7 důvodů, proč by měli studenti cvičit jógu

7 důvodů, proč by měli studenti cvičit jógu

Hledáte způsob, jak relaxovat a zároveň se protáhnout? Do zkouškového je zatím naštěstí daleko, ale zklidnit své životní tempo by měl člověk umět celoročně.  Jóga je pro tyto účely skvělá. Možná se bojíte, že jógu cvičí jen vegani, kteří zdraví slunce a pijí pouze vodu, ale to je zažitá představa. Jóga je vhodná pro všechny. Přečtěte si proč.

1. Jóga je ideální pro studenty

Lidé, kteří jsou pod psychickým tlakem (takže i studenti před zkouškami, ale škola dává zabrat celoročně), se její pomocí výborně odreagují, vyčistí si hlavu, ale také se naučí správně dýchat. Je to tedy dobrá protistresová terapie. Pokud máte před důležitou zkouškou/akcí/pohovorem, určitě si předtím naplánujte cvičení. Uvidíte, že vám to pomůže se uklidnit.

2. Jste muž? Nestyďte se!

"Nejčastěji jógu doporučuji lidem, kteří si myslí, že jóga není vůbec pro ně. Například muži se často ostýchají, že je to jen pro ženy nebo že nejsou dostatečně flexibilní. Ale právě proto by jógu dělat měli, aby se stali flexibilnější," říká zakladatelka serveru YogaPoint Dana Beierová, která se kromě jógy zajímá také o zdravý životní styl. Není to jako u ostatního cvičení, kdy je tělocvična plná žen a v rohu se krčí jeden muž, který je automaticky považován za úchyla. Naopak, tady jsou muži vítáni.

3. Jóga je pro všechny

Je jedno, kolik vám je let, jakého jste pohlaví nebo jestli se jinak hýbete, nebo ne. Pokud nejste sportovně založení, právě jóga pro vás může být odrazovým můstkem k tomu začít pravidelně cvičit. "Lidé, kteří hodně pracují hlavou a jsou pod psychickým tlakem (manažeři, ale i studenti) se pomocí jógy odreagují, vyčistí si hlavu, protáhnou ztuhlé tělo a hlavně naučí se správně sedět a dýchat. Pro mě jóga byla životní změna od prvního okamžiku, ale záleží na každém z nás, co si z jógy vezmeme. Jednou z prvních zásad jógy je "nenásilí", nikdo vás tedy do ničeho nenutí a nic vám nevnucuje," tvrdí Dana.

4. Je přínosná po psychické i fyzické stránce

"Pokud cvičíte některý z dynamických stylů (aštanga nebo vinyasa flow) několikrát týdně 90 minut, tak je jóga i redukční cvičení. Pokud se ale k józe dostanete jen 1-2x týdně na 60 minut, jóga Vás zpevní a je hlavně přínosem po psychické stránce - naučí Vás vnímat sám sebe, respektovat se, být trpělivý, odbourá stres. To Vám pomůže v tom, že se přestanete přejídat, začnete více přemýšlet o tom, co jíte," tvrdí Dana Beierová. „Existují studie, které dokazují, že přibíráme na váze hlavně, když jsme ve stresu. Odbouráním stresu tedy odstraníme tento problém,“ dodává.

5. Zlepšuje paměť

Společnost je dnes náročná, nároky se zvyšují. Pomocí jógy uvolníte trochu váš přeinformovaný mozek. Navíc všechny formy jógy zlepšují prokrvení mozku. Opět musím zmínit zkouškové a podotknout, že zrovna procvičování paměti je důležitá věc asi pro všechny.

6. Poznáte spoustu nových lidí, kteří jsou na stejné vlně

Pokud se rozhodnete začít s jógou, budete pravděpodobně docházet někam pravidelně. Dostanete se do určité komunity lidí, kteří také cvičí a mohou vám poradit i se zdravým životním stylem a dalšími tipy na cvičení, vhodné oblečení apod. Další tipy a triky můžete sledovat na yogapoint.cz a vychytat zajímavé přednášky nebo workshopy.

7. Pomůže vám změnit životní styl

Nebojte se, nemusíte držet žádný celibát a občas si dopřát sklenku červeného nebo pivo. "Jóga není askeze", říká Dana Beierová a má pravdu. Všeho s mírou.

Text: Míša Bůnová

Foto: sxc.hu

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější