Subjektivně: Cítíme se v bezpečí, ale...

Subjektivně: Cítíme se v bezpečí, ale...

Jak na tom jsme objektivně podle mezinárodních expertů, už víme. Ale co subjektivně? Jak na to nahlíží každý z nás? Když jsme doma, jdeme venku po ulici nebo třeba jedeme metrem. Ohlížíme se za roh? Bojíme se teroristů? Zamykáme na noc dveře? A napadlo by nás vůbec, že je reálná šance, že nás může někdo vykrást nebo přepadnout? Ptali jsme se!

Koho? No přece vás, studentů. A nedrželi jsme se při tom při zdi, na naše otázky ohledně subjektivního vnímání bezpečí doma, v Evropě, v našich vztazích, na finančním trhu a ve spoustě jiných aspektů života odpovědělo téměř 1600 vysokoškoláků z celé republiky.

Ano, hodně jsme šťourali a ptali se vás na všechno možné a nemožné, ale vyplnit náš dotazník se vyplatilo, protože tady máte výsledky :). A začněme geograficky, tedy naším státem a Evropou.

Bezpečí vs. nebezpečí

Téměř devadesát procent z vás to vidí optimisticky: Česká republika je bezpečnou zemí. Hurá! Bezpečnostní experti s vámi souhlasí. A co jiné země? Ptali jsme se, kde jinde je podle vás bezpečněji a nebezpečněji než u nás, a výsledky kupodivu docela korespondují s Global Peace Indexem. Bezpečněji než u nás je minimálně pro polovinu z vás ve Švýcarsku (Miss Bezpečnost), ve Skandinávii (trochu objemnější první vicemiss) a v Kanadě (druhá vicemiss).

Foto: Studenta

Pro zajímavost, pro šest procent respondentů je bezpečněji než u nás ve Spojených státech, necelá tři procenta by se pak bezpečněji cítila v Rumunsku a pro necelá dvě procenta je bezpečnější i Řecko. To sice není mnoho, ale nápad se cení.

Naopak za Miss Nebezpečí jste zvolili USA. Větší nebezpečí než u nás lidem ve Spojených státech hrozí podle 65 procent respondentů. Dále ve Francii (62,5 %) a na Balkáně (54 %). A hádejte co – podle dvou procent odpovědí je více nebezpečno i v Miss Bezpečí, tedy Švýcarsku (když dojde sýr?).

Foto: Studenta
Foto: Studenta

Proč jsme se ptali na váš názor ohledně bezpečí v jiných zemích? Třeba i kvůli Erasmu, na který směřuje stále více studentů. Při výběru destinace pro studium v zahraničí je totiž faktor bezpečnosti klíčový pro více než dvacet procent z vás. Dalších téměř 43 procent ho nebere na lehkou váhu a uvažuje o něm.

Dříve a nyní

Je nám dnes bezpečněji než před pěti lety? Šedesátiprocentní většina nevidí rozdíl a cítí se stále stejně. Čtvrtina z nás se kdysi cítila bezpečněji a jen pět procent se cítí bezpečněji dnes.

Proč jste se cítili bezpečněji před pěti lety? Odpověď je nasnadě. Uprchlická krize a větší šance, že v Evropě (potažmo přímo u nás) dojde k teroristickému útoku. Souvisí to ale i s tím, že se mnoho respondentů v průběhu minulých pěti let přestěhovalo od rodičů na koleje do větších měst, kde hrozí více rizika než v menších městečcích a vesnicích. Podle některých odpovědí jsme také jednoduše jako mladí neměli tolik rozumu a byli naivní. Paradoxně stejné odpovědi mnohdy zaznívaly i z opačného tábora, tedy z toho, který se dnes cítí bezpečněji než před několika lety.

Foto: Studenta

Jste starší, a tudíž méně ustrašení, město je bezpečnější než vesnice. Podle téměř 30 procent respondentů je ale dnešní bezpečnostní situace lepší proto, že se zvýšilo povědomí o různých nebezpečích a lidé si dávají větší pozor. Navíc je díky moderním technologiím jednodušší případnému zločinu zabránit. Ve zefektivnění práce policie pak věří zhruba šest procent zpovídaných.

Text: Nela Vejvodová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější