Chraňte své soukromí na sociálních sítích

Chraňte své soukromí na sociálních sítích

Sociální sítě vybízí ty nejambicióznější k dosažení statutu InstaFamous či TwitterStar. Krásné mladé slečny či vysportovaní chlapci si ale neuvědomují, že mezi tisícovkami jejich followerů se může skrývat byť jen jeden, který volně dostupné informace ze soukromého života sledovaného dokáže zneužít.

V momentě, kdy zveřejníme naši první fotku na Instagram, si zveme celý svět k sobě do kuchyně, ložnice, či na zahradu. Sociální sítě dost často také vybízejí své uživatele k udání polohy, či označení všech osob na fotce. Každý člověk na celém světě tak má přístup k informacím, které ještě před několika lety byly považovány za maximálně soukromé.

I někdo na jihu Afriky tak může zjistit, že dnes vaši rodiče odjeli na chatu a vy máte celý svůj byt na Žižkově v Bořivojově ulici volný. Říkáte si, že to přeci dělá každý, a že nic tak hrozného se nemůže stát? Věřte, že může. Jenže co bychom pro pár followerů navíc neudělali, když náš nejlepší kamarád jich má pořád o dvě stovky víc…

Falešný účet...

Půda sociálních sítí je perfektním prostředím pro bujení všemožných deviací. Ke svému potěšení ji využil i třiatřicetiletý Australan David Watson, který v průběhu několika let oslovil na Instagramu, Twitteru, Facebooku i Skypu 175 dívek, nejčastěji ve věku 12 – 15 let.  Ke komunikaci používal falešný účet, kde se vydával za mladou dívku. Po delší konverzaci, během které si získal důvěru svých obětí, je požádal nejprve o fotografie ve spodním prádle či plavkách. Tato žádost se stala Watsonovou návnadou. Většina dívek své „nové kamarádce“ samozřejmě fotografii odeslala s nadějí, že se jí dostane komplimentů od pravděpodobně zkušenější vrstevnice, která jistě ráda připojí i několik rad, jak ještě vylepšit jejich vzhled.

Foto: Studenta

Místo pochvaly však přišla další žádost, tentokrát o fotografii zcela odhalenou. Watson svým obětem vyhrožoval, že pokud mu nepošlou nahou fotografii, jejich fotku ve spodním prádle pověsí na nástěnky ve škole, pošle rodičům i všem přátelům. Jeho jednoduchá metoda se stala opravdu efektivní, protože ve všech případech dokázal z profilů mladých dívek získat potřebnou výhodu pro vydírání, tedy přibližnou adresu místa bydliště, jména rodičů, přátel i adresu školy.

Během svého řádění získal David Watson 1.480 fotografií a 41 videí nahých nezletilých dívek. Jeho udání zařídila po dlouhých třech letech této rutiny desetiletá sestra jedné z jeho obětí, která nahé fotografie své starší sestry objevila v počítači.

Ztráta soukromí

Fenomén sextingu, tedy posílání lechtivých zpráv či fotografií, je právě díky sociálním sítím mnohem dostupnější, než tomu bylo v budoucnosti. Většina mladých lidí si dává pozor, komu své fotografie posílají, najdou se však i tací, kteří se nechají přemluvit od kohokoliv.

Přijít o vlastní soukromí je jedna z nejčastějších věcí, kterou uvádějí známé osobnosti jako hlavní nevýhodu své slávy. Každý jejich krok je bedlivě sledován miliony párů očí, z nichž většina čeká na jakékoliv drobné zaškobrtnutí, aby jej mohly masivně rozebírat ve všemožných konverzacích na všech sociálních sítích.

Foto: Studenta

Co se jednou objeví na internetu, nejde jen tak jednoduše smazat. A i když lechtivou fotku či kompromitující zprávu smažeme, šikovní hackeři ji mohou zpětně vyčmuchat a obnovit. Není tedy divu, že první kroky hackerů vedly právě cestou známých osobností. Věřte tomu, i celebrity se fotí nahé a posílají fotky svým milencům. Rozhodně není nic příjemného odhalit všem svým přátelům takové intimní detaily. U slavných osobností je to ještě horší, ty totiž byly touto cestou odhaleny celému světu. Své o tom ví třeba Scarlett Johanson, Blake Lively, Miley Cyrus, Chris Brown nebo Zac Efron, jejichž koupelnová selfiečka jsou dnes veřejně dostupná na internetu a zmíněné celebrity z nich rozhodně nemají radost. Pravděpodobně s výjimkou Miley.

Internet je plný deviantů, vyděračů a kyberagresorů, kteří vaše nevědomé chyby využijí proti vám. Vaši intimní fotografii může k vydírání přitom použít i někdo z vašich přátel. Jen v České republice existuje hned několik webových a facebookových stránek, kde jsou nashromážděny lechtivé snímky dívek, získané ze Snapchatu. Myslete na ně, když budete vášnivě „sextovat“, nebo se jen veřejně chlubit novým spodním prádlem.

Text: Oliver Sálus

Foto: bigstockphoto.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější