Anketa: Na studium v zahraničí jsme se ptali i vás!

Anketa: Na studium v zahraničí jsme se ptali i vás!

Vyrazili jsme do ulic a zeptali se na studium v zahraničí i vás. Studovali jste v zahraničí? Je podle vás lepší jet jenom na semestr nebo byste raději zvolili celý program na zahraniční univerzitě? 
Foto: Studenta

Adéla, 22 – Studovala jsem čtyři měsíce v Rusku a rozhodla jsem se na základě svého studijního oboru, jehož součástí je i ruština, na které jsem chtěla zapracovat. Mně osobně jeden semestr stačil, ale myslím, že jsou lidé, pro které by bylo určitě vhodnější v zahraničí dostudovat, takže myslím, že odpověď na tuto otázku je hodně individuální.

Foto: Studenta

Allen, 23 – Studoval jsem celý bakalářský program ve Velké Británii. Poslat mě do zahraničí byla nejprve iniciativa rodičů, po pár měsících mi však bylo jasné, že zůstat zde není tak složité, jak jsem si představoval. Osobně mám pocit, že to, co mi dalo studium v Británii –  ať už jde o kvalitu samotného vzdělání, nebo rozhled, množství zkušeností a nových zážitků –  je něco, co by se mi u nás nedostalo. A tímto bych rád poděkoval svým rodičům. Určitě si myslím, že je lepší zvolit celý program jinde, protože to nejsou jen tři roky studia, je to celistvá zkušenost, sahající daleko za hranice docházení na přednášky a semináře. Myslím si, že každý si v těch třech letech najde svoje –  znám jenom naprosté minimum lidí, kteří by si studium neužili a na konci opravdu chtěli pryč. Za semestr se toho moc stihnout nedá, myslím si, že strávit semestr praxí ve svém oboru je tak přínosnější než jet na zahraniční univerzitu.

Foto: Studenta

Markéta, 25 – Strávila jsem semestr v Lisabonu a k tomuto rozhodnutí mě vedla především touha poznat novou zemi. Myslím si, že lepší je strávit celé studium v zahraničí, ale to samozřejmě není jednoduché, co se týká finanční stránky.

Foto: Studenta

Kristýna, 21 – Ano, v zahraničí jsem studovala. Čtyři měsíce v Anglii. Vždy mě to lákalo tak trochu do světa a učila jsem se spoustu jazyků, takže tohle byla možnost si cizí řeč procvičit. Také si myslím, že tato zkušenost se hodí např. do životopisu. Myslím, že je lepší odjet na celou dobu studia, člověk se lépe seznámí s prostředím a není celou dobu vlastně jen jako na návštěvě. Bohužel vzhledem k tomu, že většina univerzit v Evropě je placená, si myslím, že ne pro každého je dostupné vystudovat v zahraničí. Spousta lidí si také netroufne odjet na tak dlouhou dobu z domova. Myslím si, že v takových případech je dobré odjet alespoň na semestr.

Foto: Studenta

David, 19 – Od maturity studuji ve Vídni, byl jsem pro to rozhodnutý už dlouho, chtěl jsem odjet za kvalitnějším vzděláním a také jsem měl pocit, že by byla škoda zahodit své znalosti němčiny z gymnázia. Zastávám názor, že je lepší v zahraničí strávit celé studium, protože člověk se zde lépe aklimatizuje jak společensky, tak co se jazyka týká.

Foto: Studenta

Veronika, 22 – Ano, studovala, původně jsem byla ve Španělsku na Erasmu a natolik se mi tato zkušenost líbila, že se chystám dodělat si magisterský titul ve Velké Británii, abych si zlepšila také angličtinu. Myslím si, že pokud se chce člověk doopravdy pořádně naučit jazyk, tak je lepší studovat zde minimálně rok a ani to někdy není dost.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější