chcete si zkazit vánoce upr

Chcete si pokazit Vánoce? Zkuste to s těmito filmy!

Zvrhlé Vánoce přicházejí, veselme se! Pokud máte plné zuby pohádek a tradičních komedií, zkuste tyhle vánoční vypalovačky, na které jen tak nezapomenete.

Byl jednou jeden král, Tři oříšky pro Popelku a samozřejmě Pelíšky. Povinnou nálož stokrát viděných pohádek a retro komedií si bezesporu u telky dáme i letos, vždyť je to vlastně další z rodinných povinností - nasoukat do sebe smradlavou rybu a přežít babiččino lamentování, že dneska už se takový filmy netočej. Pokud ale chcete letos zažít trochu jiné svátky, vyzkoušejte některý z následujících filmečků; když totiž píšeme "jiné", myslíme temnější. A úchylnější.

Video: Youtube.com

Černé Vánoce

Pozor, na aktuální film stejného jména do kina raději nechoďte. Ten se totiž moc nepovedl, mnohem lépe však i po 45 letech pobaví originál. Černé Vánoce se točí kolem tajemného zabijáka, který nejen obtěžuje nevinné studentky na dívčích kolejích, ale navíc je i nekompromisně likviduje. Čtyři roky předtím, než se ujal hororový subžánr slasher v podobě slavného Halloweenu, se objevil tenhle vánoční předchůdce, který se navíc může pochlubit krásnou a nevinnou Olivií Hussey v hlavní roli - aneb nejslavnější filmovou Julií ze shakespearovské adaptace z roku 1968. O těchhle svátcích ale žádný Romeo nepřijde.

Video: Youtube.com

Santa je úchyl

Vánoční sezonu v roce 2003 zničil špičkový Billy Bob Thornton v další ze svých mistrovských kreací. S pomocí komika nevelkého vzrůstu Tonyho Coxe se totiž ujal úlohy Santy, který v nákupních centrech vánočního ducha úplně nepodporuje a navíc se snaží i uloupit, co se dá. Jenže kriminální linka je vedlejší, tenhle Santa je totiž alkoholik se slovníkem nevychovaného dlaždiče a odsouzeníhodnými sexuálními choutkami. Jistě, stále je to hollywoodská produkce, ale leckteré verbální i sexuální výjevy stojí vážně za to. A navíc se už na Lorelai z Gilmorek nebudete nikdy dívat stejně…

Video: Youtube.com

Silent Night, Deadly Night

Už kvůli chytlavému názvu je jasné, že tahle noc rozhodně nebude ani svatá, ani tichá. Osmdesátková vyvražďovačka stojí na poctivém napětí a vraždách, které se zaryjí do paměti stejně hluboko jako Santova sekyra do lebek nebohých obětí. Stejně jako v případě výše sledujeme Santu v nákupáku, který se však tentokrát nespokojí se sprosťárnami a rozhodne se jednat; a když jednat, tak samozřejmě zabíjet. Na vině je pochopitelně dětské trauma a vy ho můžete znovu prožít s ústředním antihrdinou.

Video: Youtube.com

Rare Exports

Trochu se odkloníme od zámořské tvorby, i když u Santa Clause vlastně zůstaneme. Jeho finská podoba je ale natolik znepokojivá, jak skandinávské alternativy dokážou. Pod názvem Vzácný export (nebo také Rare Exports) se v roce 2010 objevil finský žánrový mix, vycházející ze santaklausovské legendy, ale upravující ji podle sebe - jen posuďte sami: vědci vykopou Santa Clause kdesi v hoře za polárním kruhem, a jelikož se jedná o zlověstné monstrum, začnou se dít hodně drsné věci. Jo, tohle se může dít jedině na severu!

Video: Youtube.com

Santa Claus

A na závěr se ponoříme ještě trochu hlouběji. Film s jednoduchým názvem Santa Claus, známý též jako Santa Claus vs. Ďábel (hehe), je mexickou fantasy (!) z roku 1959, v níž proti sobě stojí vesmírný Santa a démonický Lucifer. Super. Navíc se objeví i kouzelník Merlin, aby tenhle souboj dobra proti zlu ještě trochu okořenil. Tahle latino variace na klasické pohádky balancuje kdesi na pomezí parodie a sebeparodie, což vás prostě nenechá v klidu. Technologicky vyspělý Santa, latexový Ďábel, zlobivé děti a hodina a půl surrealistického bizáru. Prostě svátky, jak mají být.

Video: Youtube.com

Bonus: Pokud vyžadujete kvalitu…

Normální vánoční filmy samozřejmě nejsou jen o šablonovitých romantických komediích (pozdravujeme Pretty Woman), ale můžeme zabrousit i do skutečné filmové kvality. Vánoce totiž hrají velkou roli třeba v legendárním erotickém thrilleru Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut, léty prověřené netopýří epizodě Batman se vrací, špičce akčního žánru Smrtonosná past či samozřejmě i v Ukradených Vánocích Tima Burtona. Kvalitních podivností je pořád dostatek, takže si na svátky nažhavte streamovací platformy či DVDčka a zkuste se odchýlit od tradiční televizní produkce. Tak šťastné a úchylné!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější