lvi_kral_uvodni

Nový Lví král je hodně podivný, ale Disney dál naslouchá řeči peněz

Po 25 letech jsme se dočkali remaku slavného animáku Lví král, nad kterým si kdysi pobrečela spousta z nás. Nový film však budí především rozpaky. Že by se Disneyho továrna na peníze zasekla?

O málokterém filmovém molochovi se letos mluví tolik jako o Disneym. Slavná firma a aktuálně největší hollywoodská mašina na peníze do toho letos šlape a chrlí jeden remake vlastní klasiky za druhým. Přitom v posledních letech jsme byli svědky mnohem opatrnější strategie a Disney se svými rodinnými klenoty spíše šetřil. Jen si vzpomeňte na Popelku (2015) či Krásku a zvíře (2017), vizuálně opojná ztvárnění klasických animovaných pohádek se sice do žádných experimentů nepouštěla, avšak jako nová pojetí slavných příběhů neselhala.

HD Karlín - Jak se dělá muzikál
poweredbyexperts
Muzikál není nuda! Pražské hudební divadlo cílí i na mladé diváky
12. 7. 2019
3 minuty kulturních tipů

O něco odvážnější byla Kniha džunglí z roku 2016, která kromě hlavního hrdiny Mauglího představila kompletně digitální svět s extrémně realistickými zvířaty. Taková technologie si našla své odpůrce, ovšem téměř miliarda dolarů na tržbách přesvědčila Disneyho vedení, že tohle by mohla být ta správná cesta. A tak penězchtiví producenti nelenili a obdobnou strategii zvolili i pro klasiku z největších - Lvího krále.

Lví král a nečekané problémy

Tenhle příběh sice není v pohádkové tradici ukotven tak silně jako Popelka či Sněhurka, ovšem původní Lví král se stal v roce 1994 nejvýdělečnějším animákem všech dob. Na této nádherné hamletovské variaci vyrůstala spousta z nás a kdo osudový příběh dospívajícího lvíčete Simby neobrečel, nemá srdce. Vztah fanoušků k tomuto snímku je tedy často značně intimní a Disney věděl, že ho nesmí podcenit. Režii proto svěřil Jonu Favreauovi, kterého znáte jako Happy Hogana z marvelovského univerza, a který také převedl v život zmíněnou Knihu džunglí. Není proto náhodou, že nový Lví král si vypůjčil právě tento přístup a příběh o lvech, hyenách, opici, cibetce a praseti pojal velmi realisticky. Jenže to se ukazuje jako kámen úrazu. 

Lví král - trailer | Video: Youtube.com

V Knize džunglí jsme měli za protagonistu lidského chlapce Mauglího, jehož obličej nám tak dokázal předat emoce související s jeho vztahy se všemi okolními zvířaty. Jenže ve Lvím královi už máme jen ta zvířata - lvíče Simbu, jeho otce Mufasu, zlého strýce Scara, opici Rafikiho, cibetku Timona, prase Pumbu, tlupu zákeřných hyen… Jenže zvířecí hlavy prostě nemohou být takovými přenašeči emocí jako lidské tváře a na to nový Lví král doplácí. V roce 1994 jsme prostřednictvím kreslených antropomorfních zvířat přesně chápali, co se děje, nová verze je až příliš realistická na to, aby člověka vzala za srdíčko. A přiznejme si, o tom by Lví král měl být především.

I ti zahraniční diváci, jež se dokázali smířit s přehnanou mírou dokumentárnosti, si však povšimli nepříjemného jevu známého jako uncanny valley. Do češtiny bývá tento fenomén poměrně ošklivě překládán jako tísnivé údolí a souvisí s našimi nepříjemnými pocity kolem umělých tvorů, kteří nápadně připomínají lidi. Můžeme to vidět na postupném zdokonalování robotů - když nás hezky pozdraví kávovar či chytrá lednice, přijde nám to sympatické a roztomilé, ale když totéž udělá téměř dokonalá robotická replika lidské hlavy, cítíme se velmi nesví. Zdá se, že právě do tohoto údolí nový Lví král se svými realistickými zvířaty spadl…

Problém s přílišnou realističností | Video: Youtube.com

A ještě jeden problém související s tímto novým remakem musíme zmínit. Jakkoli se totiž technicky jedná o precizní dílo, scénář se mnoha renovací nedočkal a nejednou se jedná o naprostou kopii původního díla, a to dokonce i co do úhlů kamery a následnosti záběrů. Jak se pak dá takové dílo vůbec hodnotit, že? V tomto ohledu byly přece jen výraznějšími tvůrčími vizemi Disneyho díla z poslední doby: ať už se jednalo o uchopení Aladdina z rukou britského nezbedy Guye Ritchieho, nebo trochu sterilní vize Tima Burtona v případě nového Dumba. V obou případech se totiž jedná o díla, která člověku nemusí sednout, avšak přestože jsou převyprávěním známých příběhů, lze se k nim nějak postavit. Jenže co říci na nového Lvího krále, který konzervativněji snad už být napsán ani nemohl? Však se o tom od tohoto čtvrtka můžete přesvědčit i vy sami…

Remaky, kam se podíváš

A Lvím králem Disney s remaky svých hitů rozhodně nekončí. Koncem roku vyjde na speciální streamovací službě Disney+ hraná verze slavné zvířecí zamilovanosti Lady a Tramp, od níž můžeme očekávat podobnou podivnost jako kdysi od pokračování série Kdopak to mluví, v níž také běhala nadabovaná skutečná zvířata. A samozřejmě nelze opomenout nedávnou aféru kolem nové verze Malé mořské víly, v níž bude hlavní roli Ariel představovat afroamerická zpěvačka Halle Bailey (ne, opravdu to není slavná herečka Halle Berry). U Disneyho se zjevně pokoušejí pomocí kontroverzí ospravedlnit existenci nových verzí, což je marketingově rozhodně chytrá strategie, avšak pro diváka naší generace to nic nemění na zbytečnosti většiny těchto adaptací…

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější