Očekávaný herní film Warcraft: Povedený (nebo) propadák?

Očekávaný herní film Warcraft: Povedený (nebo) propadák?

RECENZE: S podtitulem První střet se dostává do kin úvodní film plánované série ze světa populárního Warcraftu. Podařilo se mu naplnit velká očekávání natěšených fandů?

Filmy podle počítačových her zatím díru do světa neudělaly. Většinu z nich totiž režíroval německý patlal Uwe Boll, který svým neumětelstvím už dokázal pokazit několik herních značek. Tohle je ovšem něco úplně jiného. Warcraft je jednou z nejpopulárnějších herních sérií, kterou si její duchovní otcové ze společnosti Blizzard velmi úzkostlivě střeží. Film na motivy tohoto světa byl ohlášen už před deseti lety, jenže nikdo ho nechtěl šít horkou jehlou, takže se ho fanoušci dočkali až letos.

Učebnicová fantasy

Příběh se odehrává v zemi Azeroth, kde lidé a další rasy žijí v míru pod moudrým králem Llanem. Do tohoto poklidného místa vtrhne pomocí magického portálu armáda orků, která utíká ze svého umírajícího světa. Potyčky mezi krutými orky pod vedením šamana Gul´dana a Aliancí složenou z lidí, trpaslíků a elfů na sebe nenechají dlouho čekat. Pouze několik hrdinů na obou stranách se snaží vymyslet, jak nastalou situaci nejlépe vyřešit.

Foto: Studenta

Režie a částečně i scénáře se ujal Duncan Jones, který má za sebou poměrně úspěšný Zdrojový kód z roku 2011, a z výše uvedené synopse je jasné, že s originalitou příběhu si příliš hlavu nelámal. Jenže proč taky? Svět Warcraftu se nikdy nesnažil být kdovíjak překombinovaný, místo toho stál na silných charakterech a konfliktech s nádechem osudovosti. A v tomhle ohledu filmové podání nezaostává, protože rytíř Lothar, kouzelník Medivh, míšenka Garona i náčelník Durotan se vám do paměti rozhodně zaryjí. Každý má své silné scény a potyčky jednotlivců i armád ten správný náboj také nepostrádají.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Nejasná budoucnost?

Zámořští kritici film rozcupovali a označují ho za jeden z největších propadáků roku. U nás je situace klidnější a Warcraft takhle negativní emoce rozhodně nevyvolává. V Číně naopak sklízí obrovský úspěch (v den zveřejnění tam trhl rekord a vydělal 46 milionů dolarů, dosavadní prvenství drželi Avengers: Age of Ultron) - důležitým faktorem se ukazuje znalost herní předlohy. Logikou světa i vizuální stylizací se totiž filmový První střet snaží přiblížit herním kořenům, což je z pohledu fanouška série velká přednost.

Naopak pokud očekáváte dalšího Pána prstenů, budete nejspíš zklamáni stejně jako američtí kritici. Bude zajímavé sledovat, zdali takto nešťastný úvod v USA bude mít vliv na tamní tržby a následně logicky na natáčení dalších dílů, které přídomek "První střet", který se k titulu přidal teprve nedávno, naznačuje. Za nás doufáme, že se ze světa Warcraftu dočkáme ještě několika povedených fantasy dobrodružství. Tenhle tvůrčí tým a hlavně fascinující svět plný rytířů, orků a magie by si to jistě zasloužily.

Text: Mojmír Sedláček

Foto: CinemArt

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější