Dobrovolnický projekt Voluntair: Staň se učitelem v Kambodži nebo záchranářem ekosystému v Galapágách

Dobrovolnický projekt Voluntair: Staň se učitelem v Kambodži nebo záchranářem ekosystému v Galapágách

Když se řekne dobrovolnictví, spoustě lidí se vybaví jedinec, který dobrovolně-nedobrovolně chodí po ulicích a vybírá příspěvky pro různé organizace. Ale být opravdovým dobrovolníkem v 21. století je obrovský přínos pro ty, kteří neměli tak velké štěstí a jsou závislí na pomoci druhých. Spolu se zakladatelka projektu Voluntair Martinou Huškovou představujeme „fresh“ projekt Voluntair, který nabízí dobrovolnické stáže po celém světě.

Jak vlastně Voluntair vznikl a kdo přišel s tímto nápadem?

Myšlenka pro vznik Voluntair zrála několik měsíců, než se konečně ucelila a zhmotnila do dnešní podoby. Primárním podnětem byla moje dobrovolnická zkušenost v Mexiku, která mi otevřela oči a v mnoha ohledech mě velmi obohatila. Napadlo mě, že je škoda nepředat tuto zkušenost dál a neumožnit i ostatním, aby zažili něco podobného.

Foto: Studenta

Kdo se může stát dobrovolníkem a co musí splňovat, aby se mohl projektu zúčastnit?

Dobrovolníkem pro Voluntair může být kdokoliv komu aspoň 18 let. Mělo by vás bavit cestovat, vzdělávat se, měla by vás hnát touha po tom zažít něco neobvyklého. Našimi zákazníky jsou nejen studenti, ale i firmy či pracující lidé.

Jaké jazykové znalosti musím mít jako dobrovolník?

Pro většinu projektů si vystačíte s angličtinou. Máme radost, že můžeme prezentovat i ryze český projekt, kde se domluvíte vaší rodnou řečí. V několika případech v Jižní Americe je potřeba znalost španělštiny.

Foto: Studenta

Platí se nějaké poplatky, spojené s vycestováním a zařízením projektu?

Za účast na našem projektu se platí dva různé poplatky. Jeden je pro Voluntair a to v hodnotě 3000 Kč za osobu. Tento poplatek nám umožní, abychom se mohli stále rozvíjet, zlepšovat se a najít pro vás ty nejlepší dobrovolnické příležitosti po celém světě. Druhý poplatek platíte naší partnerské organizaci v cílové destinaci, tam se to liší, projekt od projektu

Jak lze zajistit ubytování v destinaci, kam pojedu?

Některé projekty nabízí možnost ubytování a stravu za odvedenou práci, nicméně u většiny hradíte částku, která v sobě zahrnuje ubytování, veškerou stravu a školení k projektu.

Foto: Studenta

A co vyřízení náležitostí jako je vízum, očkování, letenka apod.?

Rádi poradíme ohledně víz a očkování do zvolené destinace a řekneme, kde je možné vše zařídit. Dává vám to tak úplnou svobodu si výlet naplánovat dle vašich představ. Letenku si každý dobrovolník hradí sám.

Na jak dlouho se dá vycestovat? Je doba pobytu něčím omezena?

Každý projekt je specifický. Někde je délka pobytu přesně daná, někde je na výběr mezi dvěma až čtyřmi týdny a někde lze zůstat i několik měsíců.

Foto: Studenta

Jaké typy projektů nabízíte?

  • Životní prostředí. Budete chránit a starat se o životní prostředí např. Ve Španělsku, Brazílii či z Vás může být záchranář ekosystému na Galapágách v Ekvádoru.
  • Zvířata. Úkolem je pomáhat ohroženým druhům. Můžete pomoci zajistit zdravotní péči slonům v Thajsku navrácení bílého lva do svého přirozeného prostředí v JAR.
  • Lidé. Pomáhat dětem a dospělým v nouzi k zlepšení jejich životních podmínek, tak že se stanete učitelem v Kambodži či Bangladéši.
  • Infrastruktura. Budovat a rozvíjet infrastrukturu v rozvojové oblasti.
Foto: Studenta

Co jako dobrovolník účastí na projektu získám?

Zúčastnit se mezinárodního programu jako dobrovolník vás navždy obohatí a to v mnoha ohledech. Máte možnost osobně poznat kulturu a obyvatele dané země Někdy jste i ubytovaní v rodinách, takže máte jedinečnou příležitost poznat místní zvyky a ochutnat autentickou kuchyni a  uvidíte, jak žijí lidé v méně rozvinutých částech světa. Objevíte místa, kam byste sami nejspíš nedostali, a odhalíte přírodní krásy. Pocit hrdosti a uspokojení sám ze sebe je k nezaplacení.

…takže jak se přihlásit?

Pokud vás nějaký projekt hned osloví, můžete se jednoduše registrovat online a vše se dá vyřídit po internetu. Pokud si nejste úplně jistí, co byste chtěli dělat a kde, tak stačí napsat a lze se setkat osobně, můžeme tedy pro vás vybrat to pravé společně.

Foto: Studenta

Pro více informací nahlédněte na webové stránky nebo na FB stránky. Třeba jsi to právě Ty, kdo pomůže změnit svět!

Text: Kateřina Hajná

Zdroj: https://www.facebook.com/iVoluntair

http://www.voluntair.cz/

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější