Albertov 17. listopadu 1989

#komentář: Kdy, když ne teď? Kdo, když ne my?

Poslední dobou se v České republice rozmohl zbytečný nešvar. Takřka dennodenně si na něco stěžujeme – ať už na špatný školský systém, drahé ubytování nebo stále další a více bizarnější kauzy politiků, které už spíše než korupční skandály připomínají kriminální seriály inspirované praktikami ruské mafie. Jenže často naše rozhořčenost končí jen v lokále nad půl litrem a nic nepodnikneme. Nejsme ale bezmocní, vždyť blížící se 17. listopad, jakožto jediný mezinárodní den s původem v Česku, je zářný úkaz možností, které jako studenti máme.

V sobotu si připomínáme jak nacisty násilné potlačení poklidné demonstrace z 28. října 1939 k 21. výročí vzniku Československa a následné popravy a uzavření českých vysokých škol na 3 roky, tak i začátek Sametové revoluce 50 let poté. Obě události ukazují na studentskou odvahu, odhodlanost něco změnit, vyjít do ulic a říct svůj názor.

17. listopadu
life
Roky 1939 a 1989. Jak vznikl nejdůležitější den studentů
12. 11. 2018
3 minuty z historie

Ano, máme tu organizace, spolky i jednotlivce, kteří na problémy upozorňují. Kampaň Milion chvilek pro demokracii, spolek Díky, že můžem nebo třeba i Středoškolská unie jsou skvělým příkladem lobbingu a vnášení námitek i do nejvyšších politických pater. Stále jde ale bohužel jen o aktivity menšiny, často jen velkoměstské společenské bubliny. K celoplošné mobilizaci schází ještě mnoho.

Jenže proč? Vždyť prostoru pro zlepšení je mnoho. Od zrušení zlevněného jízdného, na které stát utrácí třeba i na úkor tolik potřebného zlepšení studentského bydlení, až po apel na orgány činné v trestném řízení několika zásadních kauz prorůstajících naší vrcholnou politiku. Už se to totiž začíná dotýkat nás všech. Peníze se stahují z míst, kde akutně schází a přetahují se tam, kde to prospěje jedincům zainteresovaným v jejich rozdělování nebo jim přihraje hlasy ve volbách. Kredibilita novinářů - jednoho z pilířů demokracie - se veřejně podkopává. Podkopávají se i další kontrolní instituce, včetně vyšetřovacích komisí Evropské unie. Jako nejčastější argument na téměř vše padá slovo "kampaň".

17. listopad 1989 - tenkrát jsme byli studenti
life
17. listopad 1989. Tenkrát jsme byli studenti
13. 11. 2018
3 minuty z historie

Kdy jindy tedy chránit naši svobodu, nezávislou žurnalistiku a další demokratické principy než teď? Jsme ještě mladí, plní elánu, máme spoustu času a žádný stres, že bychom nedej bože neuživili vlastní rodinu. Navíc opravdu můžeme dosáhnout čehokoliv. Nepřestávejme se ptát, dožadovat se odpovědí a činů.

Kdy, když ne teď a kdo, když ne my?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější