psychoterapie

#podporujeme: Odpočíváš, ale duši se nedaří? Třeba pomůže terapie

Výzva Odpočiň si od Nevypusť duši se pomalým, ale jistým krokem blíží ke konci. Prošli jsme výzvami týkající se kvalitního spánku, dostatečného pohybu, očistě našeho vnitřku nebo času stráveného s našimi blízkými. Občas ale duševní hygiena nefunguje úplně podle našich představ. Nebo to prostě z nějakého důvodu nejde. Jsou věci, které mohou být zaklíněné hluboko vnás, nebo jim jenom nerozumíme. Od je tady psychoterapie, která nám může pomoci.

Psychoterapie není určena jenom lidem s psychickým onemocněním a určitě není žádná ostuda terapeuta vyhledat. Psychoterapie má pomoci i lidem v těžkých životních situacích, ať už se jedná o stres v práci, neshody ve vztazích nebo hledání sebe sama. Psychoterapeut Tomáš Řiháček v rozhovoru pro ČT24 řekl, že psychoterapeut se stává na určité období klientův průvodce životem. Pomáhá mu uvědomit si své potřeby, změnit postoj k životu, k sobě nebo lidem, osvojit si dovednosti nebo udělat těžké rozhodnutí.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Proč chodit na několik drahých sezení, když můžu chodit k pojišťovnou hrazenému psychiatrovi, který můj problém smaže tabletkou? Narozdíl od psychiatra, kde se problém řeší převážně léky a měl by být vyhledán až v nejkrajnější mezi, psychoterapeut klientovi pomáhá lépe pochopit příčinu vzniku jeho problémů a to mu umožní s nimi lépe zacházet.

Takové problémy mohou vznikat například pouze z "obyčejného" uchopení našich emocí. Každý vnímá svoje emoce jinak. Běžně by se emoce pravděpodobně dělily na pozitivní a negativní. Do pozitivních bychom zařadili například štěstí nebo lásku. Do negativních zase smutek nebo vztek. Všechny emoce jsou ale správné a je správné je pouštět ven podle našeho cítění. Ne je dusit, protože nám někdo kdysi řekl, že je ostuda brečet, když jsme smutní. Jejich potlačováním akorát v sobě natahujeme časovanou bombu.

A bomby obvykle bouchají.

vztahy
life
#podporujeme: Odpočiň si se svými blízkými
20. 11. 2018
2 minuty k lepším vztahům

Psychoterapie může pomoci i vyléčit rány z minulosti. Takové, o kterých ani nevíme, že tam jsou, a o kterých nevíme, že nás podvědomě tíží.

Pokud se v našem životě cítíme"zaseklý", neměli bychom se bát využít pomoc terapeuta. Zpočátku se to může zdát těžké. Vzít telefon, vytočit číslo a objednat se. Jak se mám asi objednat k psychoterapeutovi, když se neumím objednat ani k zubaři?

Z organizací, které se zabývají dostupnou psychoterapií, vám v Nevypusť duši doporučují například Meetina z.s. nebo Sociální klinika.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Další týden je zaměřený na dobročinnost, protože už v úterý 27. 11. je nejštědřejší den v roce - Giving Tuesday, tak pojďme udělat společně něco dobrého. Jen tak. Pro druhé, ne pro sebe. Nebo jindy v týdnu. Nebo třeba celý týden.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější