Ohlédnutí za Oscary – které výsledky nás překvapily?

Ohlédnutí za Oscary – které výsledky nás překvapily?

Možná jste zvládli zůstat v noci z neděle na pondělí vzhůru a vychutnali si celý několikahodinový maratón s předáváním Oscarů. Ale nejspíš jste dali přednost spánku a až druhý den si přečetli, že to Leo konečně dokázal. Každopádně si na ně s námi ještě jednou zavzpomínejte – co skutečně zajímavého se letos dělo?

Moderátorem večera byl populární komik a herec Chris Rock. Už když přišel na jeviště v zářivě bílém obleku, muselo být každému jasné, co bude následovat. A taky že ano – snaha o humorné uchopení aféry, která před pár týdny hýbala zámořskou kinematografií.

Jsou Oscaři bílí?

Nařčení několika afroamerických herců a režisérů, že Akademie filmového umění a věd, která rozhoduje o nominacích a vítězích, je plná rasistů, bylo mediálně propíráno až běda. Není jednoduché odpovědět na otázku, zdali mají umělci z rasových či národnostních menšin sníženou šanci na dobré role. Každopádně způsob, jak k tomuto problému Akademie přistoupila, je přinejmenším podivný.

Foto: Studenta

Chris Rock se z pozice černošského komika snažil celou situaci zlehčovat, jak to jen šlo. Ovšem když tímhle tématem zabral polovinu večera, už to nebylo ani vtipné a spíše je s podivem, kolik pozornosti vlastně Akademie něčemu takovému věnuje. Bude zajímavé sledovat vývoj téhle snahy o korektnost i v dalších letech.

Překvapiví vítězové…

Nejlepším filmem roku se stalo novinářské drama Spotlight, které poutavě a přístupně probírá témata žurnalistické etiky a celospolečenského dosahu médií. Na první pohled určitě nečekaná volba, ale přesně takové filmečky mají akademici rádi, jak před pár lety ukázalo třeba Argo.

Foto: Studenta

Hitem první poloviny večera se také stal Šílený Max: Zběsilá cesta, který po právu vyzobal většinu technických kategorií. V těch hlavních neuspěl, ale přesto se jedná o zaslouženou pozornost pro tento překvapivý hit. A podobně nečekaně zabodovalo i sci-fi drama Ex Machina o vyhroceném vztahu člověka s robotem. Ex Machina získala cenu za vizuální efekty, čímž trumflo mnohem nákladnější projekce.

…i očekávané jistoty

Fanoušci božského Lea se konečně dočkali. Je konec všem memům a posměvačným komentářům – DiCaprio má konečně svého Oscara! Dostal ho za hlavní roli ve filmu Revenant, který je úspěšný mezi diváky a kritiky. Vzhledem k nevýrazné konkurenci bylo téměř jisté, že letos to Leovi vyjde. Revenant si také odnesl sošky za nejlepší režii i kameru, takže svá loňská prvenství si zopakovalo mexické duo Alejandro González Iňárritu a Emmanuel Lubezki.

Foto: Studenta

Svého vůbec prvního Oscara získal i legendární Ennio Morricone za nepříliš rozsáhlý, přesto skvělý soundtrack k tarantinovce Osm hrozných. Nejlepší herečkou byla podle očekávání Brie Larson za roli v dramatu Room, scénář vyhrála Sázka na nejistotu, kterou jsme také nedávno recenzovali.

Celkově tak letošní předávání zas tolik překvapení nepřineslo. Největší hity si mezi sebou podělily pár sošek a časem se možná bude více mluvit o aférách, které samotný ceremoniál provázely.

Jak se k letošním Oscarům stavíte vy? Vyhráli vaši favorité? Napište nám pod článek.

Text: Mojmír Sedláček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější