Vyrážíte na Erasmus? A máte už letenky? Víme, kde se dají pořídit za pakatel!

Vyrážíte na Erasmus? A máte už letenky? Víme, kde se dají pořídit za pakatel!

Akademický rok se nezadržitelně blíží a výměnné pobyty v zahraničí zpravidla startují ještě dříve. Zhruba teď v půlce srpna tak většina z cestovatelů pomalu balí kufry a odlétá za dobrodružstvím nejen po Evropě. Pokud ještě nemáte tu svoji letenku, nezoufejte. S našimi tipy ji dokážete pořídit takřka za pakatel!

Základní pravidla levného létání jsou jednoduchá:

1. Neupínejte se na přesné datum.  Nechte si rezervu alespoň týden, abyste si mohli vybírat z více termínů, a měli tak větší šanci chytit tu nejlevnější letenku na trhu.

2. Létejte s nízkonákladovými společnostmi. Do spousty destinací v Evropě se dostanete nízkonákladovými společnostmi a i v případě, že si připlatíte kufr, dostanete se většinou na částku výrazně nižší než u klasických aerolinek.

3. Cestujte s co nejmenším kufrem, nejlépe s batohem. Řekne se to asi sice lehce, ale má to svůj důvod – i s jedním batohem totiž kolikrát lidé vyrážejí na roční cestu kolem světa. Sepište si seznam věcí, co opravdu nutně potřebujete, a zbytkem se nezatěžujte, seženete to i na místě. Pokud poletíte s velkým kufrem, u většiny nízkonákladovek vám letenku prodraží zhruba o 650 Kč.

4. Kupujte letenky s předstihem. To platí hlavně pro nízkonákladové společnosti – pokud koupíte letenku minimálně měsíc a půl před plánovaným odletem, bude ještě levná. Pak se ceny zvyšují – týden před odletem se letenka může vyšplhat až na desetinásobek původní ceny.

5. Nezapomeňte na výhodné cestovní pojištění. Ve chvíli, kdy budete plánovat odjezd na Erasmus, neměli byste opomenout cestovní pojištění. Nejlepší volbou je rozhodně ISIC. Jedná se o roční pojištění s dlouhodobými výjezdy, které je vhodné právě pro Erasmus.

Foto: Studenta

Vyplatí se jednosměrná či zpáteční?

Jak kdy. Pokud poletíte s nízkonákladovými aerolinkami, cesty se sčítají a platíte tak za každou cestu zvlášť, takže je jedno, jestli objednáte jednosměrnou či zpáteční, obě varianty by vás ve výsledku měly stát stejně. Co se týká klasických aerolinek, rozhodně nakupte zpáteční.

Británie, Itálie, Řecko

Cesta do Velké Británie se pohybuje od tisícovky. Pokud ovšem jedete přímo do Londýna, budete to mít o dost jednodušší. Zpáteční letenky se pohybují od 658 Kč. Z Itálie je pak nejdostupnější Milán, který bývá zhruba za 660 Kč s odletem z Prahy. Odtamtud se můžete vlakem nebo autobusem jednoduše dostat do měst, jako je Bologna, Padova, Trento atd. Mezi nejlákavější destinace v Řecku pak patří Athény. Do těch se dostanete nejlevněji přes Bratislavu, od 650 Kč za jednosměrnou letenku.

Foto: Studenta

Španělsko a Portugalsko

Pro ty, kteří plánují cestu do Španělska, bývá cílovou destinací Barcelona, Malaga či Valencie. Pokud nestihnete některou z akcí od ČSA, budete mít nejlevnější variantu přes Milán, odkud se do Španělska dostanete pod 2 000 Kč za zpáteční letenku.

Cesta do Porta či Lisabonu není s ČSA zrovna extra levná záležitost. Pokud nepreferujete maximální pohodlí, do cílové destinace můžete letět s nízkonákladovkou přes Milán, Brusel nebo Madrid. Z Německa se například dostanete do Porta už od 1 500 Kč, z Prahy s přestupy za 2 636 Kč.

Foto: Studenta

Norsko, Island, Pobaltí

Pro Norsko je jednoznačně nejlepší možností vypravit se z Wroclavi či Katowic, letenky do Osla odtud vycházejí na 250 Kč. Pokud neletíte přímo do Osla, dalším cílem může být Bergen, kam se létá od 600 Kč. Do Wroclavi či Katowic se pak dopravíte vlaky ČD nebo autobusy zhruba od 200 Kč.

Pro Island bývá levnější variantou odlet z Berlína. Pokud byste měli více odvahy a více času, můžete letět z Gdaňsku v Polsku, z Norska nebo z Velké Británie.

Pokud plánujete Pobaltí, a to hlavně Vilnius či Rigu, počkejte si na akci od Lux Expressu, kdy se dá jízdenka z Prahy pořídit už od 3 eur za jednu cestu. Pokud akci nestihnete, vyplatí se letět s Air Baltic z Prahy nebo s jinými nízkonákladovkami z Německa - v Rize jste za 550 Kč.

Do Turecka se nejlevněji dostanete z Budapešti, případně z Bratislavy nebo Berlína, a na Kypr se nejlevněji létá z Katowic. Pokud míříte mimo Evropu, vězte, že i do USA to jde zalevno:

Možná už jste slyšeli o letenkách z Prahy do Providence (poblíž Bostonu). Takové letenky se dají sehnat jednosměrné za 4 500 Kč a většinou jsou dostupné necelý měsíc před odletem. Pořádá se také velké množství akcí na letenky do New Yorku, ze kterého se můžete do své cílové destinace dopravit autobusem i za jeden jediný dolar. Levněji než od nás se pak do USA létá ze Skandinávie.

Foto: Studenta

Článek vznikl ve spolupráci s portálem obletsvet.cz

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější