemi tak, jak ji vidíte vy a užít si trochu jiné prázdniny.

Organizace zajišťující účast na workcampech

INEX Sdružení dobrovolných aktivit je nevládní nezisková organizace, která v roce 2011 vyslala do zahraničí 720 dobrovolníků a uspořádala 43 workcampů v ČR. INEX nabízí krátkodobé i dlouhodobé projekty po celém světě. Můžete se zapojit i do specializovaných projektů v rozvojových zemích. Pro účast na workcampu si musíte vybrat kemp z databáze na stránkách INEXu, vyplnit elektronickou přihlášku a zaplatit účastnický poplatek. V případě zahraničního workcampu je poplatek 2200,- resp. 1100,- za každý další kemp ve stejném roce. Letní workcampy budou na stránkách od konce března.http://www.inexsda.cz/DUHADUHA je občanské sdružení organizující aktivity pro děti a mládež. Program „Trochu jinak“ nabízí klasické workcampy v zahraničí, víkendový program „Tamjdem“ v ČR a dlouhodobý projekt v zahraničí „Na dlouho mimo“. DUHA zajišťuje workcampy v 94 zemích světa včetně ČR. Kompletní nabídku najdete na webu. Pro účast musíte vyplnit online přihlášku, zaplatit zálohu (400Kč), počkat na zprávu o přijetí, potvrdit účast a doplatit poplatek za vyřízení 1100,- v případě zahraničního workcampu a 600,- u workcampů v ČR.http://www.trochujinak.cz/workcampy/workcampy-v-zahranici/

Petr PlachkýFoto: INEX-SDA

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější