Jak se připravit na pracovní pohovor? O firmě si zjistěte vše!

Jak se připravit na pracovní pohovor? O firmě si zjistěte vše!

Na zkoušku máš víc pokusů, na pracovní pohovor ne. Místo druhého zapsání můžeš jít maximálně o firmu dál. Byla by ovšem škoda šanci promarnit, protože potencionální zaměstnavatel ti pozvánkou k pohovoru pootevřel dveře k vytoužené práci nebo brigádě. Navíc máš dost času k přípravě. Příjemné je, že tam tě nebude nikdo zkoušet, ale dá prostor k předvedení dovedností a talentu.

Zjisti nezjistitelné

Čím víc toho víš, tím působíš lépe. Zaměstnavatel očekává, že znáš základní informace o firmě - můžeš si je vygooglovat. Proto nezapomeň například na to, v čem firma podniká, kde má své pobočky a jaké poskytuje služby. Tušíš kolik má zaměstnanců? Ne? Tak si to zkus zjistit. Nejdůležitější je vědět dostatek o vysněné pozici. Na základě těchto informací si můžeš doma v klidu připravit osobní prezentaci.

Postupně a v pohodě

Nejprve si ještě jednou zkontroluj základní informace – kdy, kde, kontaktní osoba a vlastní desky s poznámkami a ukázkou dosavadní práce. Před vstupem do firmy vypni telefon, nedělej to těsně před šéfem. Potřes si s protějškem rukou a vyčkej do okamžiku, než ti nabídne usazení. Pokud jsi trémista a nervák, tak nech oba zlozvyky za dveřmi. Zájemce by neměl působit vyděšeně, ale ani ne příliš sebejistě. Skromnost a respekt ještě nikomu neuškodil.

Úsměv, prosím

Milá a příjemná tvář působí sympaticky. I přes nervozitu se nezapomeň usmívat. Očima sleduj všechny v místnosti, pomůže ti to odhadnout, kdo je profesně důležitý. Pokud něčemu nerozumíš, neboj se zeptat – není to trapné.

Dobře česky

Pokud tě potencionální nadřízený vyzve, pak můžeš hovořit. Mluv jasně a srozumitelně, žádným špitáním nikoho nezaujmeš. Stanovit délku výpovědi je docela problém. Pokud budeš tlachat a nepustíš druhé ke slovu, jen těžko šéfa okouzlíš. Na druhou stranu, nikdo z tebe moudra tahat nebude. Délka odpovědí by se proto měla pohybovat okolo jedné minuty s tím, že budeš neustále sledovat protějšek, jestli ho nenudíš, nebo naopak zajímáš. Šéf tě bude posuzovat jako možného budoucího pracovníka, kolegu a člověka, bude mít pochopení pro prvky obecné češtiny. Pokus se ale mluvit spisovně.

Ukaž své znalosti

Drž se struktury životopisu, pomůže ti nezamotávat se, nepřeskakovat a udrží kontinuitu výpovědi. U dosavadních zkušeností zmiň základní informace. Mluv stručně, pokud bude chtít zaměstnavatel něco bližšího vědět, zeptá se. Na otázky šéfa odpovídej přesně a věcně, efektivní je uvádět zkušenosti z praxe. Nezapomeň zmínit své dovednosti a úspěchy, do kterých jistě patří i využití cizích jazyků.

I ty se můžeš ptát!

Zeptej se na detailní informace ohledně práce - co bude její přesnou náplní, jakou budeš mít zodpovědnost a na možný kariérní postup. Klidně si dělej poznámky, pomůžou ti v orientaci. Na závěr: počkej s dotazem o výplatě, třeba se tě zaměstnavatel sám zeptá na výši finančního ohodnocení.

Kateřina Adamcová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější