Nahá fotečka by nebyla? :-*

Nahá fotečka by nebyla? :-*

Jsme online generace, žijeme na síti. Na facebooku svůj den začínáme i končíme. Bavíme se, učíme se, čteme, seznamujeme se na internetu. A co víc – přes internet máme často i sex, případně si online odbudeme alespoň předehru. Třeba výměnou intimních fotografií.

Neděláme to všichni. V našem průzkumu posílání intimních fotografií někomu jinému přiznalo „jen“ téměř 32 procent respondentů. Dostal je pak každý druhý.

Jasně – je to většinou sexy, vzrušující, okořeňuje to vztah. Kdo si ale ve víru vášně uvědomí, že co jednou vypustí do kyberprostoru, to v něm už navždycky někde zůstane? Kdo si uvědomuje, že zamilovaností a vzrušením začínají všechny ošklivé rozvody, kdy si dva dospělí lidé navzájem dělají nechutné naschvály a vytahují na světlo kde co ponižujícího?

Nebezpečná zábava

Naše doba není nikterak puritánská, spíš naopak. Co bylo před deseti lety ve filmu nebo v televizi tabu, je dnes poměrně normální. Velké množství reklam má nějaký erotický podtext, i když jde o reklamu na banku nebo fastfoodový řetězec. Zvykáme si, zvláště my mladí, a přijde nám to víceméně normální, protože to vidíme všude kolem sebe. Vztahy jsou daleko rychlejší – a bouřlivější jsou většinou i začátky vztahů. Alarmující jsou americké statistiky týkající se sextingu (tedy online textování se sexuálním podtextem, posílání intimních fotek a videí). Celých 40 procent teenagerů sextuje, jen o malinko víc jsou aktivní kluci. Více než každá desátá slečna ve věku 13 až 16 let poslala přes internet někomu jinému intimní fotku nebo video. A nejrozšířenější důvod sextingu? Zábava.

Nebezpečná zábava, dlužno říct. Ze zákona (nejen amerického) se jedná o šíření dětské pornografie. Známé jsou smutné případy, kdy po rozchodu zhrzený partner vypustil intimní fotografie do světa a skončilo to sebevraždou z ponížení a zahanbení.

Do budoucna může sexting tolik rozšířený mezi současnými teenagery představovat velký problém.

Foto: Studenta

Může se koukat i někdo jiný

Ale zpět k našemu velkému průzkumu, kterého se zúčastnilo téměř 1600 vysokoškoláků. Intimní fotky prostě sdílíme. Kluci i holky. Na žádost o nějakou „hezkou nahou fotečku“ odpovídáme.

Štěstím v neštěstí je, že více než devadesát procent těch, kteří intimní fotky někomu poslalo, je poslalo partnerovi. I když se i tohle může ošklivě zvrhnout, je to pořád lepší, než naši nahotu poslat jen tak do světa někomu neznámému.

Mimochodem, s tím, že se něco může pokazit a nahé fotky se můžou dostat do širšího povědomí veřejnosti, podle poloviny našich respondentů musí odesílatel počítat. Podle 24 procent by měl ale příjemce respektovat intimno a dál fotky nešířit. Jeden z respondentů pak napsal, že příjemce intimních fotek by si měl uvědomit, že druhá osoba mu velmi důvěřuje a této důvěry si vážit.

Foto: Studenta

Nikdy víc?

Nezanedbatelné procento odpovídajících (téměř 17) uvedlo, že posílání nahých fotek je záležitost dost padlá na hlavu.

Podle několika dalších odpovědí, zejména slečen, je zřejmé, že posílání intimních fotek nebylo zrovna šťastným rozhodnutím. Namátkou:  „Nikdy více!“ nebo „Dřív jsem si žádné riziko neuvědomovala, i když fotky nebyly s hlavou. Nyní bych již nic nerozesílala.“ a nakonec „Lituji, že jsem to jednou udělala, ačkoliv to nebylo zneužito a šířeno dál.“

Na druhou stranu, nemůžeme opomenout ani ty, kteří nám psali, že na fenoménu rozesílání intimních fotek není nic divného. V partnerském vztahu je to neškodná věc, dokonce je to vzrušující. Jen je zkrátka potřeba si to celé pořádně promyslet.

Text: Nela Vejvodová

Foto: bigstockphoto.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější