Nedostal jsem se na vysokou. Co teď?

Nedostal jsem se na vysokou. Co teď?

Je konec srpna, přijímací zkoušky na vysoké školy mají už téměř všichni za sebou. Někteří úspěšně, jiní bohužel ne. Nepodařilo vám dostat se na vaši vytouženou školu a nevíte, jak dál? Neděste se, konec světa nenastane. Koukněte na pár našich tipů – je tu hned několik možností, na některé školy dokonce stále nabírají.

1) ČVUT

Jednou ze škol, které pořádají dodatečné přijímací řízení, je Fakulta elektrotechnická na ČVUT. Přihlášku do bakalářského studia si musíte stihnout podat do konce srpna. Volit můžete mezi elektrotechnikou, informatikou a managementem. Pokud si nejste příliš jistí v matematice, můžete využít rychlokurzu, který fakulta vypsala těsně před přijímacím řízením. Budete mít možnost si tam vše zopakovat a utřídit. Přijímací zkoušky pak pro vás budou mnohem lehčí.

2) UJAK

Pokud vás příliš neláká matematika, ale spíše mediální studia, management nebo právo v podnikání, je tu možnost i pro vás. Například Univerzita Jana Amose Komenského má poslední termín pro podání přihlášek do bakalářského i magisterského studia až do 15. září.

3) Digisemestr

Vysoké školy nejsou jedinou variantou, kterou vyzkoušet po neúspěšných přijímačkách v prvním kole. Zápisy do studia spouští i speciální programy, například Digisemestr. Ten má za cíl poskytnout studentům ucelené znalosti a praktické zkušenosti v digitálním marketingu. Studium je členěno do 13 bloků, které se zaměřují na výkonnostní i obsahový marketing.

Do programu se mohou hlásit studenti středních, vyšších i vysokých škol. Stačí, aby do 25. srpna vyplnili přihlášku a napsali motivační dopis. Výuka pak bude probíhat v prostorách VUT v Brně.

4) Jazyková škola

Na své si přijdou i ti, kteří by se raději vzdělávali v jazycích. Studenti středních škol, kterým se nepodaří dostat na žádnou vysokou školu, mají nárok na roční studium na jazykové škole, kdy budou mít stále statut studenta. Ostatní tuto možnost nemají, respektive studovat ji mohou, ale statut studenta jim už nenáleží. A i jazykové školy mají přijímací řízení a zápisy do studia posunuty. Například jazyková škola Jipka má přihlašování ke studiu otevřené až do druhého týdne v září.

5) Co takhle dát si pauzu?

Pokud jste si z naší nabídky nevybrali a nechcete rok trávit na jiné škole před tím, než se pokusíte opět o přijímačky na tu svou vysněnou, můžete si dát rok pauzu. Zažijte během nestudijního roku nějaké dobrodružství. Oslovte jednu z desítek agentur, které zprostředkovávají práci v zahraničí. Spojte to s cestováním, poznejte nové lidi a naberte síly ke studiu, po kterém sníte.

Text: Veronika Doskočilová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější